Znane nazwiska polskiej sceny filmowej na liście gości 9. Festiwalu Spektrum. Zobacz, kto odwiedzi Świdnicę

czwartek, 5.10.2023 11:48 1620 1

9. Festiwal Filmowy Spektrum to nie tylko projekcje filmów, ale też spotkania z osobami tworzącymi współczesne polskie kino. Między 24 a 29 października Świdnicę odwiedzą reżyserzy i reżyserki, a także aktorki i aktorzy występujący w prezentowanych podczas "Spektrum" filmach. Pośród gości festiwalu znajdą się m.in. Kinga Preis, Damian Kocur, Małgorzata Gorol, Robert Gulaczyk i Hanka Nobis.

Kinga Preis – odtwórczyni roli Józefiny w najnowszym filmie Kingi Dębskiej “Święto ognia” (2023)
Kinga Preis to jedna z najbardziej uzdolnionych i najciekawszych polskich aktorek młodego pokolenia. Świdnicę odwiedzi w związku z projekcją najnowszego filmu w reżyserii Kingi Dębskiej pt. “Święto ognia”, w którym Preis wcieliła się w rolę Józefiny. Obraz opowiada o młodej dziewczynie, Anastazji, która jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Życie Nastki zmienia się za sprawą przebojowej sąsiadki, Józefiny.

Damian Kocur – reżyser filmu “Chleb i sól” (2022)
Damian Kocur to polski reżyser, scenarzysta i autor zdjęć. W programie 9. Spektrum znalazł się jego debiut pt. “Chleb i sól”, który został nagrodzony Specjalną Nagrodą Jury podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2022 roku. Film opowiada o Tymku – młodym pianiście, studencie Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, który wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami, a pracownikami arabskiego pochodzenia. Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach. Film został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami i zagrany przez naturszczyków.Małgorzata Gorol – odtwórczyni głównej roli w filmie “Śubuk” (2022) w reżyserii Jacka Lusińskiego

Małgorzata Gorol to polska aktorka teatralna i filmowa, która wcieliła się w rolę Maryśki w filmie “Śubuk” w reżyserii Jacka Lusińskiego. Akcja toczy się w 1989 roku. Marysia jest matką samotnie wychowującą syna z autyzmem. Ani szkoła, ani służba zdrowia nie wiedzą, jak zająć się dzieckiem z takim zaburzeniem. Kobieta nie ustaje w wysiłkach, aby zapewnić Śubukowi akceptację i zrozumienie. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie. Film został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

Robert Gulaczyk – odtwórca roli Antka Boryny w animacji malarskiej “Chłopi” (2023) w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana
Robert Gulaczyk to aktor filmowy i teatralny, który od wielu lat związany z teatrem w Legnicy. Na dużym ekranie zadebiutował w 2017 roku rolą Vincenta Van Gogha w animacji malarskiej “Twój Vincent”. W 2023 roku na ekranach kin pojawił się w kolejnej animacji malarskiej – “Chłopi”, w której wcielił się w rolę Antka Boryny. Widzowie Spektrum spotkają się z Robertem Gulaczykiem po pokazie “Chłopów”, czyli filmie o unikalnym mikroświecie wiejskiej wspólnoty, która jednocześnie jest pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Hanka Nobis – reżyserka filmu dokumentalnego “Prawy chłopak”
Życie Antka, dwudziestodwuletniego konserwatysty z Wrocławia, kręci się wokół myśli narodowej, kościoła i prawicowego aktywizmu. Liderowanie organizacji nacjonalistycznej przeplata z działalnością w męskim bractwie różańcowym, a udział w marszach niepodległości z prowadzeniem kontrmanifestacji w trakcie marszów równości. Życie Antka zmienia się, kiedy poznaje Weronikę, dziewczynę o diametralnie innych poglądach. Hanka Nobis towarzyszyła Antkowi przez pięć lat, portretując kolejne etapy poszukiwań chłopaka, jego relacje z rodziną i bliskimi. Reżyserka spotka się z publicznością Spektrum po pokazie filmu “Prawy chłopak”, który odbędzie się w Areszcie Śledczym w Świdnicy w ramach festiwalowej sekcji ARESZT OTWARTY.

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

kilkujadek czwartek, 05.10.2023 15:30
Swą pracę wykonują genialnie. Tak samo jak wykonuje ją np: spawacz czy hutnik. A uwierzcie, te prace wymagają ponad przeciętnej koncentracji, wysokiej precyzji, odwagi, dystansu do siebie oraz wysokiej wiedzy na temat metali. Ale to celebryci uważają się za elitę narodu, choć nie znają nawet podstaw elementarnej wiedzy na temat polityki. Ale przecież jest wolność słowa i umysłu... Tragedia w 3 aktach ' Dla przyjaciół moskali' i podpisanych dokumentach...DT. Serdecznie pozdrawiam.