Urząd chce skarżyć do WSA opinię kuratora

wtorek, 21.3.2017 13:44 2547 2

Na piątek 24 marca zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miasta podczas, której radni podejmą decyzję dotyczącą wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu na opinię kuratora oświaty i jej podjęcie.

Przypomnijmy:

Kurator oświaty nie wyraził zgody na włączenie Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków do Szkoły Podstawowej nr 315 im. Jana Pawła II. Zalecił także przekształcenie obu placówek w ośmioletnie szkoły podstawowe. Ponadto zalecił również przekształcenie w ośmioletnią szkołę podstawową Gimnazjum nr 4. 

 - Dziwi nas opinia pana kuratora, ponieważ proponowane rozwiązania nie są dobre dla świdnickich uczniów, a przede wszystkim dla świdnickich nauczycieli. Oczywiście ustawa przewiduje przekształcenie gimnazjów bezpośrednio w szkoły podstawowe, jednak trzeba patrzeć na to, iż nawet jeśli w tym roku rozpoczną się nabory do szkół utworzonych na bazie gimnazjów nr 2 i nr 4, to za kilka lat będziemy w tych szkołach mieli jedynie klasy nauczania początkowego. Oznacza to niestety, że już od przyszłego roku w tych dwóch placówkach nastąpi duża fala zwolnień nauczycieli przedmiotowców, gdyż nie będzie dla nich klas, w których mogliby uczyć. Bardzo żałuję, ponieważ przedstawiony przez władze Świdnicy nowy system oświaty, został sporządzony w taki sposób, aby zoptymalizować warunki kształcenia dla dzieci, ale też ochronić wszystkich pracowników szkół, zarówno pionu administracyjnego i obsługi, jak i kadrę nauczycielską. Proponowane zmiany absolutnie temu nie służą i będą oznaczały zwolnienie kilkunastu nauczycieli przedmiotowców już w roku 2018 – mówiła prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska. 

Kurator swoją decyzję argumentuje tym, iż zmiany w przyjętej przez Radę Miejską uchwale, polegające na utworzeniu ośmioklasowych szkół podstawowych w dzisiejszych gimnazjach nr 2 i 4 „pozwolą na poprawę warunków realizacji obowiązku nauki przez uczniów szkół podstawowych tego rejonu miasta oraz przyczynią się do zniwelowania zmianowości.”

Zdaniem Urzędu Miejskiego skutek będzie odwrotny, zmiana ta spowoduje najprawdopodobniej wprowadzenie dwuzmianowości w Szkole Podstawowej nr 6.

Jaką decyzję podejmą radni przekonamy się już w najbliższy piątek.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

rodzic środa, 22.03.2017 13:36
Rodzice uczniów klas 6 szkoły podstawowej nr 1 podtrzymują swoją determinację w pozostawieniu dzieci w szkole na Zawiszowie. Jest to możliwe i technicznie i prawnie. Pani prezydent proszę nie grać naszymi dziećmi. Trochę empatii i uszanowania głosu mieszkańców. Nasze dzieci żyją w tej chwili w stałej niepewności, co na pewno im nie służy. Niech pani nie zapomina, że pani pierwszym zadaniem jest służyć mieszkańcom tego miasta.
Świdniczanin środa, 22.03.2017 13:11
Odezwa do Pani Prezydent.
Szanowna Pani Prezydent proszę zakończyć niepotrzebny spór z p. Kuratorem bo dalsza jego eskalacja nie przyniesie nikomu nic dobrego. Koncepcja potężnych szkół podstawowych z oddziałami w likwidowanych gimnazjach czy też likwidacja podstawówek w centrum miasta z przeniesieniem ich w miejsca gdzie już szkoły podstawowe funkcjonują to droga donikąd. Jeżeli zdecydowano, że likwidacji ulegną gimnazja a w ich miejsce powstaną szkoły podstawowe to niech już tak będzie. Proszę decyzji p.Kuratora nie traktować jako osobistej porażki. Proszę nie traktować Jego stanowiska w aspekcie gry politycznej. Ten kto gra szkołami tzn. dobrem ucznia w konsekwencji przegrywa. Bez względu na to co się stanie, czy Pani odwoła się do sądu od decyzji p.Kuratora czy nie, uważam, że połączenie Pani koncepcji szkół podstawowych w Świdnicy z lekką modyfikacją przez p. Kuratora to kierunek słuszny dla szkolnictwa świdnickiego. Tak naprawdę to niewiele się zmieni. Gimnazjum nr 1 będzie szkołą podstawową (połączenie z SP 4) a gimnazjum nr 2 nową szkołą podstawową. Szanowna Pani Prezydent, po co przenosić SP 315 do gimnazjum nr 2 jak można tu stworzyć nową podstawówkę o specyficznym profilu działania. Profilu potrzebnym dla całej Świdnicy. Gimnazjum nr 2 zawsze było w tzw. w cieniu naukowym gimnazjum nr 1. Czy był to efekt złej kadry naukowej, złego zarządzania szkołą? Otóż nie. Gimnazjum nr 2 było szkołą o specyficznym profilu działania. Trafiali tu uczniowie z nieco gorszymi ocenami ale również uczniowie z różnymi jednostkami chorobowymi, dla których stworzono doskonałe warunki integracji z często trudną rzeczywistością. Przez lata "stworzono" w tej szkole zespół nauczycieli specjalistów, których efekt ciężkiej pracy był ceniony przez rodziców dzieci o ograniczonej sprawności. Równolegle funkcjonowały klasy nieintegracyjne, a osiągnięcia tych uczniów nie odbiegały od innych w Świdnicy. To w tej szkole dziecko na wózku inwalidzkim, czy też z widoczną inną wadą nie było postrzegane jako to gorsze, a jego akceptacja przez tzw. zdrowe dzieci była nad wyraz widoczna.
Powstanie nowej podstawówki z klasami integracyjnymi w miejsce gimnazjum nr 2 to bardzo dobre rozwiązanie, które w konsekwencji przysporzy chluby włodarzom miasta. Budowane boisko sportowe (będzie ponoć najlepsze w Świdnicy - radny miejski nauczyciel wf to przecież znany sportowiec) można delikatnie zmodyfikować pod potrzeby uczniów niepełnosprawnych.
Co da oprotestowanie stanowiska p. Kuratora?
Może zwycięstwo polityczne p. Prezydent - za rok przecież wybory. A dzieci, a nauczyciele? SP4 , Gimnazjum nr 1 i 2 , SP 315, Gimnazjum nr 4, SP 6 będą czekały miesiącami na rozstrzygnięcia sądowe. Co z naborem do tych szkół ? Czy nauczyciele, którzy mają dość polityki będą żyli w niepewności jutra bo politycy się kłócą?
Proszę p. Prezydent oraz radnych miejskich o zamknięcie tego tematu o nieodwoływanie się do sądu. W sporze z p. Kuratorem nie ma ani zwycięzców ani przegranych. Jest nowy model funkcjonowania oświaty w Świdnicy z jego nową organizacją stworzoną przez p. Prezydent, a lekko zmodyfikowaną przez p. Kuratora i niech już tak będzie.