Czy niehandlowa niedziela wpłynie na wynik finału WOŚP?

piątek, 11.1.2019 10:42 5528 14

Zamknięte sklepy, otwarci ludzie. 27. Finał WOŚP po raz pierwszy odbędzie się w niedzielę niehandlową. Dla Fundacji i sztabów WOŚP to nie problem. Pojawiają się nowe możliwości.Galerie handlowe zamieniają się w otwartą przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych. I nie jest to ostatnia zaleta wolnej niedzieli.

Światełko do nieba w nowej odsłonie!

Na początku grudnia, Jerzy Owsiak ogłosił, że rezygnuje z fajerwerków podczas najbliższego Finału. Tym samym, w drugą niedzielę stycznia, o godz. 20:00 rozpocznie się nowy rozdział w historii Orkiestry. WOŚP nie zdradza szczegółów. Pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie czeka wyjątkowa niespodzianka podczas 27. Finału.

Uczestników finału może być więcej

Niehandlowa niedziela to doskonała okazja dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w dotychczasowych Finałach Orkiestry, ponieważ musieli pracować. W raporcie "Analiza rynku pracy w handlu detalicznym i hurtowym" oszacowano, że 2 mln Polaków to pracownicy branży handlowej. Tym samym wolna niedziela pozwala na uczestnictwo w Finale osobom, które do tej pory musiały pracować w weekend.

O niedzielne atrakcje zadba blisko 1700 sztabów WOŚP

27. Finał Orkiestry w wolną niedzielę to doskonała okazja dla mieszkańców wielu miejscowości, by wyjść z domu. Mimo zimowej pogody, w całej Polsce organizowane są wydarzenia zarówno na świeżym powietrzu, jak i "pod dachem" wielu instytucji oraz przedsiębiorstw. Tym samym, dzień, w którym zamknięte są sklepy, daje dodatkowe możliwości na zaangażowanie polskiej społeczności do wzięcia udziału w Orkiestrze.

Z raportu przygotowanego przez firmę IQS podsumowującego badania nad zaufaniem społecznym, wynika, że aż 55% respondentów chce wziąć udział w finałowych koncertach, 49% chce zobaczyć Światełko do nieba, a 48% uważa, że atrakcyjnym wydarzeniem jest zbiórka krwi. Niedziela niehandlowa będzie zatem doskonałą okazją do realizacji swoich planów pełnych orkiestrowych atrakcji!

Polacy chcą pomagać

Przez 26. Finałów WOŚP doświadczyliśmy niesamowitego wsparcia, niezapomnianej dobroczynności (Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln PLN!) i przede wszystkim poczucia zbiorowej odpowiedzialności za problemy, które otaczają nas, nawet jeśli nie dotykają bezpośrednio nas samych. Byliśmy świadkami najwyższej szlachetności. Wolontariusze, partnerzy, sponsorzy, darczyńcy, co roku z wyjątkowym zaangażowaniem wspierali Finałowe cele tworząc największą Orkiestrę altruistów i filantropów. Ostatnie 10 Finałów to blisko 1 200 000 wysłanych identyfikatorów do wolontariuszy, w zeszłym roku pada rekordowa jednorazowa darowizna w wysokości 7 000 000 złotych!

Wzięcie udziału w 2018 roku zadeklarowało aż 80% ankietowanych, najczęściej wskazywali wsparcie finansowe (69%), cześć respondentów była także wolontariuszami podczas ostatniego orkiestrowego grania. Jako najważniejsze powody wspierania WOŚP poprzez datki wymieniają:

  • „Cieszę się, że mogę komuś pomóc” – 78%
  • „Zbierają na bardzo potrzebne cele” – 77%
  • „Mam pewność, że zebrane środki zostaną dobrze wykorzystane” – 73%
  • „Wiem, że dobrze wydają zebrane pieniądze” – 69%
  • „Robią bardzo dużo dla polskiej służby zdrowia” – 66%

Osoby biorące udział w badaniu jako spontaniczne skojarzenie z WOŚP najczęściej wymieniali pomoc/wsparcie (ogólne), pomoc dla dzieci, pomoc szpitalom, bezinteresowna pomoc, pomoc respondentów. Aż 96% spontanicznych skojarzeń było pozytywnych. 89% respondentów uważa, że Orkiestra zmienia życie na lepsze, a 77% WOŚP pozytywnie wpływa na ich relacje z innymi. 

Przeczytaj komentarze (14)

Komentarze (14)

piątek, 11.01.2019 12:20
W niedzielę będzie zbiórka organizowana przez kościół na rzecz domu samotnej matki w Pieszycach i tam mam zamiar coś dać.Także proszę mi pod kościołem nie stać i na Owsiaka nie zbierać.A potem i tak jak ktoś zachoruje poważnie to musi sam zbierać pieniądze za pomocą charytatywnych esemesów i prosić ludzi w radiu telewizji i gdzie się tylko da o pomoc finansową.
V.B.O. piątek, 11.01.2019 16:07
Zabawny komentarz. Ktoś ty? Pan dziedzic i właściciel włości pod- kościelnych??? Cyt.,,Także proszę mi pod kościołem nie stać i na Owsiaka nie zbierać." (brak odwagi żeby się pod tym podpisać?) Nikt nikomu nie każe na WOŚP ,,datkować" ale zabronić też pozostałym nie może! Istnieją jeszcze ludzie rozumni i sami zadecydują. Jak zachorujesz a kasa chorych nadal będzie pusta to nie proś społeczników o pomoc. Idż po pomoc tam gdzie masz zamiar coś dać- do kościoła ! Proponuję nosić w portfelu oświadczenie: ,,nie wyrażam zgody na ratowanie sprzętem WOŚP". To może szybko wybawić TAKICH od starczej złośliwości i demencji.
piątek, 11.01.2019 16:34
Zapomniałeś się odnieść a być może celowo to zrobiłeś do tego,że jak ktoś zachoruje i potrzebuje pomocy to dlaczego musi sam zbierać pieniądze na swoje leczenie po przez sms-y?A nie ma tego leczenia dzięki zbiórce Owsiaka...Póki co to szpitale są u nas państwowe a nie Owsiakowe i leczenie w nich nie może być uzależnione od Owsiaka.Jestem ubezpieczony i moje leczenie nie może zależeć od Owsiaka.
Kasia sobota, 12.01.2019 17:11
a jednak zależy bo szpitali nie stać na sprzęt, który jest używany w tych państwowych szpitalach.
V.B.O. piątek, 11.01.2019 20:17
Nie pozostaje nic innego , jak wystosować petycję do kasy chorych a nie do WOŚP i prywatnych darczyńców. Ja też jestem ubezpieczona i dokładam do tego co się pracownikom i ich rodzinom należy z kasy chorych. Szkoda mi czasu na ,,odnoszenie się"skoro na caritas i kościół jest , a dla tych co pracują nie ma. Nikt , powtórzę nikt nie ma obowiązku korzystania ze sprzętu prywatnych darczyńców! Wystarczy odmówić , zdać się na sprzęt szpitalny i pomodlić o zdrowie. Kto ma życzenie niech się zgłasza wyłącznie do Caritasu skoro Owsiakowe aż tak przeszkadza.
sobota, 12.01.2019 09:54
Nadal się nic nie odniosłaś do tego -dlaczego jak ktoś zachoruje to zbiera pieniądze na leczenie przez fundacje Caritas i Polsat od ludzi którzy wysyłają charytatywne smsy .A nie od Owsiaka.A po drugie jak ktoś jest w państwowym szpitalu to nie będzie patrzyć na nalepki czy sprzęt jest od Owsiaka czy nie.Proszę nie robić z Owsiaka takiego dobrodzieja.Bo on ma niejedno za skórą.To ,że zbiera na sprzęt to dobrze.Ale inne jego zachowania nie pasują do tego żeby zbierał pod kościołami.
też auror piątek, 11.01.2019 16:08
Masz rację, ale jak znajdziesz się w szpitalu (nie daj Boże), to nie korzystaj ze sprzętu wośp, tylko jedź do Pieszyc po pomoc.
:-) piątek, 11.01.2019 18:23
hahaha nie rozśmieszaj mnie, budżet NFZ w skali roku 77,4 MILIARDÓW ZŁ, zbiórka WOŚP 126 MILIONÓW ZŁ ( w ubiegłym roku). Możesz sprawdzić: (http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-za
rzadzanie/Budzet-NFZ-2018-przede-wszystk
im-szpitale,174426,1.html) ( https://www.wosp.org.pl/final/historia-f
inalow)
tomek sobota, 12.01.2019 08:52
No i gdzie te 77,4 mld sie podziewa? Dziwnym trafem idziesz do szpitala i co chwilę widzisz sprzęt (porządny) oklejony serduszkami WOŚP. Sprzęt, dzięki któremu niejeden szpital uratował niejedno zdrowie i życie. Więc efekty WOŚP są widoczne. I sądzę że gdyby z tych 77,4mld NFZ raczył przekazywać na sprzęt proporcjonalnie tyle samo ile WOŚP przekazała ze 126mln to w szpitalach byłby luksus.
:-) poniedziałek, 14.01.2019 22:51
Czyli, ze lekarze nie są Ci potrzebni ? sam pójdziesz i się podłączysz do sprzętu z naklejką WOŚP, tak ?
piątek, 11.01.2019 16:06
A może byśmy tak do Tomaszowa .... A może by tak Ignacy wstawił do kościołów 2 puszki , jedna na WOŚP , druga na CARITAS ?
V.B.O. piątek, 11.01.2019 16:10
Lepiej nie , bo ta z WOŚP do nieba pójdzie i tyle ją orkiestra zobaczy!
anioł piątek, 11.01.2019 16:13
Prędzej piekło zamarznie, nim postawi dwie puszki (oczywiście druga dla wośp).
Jolcia sobota, 12.01.2019 17:18
Przykre, ale prawdziwe. Nie wierzę w przypadek przeprowadzenia zbiórki w niedzielę na rzecz domu samotnej matki i WOŚP. Dla mnie to w 100% zamierzone działanie. szkoda ze kościół próbuje poróżnić kraj. A może by tak do ojca rydzyka z prośbą o dofinansowanie domu samotnej matki skoro bezdomni mu takie datki dają albo księża jakiś procent przekażą na ten dom, jakże potrzebny.