[FOTO] Pożar sadzy w kominie

niedziela, 10.2.2019 12:10 10150 6

W czasie sezonu grzewczego nie ma w zasadzie dnia by strażacy nie byli wzywani do pożarów sadzy w kominie. Do kolejnego tego typu zdarzenia doszło 9 lutego ok.godz. 15.30 w jednym z domów przy ulicy Kraszowickiej w Świdnicy.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca i ugaszenia pożaru przy pomocy piasku. Następnie sprawdzono temperaturę za pomocą kamery termowizyjnej.

***

Zapalenie się sadzy w kominie to zapalenie się cząstek nagromadzonych wewnątrz przewodów kominowych (spalinowych), które zbierały się w czasie pracy urządzeń ogrzewczych, a nie były wyczyszczone przez kominiarzy.

Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. W piecach grzewczych nie wolno spalać tzw. resztek, śmieci i odpadów komunalnych, które powinny być oddawane na wysypisko śmieci. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalą się tylko częściowo i wytworzą duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych.

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina.

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:

  • wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku,
  • wygasić ogień w piecu, kominku,
  • zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie),
  • przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,
  • zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze, np. gaśnice, koc gaśniczy, podpięty wąż do instalacji wodnej, wodę w pojemniku,
  • udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.

WAŻNE !

  • NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem.
  • Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).

Za zdjęcia dziękujemy Czytelniczce Magdzie.

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

Andrew poniedziałek, 11.02.2019 07:42
Darmowe czyszczenie komina przeprowadzone, można dalej palić wszystkim bezkarnie. Na mojej ulicy jest to samo. Zresztą wszędzie
Paweł poniedziałek, 11.02.2019 18:32
W tym wypadku błędne podsumowanie,ten kocioł spala jedynie paliwo przeznaczone do tego. Mierzenie wszystkich jedną miarą tu się nie sprawdziło Pozdrawiam
niedziela, 10.02.2019 12:30
Działania druhów?????
niedziela, 10.02.2019 12:39
Tak się mówi na strażaków ochotników
. niedziela, 10.02.2019 19:41
Druh druha w d.... r....a :D
niedziela, 10.02.2019 19:56
Durnyś kielo nic.......