komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 7 lipca 2020

Cyryla, Estery

[FOTO] Dokarmianie gołębi przeszkadza mieszkańcom

czwartek, 23.5.2019 14:48 , komentarze: 16 , odsłony: 7201
kategorie artykułu:

Gołąb miejski, grzywacz i sierpówka, zwana też czasem "cukrówką" - to gołębie, które spotkamy w każdym mieście w Polsce. I choć ptaki dobrze sobie radzą same, to nadal są w niekontrolowany sposób dokarmiane. Niewiele osób wie, że choć w Polsce nie istnieje w tej materii żaden zakaz, to straż miejska może nałożyć słony mandat.

Powszechnie uważa się, że ptaki wymagają dokarmiania, zwłaszcza w zimie. Dokarmiając je uważamy, że przyczyniamy się do ich ochrony, a nawet ratujemy im życie. Takie myślenie jest błędne! Jednym z powodów licznego występowania ptaków w mieście jest duża ilość pokarmu dostępnego cały rok np. na śmietnikach. W miastach zwierzęta te czują się bezpieczne z uwagi na małą liczbę drapieżników. Mogą też dłużej żerować korzystając z sztucznego oświetlenia. Z dokarmiania korzystają przede wszystkim gatunki pospolite, które nie są narażone na wymarcie, jak choćby wspomniane gołębie. Ptaki te szybko przyzwyczajają się do miejsc dokarmiania, a nawet do osób. Zbierają się w duże stada, brudząc i zanieczyszczając budynki. Prowadzi to do konfliktów z niektórymi sąsiadami. Gołębie mogą być także źródłem zakażeń dla ludzi i nieść zagrożenie rozwojem chorób. Ich odchody, pióra i gniazda są idealnym siedliskiem dla bakterii, wirusów i grzybów. 

- Od wielu lat mieszkam w Świdnicy w bloku przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 38/40/42. Od dokładnie 28 listopada 2017 roku walczę ze Spółdzielnią Mieszkaniową mieszczącą się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 8 w Świdnicy, aby wskórała coś odnośnie problemu jaki tu występuje. Mianowicie, pewne starsze małżeństwo mieszkające w bloku przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 38/40/42 nieustannie dokarmia gołębie, co przyczynia się do zaśmiecania terenów wokół bloku oraz innych. Jedyne działanie jakie podjęła Spółdzielnia Mieszkaniowa to powieszenie ogłoszenia na tablicy ogłoszeń i wystosowanie pisma do ów starszego małżeństwa, którego treść nie jest mi znana i które nie przyniosło rezultatów - zaalarmowała redakcję czytelniczka.

O komentarz poprosiliśmy Spółdzielnię Mieszkaniową.

W związku z otrzymanym zgłoszeniem, administrator danego rejonu przeprowadził kontrolę zgłaszanego problemu, w wyniku czego Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdnicy, w dniu 17.07.2018 r., wystosowała pismo do osoby, która dokarmia gołębie w tym budynku, z informacjami odnośnie zakazu dokarmiania gołębi, wynikającym z Regulaminu porządku domowego Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy oraz z dodatkowymi informacjami odnośnie zagrożeń związanych z roznoszeniem chorób i stwarzaniem zagrożeń niebezpieczeństwa dla osób uczulonych na kleszcze. Jednocześnie w piśmie tym, poinformowano osobę dokarmiającą gołębie, o konieczności przestrzegania zasad określonych regulaminem SM i konsekwencjach związanych z nieprzestrzeganiem tego regulaminu. W dniu 18.07.2018 r., odpowiadając na adres e-mail („czujnysasiad”), z którego wpłynęła informacja  o problemie dokarmiania gołębi, spółdzielnia udzieliła odpowiedzi w sprawie zgłaszanego problemu. Ze względu na brak podania danych osoby zgłaszającej – zgłoszenie anonimowe przez osobę określającą się jako „czujnysasiad”, nie ma możliwości udzielenia pisemnej odpowiedzi w formie listownej osobie, która ten problem zgłosiła.  Jednocześnie informujemy, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej Curie 8,  w związku z występującym problemem dokarmiania dzikich gołębi, przez osoby zamieszkałe w budynku przy ul. Ofiar Oświęcimskich 38/40/42 w Świdnicy, podjęła działania, w w/w sprawie, poprzez: umieszczenie pisemnej informacji na tablicach ogłoszeń znajdujących się na klatkach schodowych budynku, wystosowanie pisma w dniu  do osoby, która dokarmia gołębie w tym budynku, z informacjami odnośnie zakazu dokarmiania gołębi,  umieszczenie pisemnej ponownej informacji na tablicach ogłoszeń, wystosowanie ponownego pisma w dniu 22.05.2019 r., do osoby, która dokarmia gołębie w tym budynku, z informacjami odnośnie zakazu dokarmiania gołębi - tłumaczą władze spółdzielni.

Po naszej interwencji SM poinformowała także Straż Miejską w Świdnicy. Warto wspomnieć, że teren przy ulicy Of. Oświęcimskich 38/40/42 objęty jest zakazem dokarmiania ptaków, zawartym w regulaminie zarządcy terenu, w tym przypadku Spółdzielni Mieszkaniowej z siedzibą przy ul. M.C. Skłodowskiej. 

Przypominamy zatem, że w połączeniu z przepisem karnym art. 117 kodeksu wykroczeń takie postępowanie jest czynem zabronionym, który zagrożony jest karą grzywny do 1500 zł. Ponadto poprzez dokarmianie ptaków, a bardziej już tym, czego nie zjedzą, powodujemy, że karma taka staje się pożywką dla gryzoni i innych pasożytów, stanowiąc realne zagrożenie sanitarne, nie wspominając już o estetyce takiego miejsca. Czynność ta może również zostać potraktowana przez funkcjonariusza jako zwykłe zanieczyszczenia miejsca publicznego, za które również grozi kara grzywny do 500 zł.

 

Wasze komentarze

A Zamenhofa 31-33-35? Co zrobić? Jak przemówić tym ludziom do rozumu?
czwartek, 23.05.2019 21:29 autor:

Można dokarmianie tylko takiego co ma obrączki na nogach i jest to gołąb pocztowy i odleci do swojego domu często też mają numer telefonu na nudzę i można poinformować wlasciciela
czwartek, 23.05.2019 23:47 autor: Marciol

To samo dzieje się w Szczecinie hodzi kobieta karmi latem zima w dzień i w nocy i spółdzielnia mieszkaniowa tłumaczy się że nic nie może zrobić masakra samowolka jedna baba rzadzi całym osiedlem
czwartek, 23.05.2019 18:25 autor: Dur

Głupków karmiących gołębie chlebem nie brakuje.
czwartek, 23.05.2019 19:19 autor:

Tott
czwartek, 23.05.2019 18:22 autor:

Nagminnie dokarmiają gołębie na Osiedlu Młodych ul.Kunic blok 1,3,5 ptaki odchodami brudzą elewacje budynku nie tak dawno wyremontowanego, zanieczyszczają balkony, okna i parapety z daleka widać zanieczyszczenia nawet na samochodach ?
czwartek, 23.05.2019 15:19 autor: świdniczanka

Na to są płyny do mycia
czwartek, 23.05.2019 17:48 autor: Bah

Śmieszne jest to co się dzieje całe życie człowiek dokarmiał zwierzęta tylko teraz nie pasuję tym pseudo mieszkańcom co zawsze mają jakiś problem. Jeżeli znajdę wygłodzonego psa to też nie wolno go dokarmić po przecież może znaleźć jedzenie na śmietniku. Wydaje mi się że artykuł jest po prostu przez kogoś sponsorowany
czwartek, 23.05.2019 15:14 autor: Waldek

To samo się dzieje na Osiedlu Młodych ul.Waryńskiego,gołębie siedzą na dachu i lokatorzy mieszkający na górnych piętrach mają zabrudzone parapety,nie mówiąc już o szybach.Taką sytuację nie rozumie ten,który tego nie doświadczył na własnej skórze.
czwartek, 23.05.2019 15:34 autor: ona

To samo się dzieje na Osiedlu Młodych ul.Waryńskiego,gołębie siedzą na dachu i lokatorzy mieszkający na górnych piętrach mają zabrudzone parapety,nie mówiąc już o szybach.Taką sytuację nie rozumie ten,który tego nie doświadczył na własnej skórze.Mimo,że zlikwidowano trzepak,gdzie pod tym trzepakiem rozsypywano chleb,starszy Pan nadal rozsypuje chleb na trawę.
czwartek, 23.05.2019 15:36 autor: ona

piątek, 3.7.2020 08:51
83
czwartek, 2.7.2020 11:09
1
Mati Autogaz
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
Cukiernia Kasia
Eldomik serwis AGD
Muzeum Techniki
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Przedszkole Abrakadabra