Kolorowe opaski, kategorie pilności- SOR-y wprowadzają triaż

wtorek, 25.6.2019 09:47 5224 8

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak i wiceminister zdrowia Zbigniew Król uczestniczyli w uroczystości zawarcia umów partnerskich pomiędzy Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym a podmiotami, w których funkcjonują szpitalne oddziały ratunkowe na Dolnym Śląsku. Umowy zostały zawarte w ramach realizacji projektu „Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOP SOR)”.

TOP SOR to projekt Ministerstwa Zdrowia mający na celu ujednolicanie sposobu przyjmowania pacjentów w SOR-ach względem pilności (stanu zdrowia).  Pacjenci przyjmowani do SOR będą poddawani badaniu - TRIAGE, po którym zostanie im przydzielona kategoria pilności według jednolitych zasad w całym kraju (numer, opaska z odpowiednim kolorem).  Zakupiony zostanie odpowiedni sprzęt (monitor do wyświetlania informacji, drukarka do drukowania numerków i opasek).

Projekt będzie realizowany w 232 szpitalnych oddziałach ratunkowych w całym kraju. Całkowity koszt to blisko 40 milionów złotych z czego większość środków pochodzić będzie z unijnego dofinansowania. 

W świdnickim szpitalu Latawiec TRIAGE funkcjonuje od lat. Teraz jednak najpierw pacjent będzie musiał pobrać numerek, zostanie wezwany do rejestracji gdzie personel dokona jego kategoryzacji pod względem pilności. Pacjent będzie informowany o przewidywanym czasie oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem oddziału. W obszarze segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć umieszczone zostaną wyświetlacze, na których prezentowana będzie informacja o liczbie osób oczekujących na przyjęcie i czasie oczekiwania w poszczególnych kategoriach.

- Mam obawy co do tego systemu, ale poczekamy na jego wprowadzenie. Na razie podpisaliśmy umowę z LPR, który będzie rozpisywał przetargi na zakup sprzętu - mówi dyrektor szpitala Grzegorz Kloc.

Przeczytaj komentarze (8)

Komentarze (8)

Mnietek środa, 26.06.2019 15:05
sranie w banie
Piotr wtorek, 25.06.2019 18:50
Na segregacji dostaniesz opaske i będziesz czekał jak dotej pory np wałbrzych na piaskowej tam już spotkałem opaski ale inne szpitale nie są lepsze
wtorek, 25.06.2019 18:55
Na konferencji naukowej w sali ŚOK zachorowała poważni kobieta. Leżała półprzytomna na podłodze na podścielonych kurtkach. Oczywiście wezwano natychmiast Pogotowie, które.....odmówiło przyjazdu. Tak wygląda rzeczywistość opieki medycznej.....
Ja wtorek, 25.06.2019 18:57
Pic na wode.uwieże że będzie lepiej jak nie będe musiał spędzić kilka godzin na sorach
wtorek, 25.06.2019 13:02
Po pierwsze zwiększyć ilość średniego personelu i społeczeństwu wbić do głów co oznacza SOR ,ze nie jedziemy z głupotami np. ból kolana od 3 mies . itp a w stanie zagrożenia zycia i będzie ok!!!!! bez reformy za miliony
piguła !!!!
niepowiem wtorek, 25.06.2019 10:13
Już zrobili reformę z pogotowiem dzwonisz odbiera centrala gdzieś tam w Polsce,i powiadamia kogoś tam .Świdnica jedzie pod Wrocław Wałbrzych do Świdnicy przecież to jest chore. Zamiast być lepiej wyszło jak zawsze.
adaś wtorek, 25.06.2019 09:57
Bzdura do kwadratu!!! Wyrzucenie kolejnych milionów przez tępych nieudaczników. Co ma Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do funkcjonowania SOR-ów? Biletomaty? Opaski? Czy zwiększy to ilość lekarzy i personelu średniego? Czy zmniejszy to kolejki i czas oczekiwania? Niech spojrzą w oczy rodzinom Tych którzy nie doczekali swojej kolejki.
Borys wtorek, 25.06.2019 09:59
Fajnie to wygląda na rysunkach ale tak normalnie to znowu będzie bałagan nawet telefon do rejestracji na rezonans nie jest sprawny więc o czym my tu mówimy skoro średni personel medyczny zgłasza sprawę do dyrektora a on ma to w nosie co byle się utrzymać na stołeczku.