komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 15 lipca 2020

Henryka, Wlodzimierza

Będą kontrolować czym palisz w piecu

czwartek, 5.12.2019 16:26 , komentarze: 12 , odsłony: 5941
kategorie artykułu:

Zgodnie z zapowiedzią Urząd Miejski w Żarowie rozpoczął kontrole przestrzegania na terenie gminy Żarów uchwały antysmogowej przyjętej w roku 2017 przez Sejmik Dolnośląski.

Pierwszą kontrolę, na wniosek mieszkańca gminy, przeprowadzono 5 grudnia na terenie jednej z wsi gminy Żarów.

       Fot. Pixabay

W trakcie kontroli, w której uczestniczyli pracownicy Urzędu Miejskiego w Żarowie oraz funkcjonariusze policji, ujawniono zgromadzone i pocięte na części stare podkłady kolejowe, które spalane były w zwykłym piecu kuchennym.

W wyniku kontroli nałożono na mieszkańca mandat karny oraz pouczono, że jeżeli w kolejnej kontroli zostanie ujawnione kontynuowanie procederu, to zostanie nałożony kolejny mandat lub sprawa zostanie skierowana do sądu, który może nałożyć grzywnę do 5.000 zł.

Przypominamy, że w myśl uchwały antysmogowej, na terenie Dolnego Śląska zabronione jest spalanie innych paliw niż węgiel kamienny, drewno o wilgotności poniżej 20% oraz biomasa w postaci pelletu.

Natomiast przepisy dotyczące gospodarki odpadami zabraniają spalania odpadów w domowych instalacjach grzewczych. Odpady takie mogą być utylizowane termicznie (spalane) wyłącznie w specjalistycznych instalacjach przez koncesjonowane firmy. Do odpadów zaliczamy m.in. wszelkie opakowania wykonane z tworzyw sztucznych oraz np. stare podkłady kolejowe.

Podkłady kolejowe zakwalifikowane są w kategorii odpadów szczególnie niebezpiecznych, gdyż zawierają kreozot, który jest rakotwórczy w każdym stężeniu. Kreozot stwarza szczególne zagrożenie, gdy zaimpregnowane nim drewno ma bezpośredni kontakt z glebą, wodą lub jest wykorzystywane jako surowiec opałowy.

Kominy gospodarstw domowych nie są wysokie, dlatego dym nie może być wyniesiony wysoko w górę i tam rozproszony przez wiatr. Spalane podkłady kolejowe zatruwają najbliższe otoczenie, pyły powstające podczas spalania pozostają zawieszone w powietrzu, a następnie opadają np. na przydomowe ogrody zatruwając glebę i rosnące w niej rośliny – szczególnie warzywa i owoce.

Zgodnie z obowiązującym prawem, posiadanie zużytych podkładów kolejowych w gospodarstwach domowych jest nielegalne, gdyż przepisy nie zezwalają na ich przekazywanie prywatnym użytkownikom, a ich transportem i utylizacją mogą zajmować się tylko wyspecjalizowane firmy posiadające odpowiednie zezwolenia.

Źródło: um.zarow.pl

 

Wasze komentarze

Czym palić jak tu żyć.
niedziela, 08.12.2019 06:29 autor:

Żeby wejść do mieszkania potrzebny jest nakaz prokuratura lub sędziego... A tak to cmoknijcie mnie w trabke... A swoją drogą... Telefony komórkowe dają zaje fajne kolory jak się wrzuci je do pieca :)
czwartek, 05.12.2019 17:37 autor: .

Palę tym co mam byle było mi ciepło
niedziela, 08.12.2019 06:23 autor:

Można w Polsce wszystko. Niech nie pitolą głupot. Przykład: Strzegom - słodownia dymią 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. I co ? A no wielkie G. Oni dymią...władze nic nie robią, tylko jeżdżą do Niemiec się lansować a w mieście śmierdzi.
piątek, 06.12.2019 07:17 autor: Szycha

PO 30 LATACH PRACY I KILKUNASTU NA RENCIE EMERYTKA MA 1200 ZŁ. NA RĘKĘ LEKI TO KOSZT 300 ZŁ. CZYNSZ, WODA PRĄD ŚWIATŁO GAZ TO 600 ZŁ. MIESIECZNIE .... I CO?????

ZA 9 TYSIĘCY W WARSZAWIE TRUDNO WYZYĆ

DO PRZEMYŚLENIA Z KIM TU JEST COŚ NIE TAK, CHYBA Z NASZYM PAŃSTWEM SKORO JAKO POMOC OFERUJE SIĘ 500 ZŁ. PREMII DLA DZIECI
piątek, 06.12.2019 08:03 autor: NIKT

Kiedy w Dzierżoniowie Straż Miejska zainteresuje się co oferuje się starym ludziom do palenia ?????
czwartek, 05.12.2019 18:13 autor: polak

wczoraj, 20 godz temu
niedziela, 12.7.2020 19:51
piątek, 10.7.2020 14:17
2
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki