komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 27 lipca 2021

Lilii, Julii

Dofinansowanie do in vitro w Świdnicy. Będą zbierać podpisy

poniedziałek, 9.12.2019 08:19 , komentarze: 25 , odsłony: 13136
kategorie artykułu:

21 grudnia w Galerii Świdnickiej odbędzie się zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem uchwały popierającej dofinansowanie z kasy miasta procedury in vitro, dla par, które nie mogą mieć dzieci. 

- Podczas spotkania dowiesz się o zapłodnieniu pozaustrojowym, będzie możliwość porozmawiania ze specjalistą kliniki, gdzie szukać pomocy. Będzie również możliwość oddania swojego głosu, popierając inicjatywę obywatelską - zapowiada Anna Gromek, pomysłodawczyni projektu.

Nowa technologia jaką jest in vitro pomaga na całym świecie parom, które z różnych powodów zdrowotnych nie mogą w sposób naturalny spłodzić dziecka. Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, powszechnie zwany rządowym programem in vitro, ruszył 1 lipca 2013 roku i miał potrwać do końca 2019 roku. Niestety, w 2016 roku rząd PiS stwierdził, że to za duże obciążenie dla budżetu i finansowanie zlikwidował. W zamian pacjentki otrzymały „dostęp” do naprotechnologii, metody naturalnego zajścia w ciążę opierającą się m.in. na obserwacji organizmu. W sieci próżno jednak szukać dziś miarodajnych wyników efektywności takiego leczenia, ponieważ rząd zaprzestał ich kontrolowania. I choć program kosztuje podatników ok. 100 milionów rocznie, to wiadomo jedynie tyle, że z ok. 600 par, które zgłosiły się w początkowej fazie trwania projektu, u 70 (czyli nieco ponad 8,5 proc.) potwierdzono ciążę. Dla porównania program in vitro kosztował ok. 260 milionów złotych. Z danych na kwiecień 2019 roku wynika, że urodziło się wówczas aż 22 tys. dzieci, przy czym pary wciąż mogą korzystać z zamrożonych zarodków.

Są rzeczy ważne i są rzeczy ważniejsze. Dla mnie możliwość wspierania wszystkiego, co dotyczy zdrowia jest rzeczą priorytetową. Sam pomysł, aby dofinansować procedurę In vitro, szczególnie teraz, kiedy pary starające się o dziecko nie mogą liczyć na takie jak wcześniej wsparcie ze strony rządu uważam, że jest to dla samorządów  bardzo ważne. Znam dzieci z In vitro, znam rodziny, które zdecydowały się, nie mogąc w inny sposób doczekać się potomstwa, na taką niełatwą przecież drogę. To cudowne dzieci, wspaniale się rozwijają. Przypomnę, że w Świdnicy propozycja wprowadzenia programu dotyczącego dofinansowania In vitro już kiedyś padła. Była to inicjatywa złożona przez klub radnych SLD, którego wtedy byłam członkiem. Sięgnęliśmy wtedy do wzorców częstochowskich, gdzie rozwiązania takie funkcjonują od lat. Coraz więcej miast decyduje się na ten krok, bo to rzecz wręcz cudowna móc wspomóc ludzi, którzy starają się o to, by mieć własne, biologiczne dzieci. Jeżeli radni będą skłonni taki projekt poprzeć, będę bardzo szczęśliwa i myślę, że wiele przyszłych mam także - mówiła w listopadzie prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Akcja zbierania podpisów odbędzie się 21 grudnia w godz. 14 do 18 w Galerii Świdnickiej.

 

Wasze komentarze

Nie z budżetu. To wbrew Bogu dopadnie was wirus wszystkich bez wiary bezboznikow. SPRZECIW!!!
piątek, 12.06.2020 18:38 autor: Sprzeciw

I narodzi się z zarodku z BAMBUKO i powodzą ze to genetyka pradziadek był z tej wyspy!
czwartek, 14.05.2020 17:44 autor:

To co narzekają miasto kasę ma zaoszczędziło na zimie ani grosza nie poszlo na imprezach bo ich nie ma i nie było. Sponsor SLD dlugu nie ma może dołożyć, Amazonki mogą dorzucić, Te czarne ci w rynku tańcowali czyli nie doje----e
sobota, 09.05.2020 21:53 autor:

Lepiej wynająć chłopa niech zrobi swoje w sposób naturalny albo kobietę a nie dziecko z peóbuwki
poniedziałek, 20.04.2020 04:15 autor: Lena

Nie dla in vitro z budżetu miasta Świdnicy. Niech zainteresowani płacą ze swoich prywatnych pieniędzy.
środa, 11.12.2019 14:31 autor:

Jak wszyscy zdrowi zarówno na ciele jak i na umyśle wiemy , do korzystania z metody in vitro nikt nigdy , nikogo nie zmuszał ... Do transplantacji organów również niema przymusu ... Skoro medycyna czyni takie postępy (za nasze pieniądze ) to czemu nie dać szansy kobietom które straciły już wszelakie nadzieje na pozostanie matkom (tatusiom również ) Ps. Przychodnie wspomagające alkoholików , narkomanów etc. również utrzymywane są z naszych podatków ...
poniedziałek, 09.12.2019 11:03 autor: skapło miZ całym szacunkiem dla Pani Ani, ale argumentów przeciw jest tak wiele, że mam nadzieję, że ten kontrowersyjny pomysł nie wejdzie w życie. A jeśli tak, to ja poproszę dofinansowanie z miejskich funduszy do leczenia raka i innych chorób.
wtorek, 10.12.2019 20:42 autor: MM

Jak potem takie dziecko z in vitro będzie się czuło jak się kiedyś dowie,że żeby się urodziło to kilka jego braci czy sióstr musiało zginąć ,by on ,ona się urodził(a).Bo tylko on, ona w wyniku selekcji został(a)wybrany(a)A reszta żyjących już ludzkich zarodków wiadomo co....
poniedziałek, 09.12.2019 11:55 autor:Dziennikarz powinien pisać prawdę. Dane są zmanipulowane. Proszę zajrzeć do wielu źródeł, a znajdziecie zupełnie inne liczby. Naprotechnologia jest metodą o wiele skuteczniejszą od in vitro, a do tego moralną i zdecydowanie tańszą i, co też jest ważne, leczącą i kobietę i mężczyznę zachowując ich godność.
poniedziałek, 09.12.2019 14:13 autor:

Oburza mnie postawa prezydentki przeciw życiu, tak jasno zdeklarowana, szkodzi tym najmniejszym i bezbronnym.
poniedziałek, 09.12.2019 12:59 autor:

Zgadzam się. Niestety zaraz nas tu hejt zaleje :( Bo dziś nie można mieć innego zdania niż to nowoczesne. Trzeba popierać LGBT+, popierać aborcję a tuz obok in vitro. Czy nie lepiej tych co chcą abortować zapoznać z tymi co nie mogą mieć własnych dzieci?
poniedziałek, 09.12.2019 09:59 autor:

In vitro to nie jest żadna metoda leczenia.Kobieta jak jest bezpłodna tak nadal będzie bezpłodna.In vitro nie leczy.Tak samo jak ślimak nie jest rybą.A został zapisany przez tych (mądrych) w UE jako ryba.In vitro jest to metoda sztucznego zapłodnienia gdzie stwarza się wiele żywych zarodków z których przeważnie tylko jeden ma szanse przeżycia.A tymczasem z każdego zarodka mogłoby się narodzić dziecko.Dziecko które nie jest towarem ani rzeczą,którą każdy kto chce to powinien mieć za wszelką cenę.Nawet za cenne życia innych.Niestety pozostałe zarodki zostają zamrożone a potem i tak przeważnie giną.
poniedziałek, 09.12.2019 09:20 autor:

wczoraj, 10 godz temu
2
niedziela, 25.7.2021 13:13
niedziela, 25.7.2021 13:01
piątek, 23.7.2021 13:53
piątek, 23.7.2021 10:29
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz