komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 11 lipca 2020

Olgi, Kaliny

Rząd zaostrza zasady kwarantanny. Ograniczenia w przemieszczaniu się i uczestnictwa w mszach oraz zgromadzeniach

wtorek, 24.3.2020 13:09 , komentarze: 36 , odsłony: 20185
kategorie artykułu:

24 marca odbyło się posiedzenie sztabu antykryzysowego, podczas którego premier Mateusz Morawiecki poinformował o konieczności zaostrzenia zasad obowiązującej kwarantanny.

- Niezbędne są kolejne kroki, które ograniczają efekt zakażeń. To, że podjęliśmy działania szybciej przed innymi, nie może być dla nas by zasypywać gruszki w popiele. Jesteśmy zaniepokojeni, dlatego wdrażamy kolejne ograniczenia - mówi premier Morawiecki. - Kolejne restrykcje będą polegać na ograniczeniu przemieszczania się. en wzrost zachorowań jest znaczący, jest widoczny. To bardzo nas boli i niepokoi dlatego niezbędne są kolejne kroki, które ograniczą efekt kolejnych zakażeń #koronawirus w Polsce. Ten mniejszy przyrost zachorowań, który mamy dziś - nie może nas usypiać.

Wzorem Niemiec obowiązywać będzie zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób (nie dotyczy to rodzin). W komunikacji zbiorowej ograniczona zostanie liczba pasażerów.

- Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostajesz w stałym pożyciu - informuje kancelaria premiera.

Nadal zamknięte będą galerie handlowe, restauracje czy bary.

Szczegóły nowych obostrzeń podał minister zdrowia.

- Wiem, że jest trudno i, że jesteście zmęczeni. Dlatego proszę was o jeszcze jeden wysiłek. Zostańmy w domu wprowadzamy dziś praktycznie. Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu, uchylony w momencie kiedy idziemy do lekarza, po zakupy, do apteki czy wyprowadzamy psa. Nie możemy się gromadzić, czy iść na bulwary i tam grillować ze znajomymi - mówi minister Szumowski. - Jeżeli nie zastosujemy się do tych zasad, nie uda nam się uratować ludzkich żyć. Decyzje te podyktowane są wiedzą medyczną i epidemiczną. Wiemy, że im wcześniej reagujemy, tym ochrona życia jest lepsza. Musimy wprowadzić radykalne ograniczenie spotkań międzyludzkich. 

Jak zapewnia szef MZ w tej chwili rozdysponowano 100 tysięcy testów, które są już w laboratoriach. Dziennie wykonuje się ich ponad 3000.

Wśród pytań dziennikarzy pojawiło się te związane z tarczą antykryzysową.

- W tym tygodniu chcemy przyjąć zapisy projektu tarczy antykryzysowej, bo zdajemy sobie sprawę, że jest to potrzebne na już - zapewnił premier. - Chcemy zminimalizować negatywne skutki gospodarcze. Najpóźniej do czwartku powinny być wszystkie uzgodnienia, także z opozycją.

Nie będzie też wydzielania sektorów Polski czy blokowania miast w jakikolwiek sposób.

Czy w Polsce, wzorem Czech, wydany zostanie nakaz wychodzenia z domu tylko i wyłącznie z założoną maseczką?

- Przy ograniczeniu wychodzenia z domu te dodatkowe środki ochrony jak maski nie są niezbędne. Jeśli będzie konieczność wprowadzimy kolejne obostrzenia - dodał Szumowski.

Nowe restrykcje według premiera nie wpłyną w żaden sposób na termin wyborów. - Chcemy by po świętach wielkanocnych życie wróciło do nowej normalności - podkreślał premier. - Nie widzę powodu by egzaminy maturalne czy wybory nie odbywały się.

Jak obostrzenia będą wyglądać w praktyce?

Zachowanie Polaków zgodnie z rozporządzeniem kontrolować będzie policja. Zaangażowane zostanie także wojsko.

- Pomoc osobom starszym i rodzinie jest jak najbardziej dozwolona - dodaje minister Szumowski.

Dla nieprzestrzegających zasad przewidziano kary od mandatu po grzywnę do 5 tysięcy złotych.

Rozporządzenie będzie obowiązywać od 25  marca do soboty 11 kwietnia.

- Będą zamykane urzędy i instytucje publiczne. Apelujemy o zminimalizowanie przemieszczania się - mówi premier Morawiecki.

Zalecana jest praca zdalna wszędzie tam gdzie jest to możliwe.

- W jednym autobusie powinny być zajęte co drugie miejsce. Apeluję do włodarzy gminy, by tak właśnie ustawili kursy przewoźników publicznych - dodał szef resortu zdrowia.

Ograniczona zostaje też liczba uczestników obrzędów liturgicznych do maksymalnie 5 osób. 

 

Wasze komentarze

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/
875844/koronawirus-jan-tomaszewski-to-je
st-wojna-ofiarami-w-niej-bedziemy-tylko-
my
lubię tego gościa!
czwartek, 26.03.2020 09:28 autor:

Gdzie można zgłosić, że lekarz z Kłodzka przyjął prywatnego pacjenta podejrzanego o wirusa w poradni pulmonologicznej, która powinna być zamknięta? Chory czeka w Wałbrzychu na wynik. Totalna głupota lek. P
środa, 25.03.2020 21:05 autor: Abc

Restrykcje restrykcjami. A moje pytanie jest następujące. Mam chlopaka w sąsiednim województwie. Czy podroz prywatnym samochodem do niego tez jest zakazana?
środa, 25.03.2020 05:31 autor:

Moja babcia ma wc za domem i biedna pytała się mamy czy może tam iść za potrzebą
wtorek, 24.03.2020 21:22 autor: Weronika

Jam już nie pacholę , żebym ja był taki zdrowy , jak ja Was pier.... (szanuję ) . "Oda " do patriotycznych twarzy z dojnej zmiany .... Cytat ...
wtorek, 24.03.2020 15:12 autor:

Dooobre....
środa, 25.03.2020 06:52 autor:

Panie morawiecki sprostoj Pan swoją wypowiedź. Pracuje w branży budowlanej. Mam kontakt z wieloma osobami na terenie powiatu i województwa i jak mam rozumieć Pana słowa " przemieszczanie sie". Zamknij Pan w PiS du sklepy budowlane i będzie po kłopocie. Klienci przychodzą po ***y. Kichaja prychaja i jak my jako pracownicy lub przedstawiciele mamy czuć się bezpiecznie
wtorek, 24.03.2020 14:37 autor: Dzień ostateczny

Gdzie jest jakakolwiek pomoc pracodawcom żeby utrzymali miejsca pracy... Dostałem dzisiaj zwolnienie..
wtorek, 24.03.2020 15:28 autor: Porazka

WITAJ W KLUBIE,TRINSTONE
wtorek, 24.03.2020 16:49 autor: Tomek

Działania wprowadzają szybciej niż inni ..... a i tak o jakiś tydzień za późno. Jak już się zdecydowali na zamknięcie szkół to trzeba było od razu ogłosić kwarantannę, zamknąć granice a już na pewno nie wysyłać samolotów po nagle stęsknionych za ojczyzną. Po jaką cholerę są pootwierane sklepy z branży budowlanej, agd, urzędy typu poczta? Albo kwarantanna albo zabawa w podchody.
wtorek, 24.03.2020 14:57 autor: tomek


Będę "się czepiał". Wirus wirusem, a kultura języka- zwłaszcza na tak wysokich szczeblach władzy- powinna być zachowana. Nie ma pojęcia "zasypywać gruszki w popiele". Mówi się "zasypiać gruszki w popiele".
wtorek, 24.03.2020 18:18 autor: Gorszy sort.

Co z zakładami pracy takimi jak Zumet Legrand Mik tam są ogromne skupiska ludzi... Gdzie jest ktoś odpowiedzialny...
wtorek, 24.03.2020 17:40 autor: BARTOSZ.

A jeśli chodzi o busy które przewożą komplet 8 osób do pracy do Niemiec przez kilkanaście godzin, bo tyle czasu zajmuje rozwozenie ludzi na miejsca zleceń. To jaka jest gwarancja zachowania bezpiecznej odległości, by się nie zakazić?
wtorek, 24.03.2020 15:29 autor: Hilversum

Tylko dzisiaj pod Legrandem jakiś baran z busa sprzedawał jajka. Z kupujących nikt nie przestrzegał zasady 1,5m. To była jakaś masakra.
wtorek, 24.03.2020 15:07 autor: Ja.

Bez składu i ładu informacja przekazana od DOBA.PL
wtorek, 24.03.2020 14:21 autor: Kadra basta

To jeszcze niech dadzą policjantom z Ząbkowic z grypy speed wolne bo się nudzą i tylko kilometry nie potrzebnie biją za nasze pieniądze
wtorek, 24.03.2020 14:23 autor: Mieszkaniec

Wyjeb..e mam na wybory.Wlasnie kopa dostałem z zakładu!!!
wtorek, 24.03.2020 14:17 autor: Tomek

Na wybory, jadna osoba na sali, bez komisji, tylko Jarek i Ty
wtorek, 24.03.2020 13:32 autor: Jarek

wczoraj, 21 godz temu
wczoraj, 21 godz temu
wczoraj, 22 godz temu
wczoraj, 22 godz temu
czwartek, 9.7.2020 11:54
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra