komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 20 września 2020

Filipiny, Eustachego

[FOTO] 200 lat dla pani Janiny- najstarszej wolontariuszki, która ruszyła na pomoc innym

piątek, 3.7.2020 15:26 , komentarze: 2 , odsłony: 1800
kategorie artykułu:

O 96-letniej pani Janinie mieszkance Milikowic cała Polska usłyszała dzięki jej prawnuczce Agacie i naszej redakcji. W marcu gdy świat zmagał się ze szczytem epidemii a maseczki były na wagę złota, seniorka zakasała rękawy, usiadła do maszyny i zaczęła je szyć, by później przekazać nakrycia do kilku przychodni. Za piękną postawę pani Janina została nagrodzona przez widzów  "Pozytywką" programu Dzień Dobry TVN.

Kobieta urodziła się w 1924 roku na Mazurach a po wojnie przeniosła się na ziemie odzyskane i zamieszkała w Świdnicy, by później osiedlić się w Milikowicach w gm. Jaworzyna Śląska.

- Prababcia  należy do związku osób niewidomych ze względu na operację zaćmy, którą przeszła jakiś czas temu, ma różne dysfunkcje wynikające z wieku, między innymi problemy z ręką i problemy z chodzeniem, ale mimo swojego wieku świetnie się trzyma. Od zawsze uwielbiała ręczne robótki, cały czas robi nam na drutach kapcie. Gdy przyszła do mnie i mojej mamy pokazując nam uszytą przez siebie maseczkę, oniemiałyśmy. Wyciągnęła materiały, gumki i rozpoczęła produkcję. Wczoraj spod ręki prababci wyszło 20 maseczek, które przekaże przychodni Medyk. Dopóki jej sił starczy będzie szyła kolejne - opowiadała nam prawnuczka pani Janiny, Agata. - Pomyślałam, że jej zawziętość, postawa i chęć niesienia dobra zasługuje na uznanie i swego rodzaju wyróżnienie. Słyszymy w mediach, że krawcowe szyją maseczki, harcerze, więźniowie, ale nie spotkałam się jeszcze z historią osoby prawie stuletniej - dodaje.

Rzeczywiście. Postawa seniorki została doceniona przez internautów na całym świecie.

- Jak słyszałam o tych zgonach ludzi, to mnie to wzrusza, mnie to po prostu boli, ja przeżywam tę klęskę i dlatego bardzo chciałam pomóc. A, że lubię szyć, to wybór był prosty: będę tworzyć maseczki. Pomyślałam, że im więcej będzie maseczek to ludzie będą się bardziej  zabezpieczać, a ta cała epidemia w końcu się zatrzyma- mówiła pani Janina.

2 lipca wraz z rodziną, przyjaciółmi, prezydent Świdnicy i dziennikarką naszej redakcji obchodziła swoje 96 urodziny.

 

Wasze komentarze

Wszystkiego najlepszego
sobota, 04.07.2020 10:26 autor: M

Zdrowia,zdrowia i jeszcze raz 200 lat!!!
piątek, 03.07.2020 22:43 autor: X

dzisiaj, 11 godz temu
sobota, 19.9.2020 19:25
piątek, 18.9.2020 08:33
czwartek, 17.9.2020 09:06
22
środa, 16.9.2020 10:30
1
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Panek car sharing
Panek car sharing