komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 28 lipca 2021

Aidy, Marceli

[WYWIAD] Posłanka Izabela Mrzygłocka: zamiast konkretnych działań mamy raczej nachalną propagandę w mediach publicznych

wtorek, 17.11.2020 08:51 , komentarze: 11 , odsłony: 3625
kategorie artykułu:

Właśnie wygrała jedną z najgorszych bitew w swoim życiu, która sprawiła, że dziś nieco inaczej patrzy na świat. O obecnej sytuacji pandemicznej w kraju, o dostępności lekarzy, o działaniach rządu rozmawiamy z Izabelą Katarzyną Mrzygłocką, posłanką Koalicji Obywatelskiej.

Pani poseł, Polska jest obecnie w momencie rozwkitu pandemii. Czy nasz kraj jest w ogóle na to przygotowany?

Z doniesień medialnych wynika, że żaden kraj nie jest dostatecznie przygotowany na taką dynamikę rozwoju pandemii. Niestety Polska także, chociaż po wydarzeniach z wiosny tego roku, rząd mógł opracować różne scenariusze i podjąć realne działania, dzięki którym mogliśmy uniknąć wielu tragedii.

Czy Pani zdaniem działania rządu są wystarczające?

W mojej ocenie działania rządu w ostatnich miesiącach są kompletnie nieadekwatne do sytuacji, w której się znaleźliśmy. Zamiast konkretnych działań mamy raczej nachalną propagandę w mediach publicznych. Pieniądze płyną nie w tym kierunku co trzeba. Dziś najważniejsze jest przecież dofinansowanie służby zdrowia. Tymczasem zamyka się, w sposób mam wrażenie losowy, bez wyraźnej strategii, branże i wypłaca zablokowanym przedsiębiorcom jałmużnę drenując budżet państwa, który i tak jest w fatalnym stanie.

Obecnie lekarze biją na alarm, że umieralność w Polsce wzrośnie, ale nie tylko ze względu na pandemię, ale opóźnione leczenie innych schorzeń.

Czytam o wielu takich przypadkach, sama zresztą byłam w podobnej sytuacji. W momencie wybuchu pandemii byłam w trakcie leczenia nowotworu. Był strach i niepewność, udało mi się wygrać z chorobą dzięki wsparciu wielu wspaniałych ludzi. Ponadto był to początek problemów służby zdrowia związanych z Covid. Obecnie pacjenci mają dużo bardziej utrudniony kontakt ze specjalistami. Niektórym praktycznie uniemożliwiono dalsze leczenie. Skutki już widać, bo statystyki mówią o znacznym wzroście śmiertelności Polaków.

Rząd zdecydował o zamknięciu siłowni oraz basenów a także galerii handlowych. Wiele branż stoi na skraju bankructwa. Czy ograniczenie działalności akurat tych sektorów jest słuszne?

Nie wiem, bo nie jestem specjalistą w dziedzinie epidemiologii. Faktem jest natomiast, że rząd nie przedstawia żadnych konkretnych badań i analiz, które uzasadniałyby zamknięcie akurat tych konkretnych branż. Ja zajmuję się przede wszystkim rynkiem pracy i z moich doświadczeń wynika, że obecne działania doprowadzą do wielu tragedii w rodzinach o niskich dochodach i nie chodzi mi o podopiecznych opieki społecznej, ale o tych co po prostu mało zarabiają. Tyczy się to również drobnych przedsiębiorców.

W sieci aż roi się od teorii mówiących o tym, że pandemii nie ma, że więcej osób umiera na grypę. Trochę jest to pokłosie działań rządu: minister zdrowia w marcu mówił o tym, że maseczki nie chronią, premier w lecie przekonywał, że pandemia jest w odwrocie. Jak sprzątnąć teraz to mleko, które się wylało?

Niestety za brak kompetencji rządzących i całkowity chaos organizacyjny zapłacimy my wszyscy. Państwo zaciąga długi, które będą spłacać kolejne pokolenia Polaków. Tak działa ekonomia.

Z perspektywy pani okręgu, czy region dobrze sobie radzi z walką z koronawirusem?

Z moich obserwacji wynika, że nasze lokalne samorządy radzą sobie całkiem nieźle. Rząd nakłada na gminy coraz więcej obowiązków, choć nie idą za tym konkretne pieniądze. Wiele osób prywatnych i firm angażuje się w pomoc potrzebującym wyręczając państwo. Z tego co obserwuję na razie nie ma też tragedii, jeśli chodzi o szpitale w regionie, chociaż dochodzi do mnie coraz więcej sygnałów, że w placówkach medycznych zaczynają się poważne braki kadrowe.

Październik był miesiącem walki z nowotworem piersi. Pani taką bitwę z okrutnym przeciwnikiem ma już za sobą i lada chwila wróci Pani do pełnej aktywności. Jak ważna dla kobiet jest profilaktyka? Jak przekonać te panie, które w ogóle się nie badają, a u lekarza ginekologa ostatni raz były w momencie porodu, że to bardzo ważne?

Według mnie profilaktyka, czyli krótko mówiąc częste badanie, jest sprawą kluczową. Brakuje edukacji i informacji na ten temat. Tymczasem wczesne wykrycie raka daje większą szansę na wyleczenie, a więc na życie. Z punktu widzenia państwa, to również oszczędność. Zatem chciało by się powiedzieć, że profilaktyka wszystkim się opłaci, ale niestety okazuje się, że ten problem widzą głównie ci, którzy się z rakiem zetknęli. Życzyłabym nam wszystkim, aby jak najwięcej mówić o tych sprawach w szkołach, które przecież mają służyć edukacji.

Jacy wyjdziemy z tej heroicznej walki z koronawirusem? Silniejsi? Słabsi?

Chciałabym, żebyśmy wyszli z tej walki zjednoczeni jako Polacy i mieszkańcy Europy. Wirus oddala nas od siebie coraz bardziej. Ze względów bezpieczeństwa odsuwamy się nawet od bliskich nam ludzi. To prowadzi do kłótni i coraz większych podziałów. Na początku wszyscy wszystkim pomagali, robili zakupy, szyli maseczki… Teraz coraz więcej ludzi walczy na ulicach w imię dogmatów, religii czy światopoglądu. Chciałabym, aby epidemia nauczyła nas tego co najważniejsze – miłości i szacunku do drugiego człowieka. Żebyśmy znów zaczęli na siebie uważać i sobie pomagać. Żebyśmy spierali się na argumenty, a nie za pomocą pałek, gazu i kamieni.

Dziękuję za rozmowę.

 

Wasze komentarze

p.Mrzygłocka,p.Wielichowskap. Dżakira,p.Szurna-Wielolokrotnie,ta pani Hartwig-to nie jest protest polityczny-ta p.Szczurek z Brukseli,która twierdzi,że weterynarze gwałcą krowy,p.Czarzasty który twierdzi,że ktoś uderzył go od tyłu,a że było ciemno,to nie rozpoznał kumpla Biedronia,mistrza świata-od tyłu--,,,to oni,jeszcze --młody łysy Gomułka,-jeszcze damski bokser Nitras i prokuratorzy-stalinowscy-prok.Joński,kt
órego wujkiem jest zbrodniarz komunistycznyMiller ,teraz za 80-ąt tys.miesi.za pierdzenie w Brukselii,,prok.Szczerba,który przez 3 kadencje Sejmu ani razu nie złożyl -jednego-jedynego-jakiegokolwiek rzetelnego wniosku ,jedyne co on i jego kumple z wesołej i głupiej ferajny z -tzw.-platformy-to-donosić kpić,straszyć ,że będą siedzieć itd.teraz idzie wrogi atak na kościół,który w/g/Szojny-wielgiej z po,to największe tradedia z minionych stuleci,jestem katolikiem z wiarą któr nas wychowywała przez stulecia,a teraz???13-to--15-to,latki,za namową rodziców,i nauczycieli,chodzą za czymś czego nie,rozumieją,a po cichu te mamuśki,które pozwalają tym bezmózgowcom deptać po ulicach.....a tak na marginesie---panie,wyzwolone mamy,które karzecie kościól PiS bierzecie od tego PiSu,wszellakie nowe świadczenia socjalne?????może od Platformy miałyście więcej???oczy się wam lewaczki ,otworzą,jak PiSprzegra wybory,ale to na wasze życzenie,nie będzie niczego,zastanówcie się dzisiaj
piątek, 20.11.2020 18:23 autor:

"Niejednemu zeru wydaje się,że jest elipsą, PO której świat się kręci"-St.Jerzy Lec
czwartek, 19.11.2020 18:39 autor:

Przykro czytać ten wywiad, bo zarówno prowadząca jak i pani poseł demonstrują swoją jawną niechęć do rządu. Wypowiedzi zawierają wiele absolutnie niesprawiedliwych i nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistości ocen. Pani Mrzygłocka próbuje narzucić swoją wizję nie tylko krzywdzącą , ale zwyczajnie kłamliwą. Obserwuję działania Rządu z uwagą i w sumie z wdzięcznością. Widać prawdziwe zaangażowanie i dobre posunięcia, choć rzecz jasna nie wszystko gra i świetnie funkcjonuje. Im dłużej przyglądam się poczynaniom ludzi z opozycji, tym bardziej przekonuję się, jak bardzo działają oni na niekorzyść Polski. Interesuje ich wyłącznie własna pozycja. Dla mnie jest to odrażające.
wtorek, 17.11.2020 13:26 autor: BA


Towarzyszka Mrzygłocka nawet nie potrafi się wypowiedzieć i tacy ludzie nami rządzą.TRAGEDIA
wtorek, 17.11.2020 14:35 autor:

Ten wywiad to jakiś bełkot ,flaki w oleju
czwartek, 19.11.2020 12:06 autor: towarzysz

Podano jak na talerz , KUKŁA ZAPRZAŃCÓW Z ## po ## cyt. > Żebyśmy spierali się na argumenty, a nie za pomocą pałek, gazu i kamieni. << . KUKŁA KONFIDENTÓW NIE POWIE KTO UŻYWAŁ PAŁEK za rządów III Rp , i KTO SZKOLI macice na strajk , KTO DONOSI DO SZATNIARZA i do kolaborantów niemieckich . NIGDY WIĘCEJ PLATFORMY -ZDRAJCÓW POLSKI.
wtorek, 17.11.2020 20:02 autor: Sprawiedliwy .....

Przeczytałam wywiad. Pani Poseł przedstawiła swoje stanowisko, z którym można się zgadzać albo nie... Ja nie widzę w Jej stwierdzeniach totalnej krytyki decyzji obecnego rządu. Żyję tu i teraz, korzystam z pomocy służby zdrowia. Przeżyłam zmagania z nowotworem w naszej polskiej rzeczywistości i wiem, jak to wygląda... Pani Poseł życzę dużo dobrego zdrowia. Pani przykład może pomóc chorym, może dać nadzieję.
wtorek, 17.11.2020 14:41 autor: Maria

Co rząd zrobił? Chaos, dezinformacja, radość spadku zakażeń przy mniejszej ilości testów, tak tu się zgadzam z Panią M. zapłacimy my wszyscy za te działania. Według mnie żaden rząd by sobie nie poradził, widać to po samorządach u nas lewy samorząd i nie daje rady. Pani prezydent gdzieś się schowała. Ludzie sami sobie lepiej radzą. Pomagają innym i to jest budujące, a na końcu i tak władze sobie przypiszą sukces. Polityk lokalny czy ten krajowy to kłamliwy s....... .
wtorek, 17.11.2020 15:52 autor: DSW

Nie bardzo wiem co należy zrobić, ale wiem że PiS robi źle. To tak w skrócie co ma do powiedzenia ta pani. Czy to artykuł sponsorowany?
wtorek, 17.11.2020 09:50 autor: O

wtorek, 27.7.2021 14:16
wtorek, 27.7.2021 10:39
poniedziałek, 26.7.2021 13:57
2
poniedziałek, 26.7.2021 13:51
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica