[WIDEO] Przepisy jedno, a ich przestrzeganie to drugie

środa, 9.6.2021 09:53 3123 7

Od 1 czerwca, jak informowaliśmy wielokrotnie, weszły w życie przepisy ruchu drogowego, które zmieniły m.in. zasady pierwszeństwa pieszych. Niestety, pewnie upłynie sporo czasu, by kierowcy zastosowali je w praktyce.

Nowe regulacje prawne mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię, ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory, a także wprowadzenie konkretnego, dającego się wyznaczyć, minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową.

W myśl nowych zasad inaczej niż dotychczas, piesi zyskali pierwszeństwo zanim jeszcze znajdą się na przejściu.

Przykładem nieprzestrzegania przepisów jest sytuacja z dzisiejszego poranka, jaka miała miejsce w Słotwinie. Żaden z kierowców, widząc nastolatka stojącego przy zebrze, nie ustąpił mu pierwszeństwa.

- Przez dłuższy czas chłopak nie mógł przejść przez pasy a przejście jest oznaczone żółtym znakiem. Wideo nie jest od początku sytuacji, wcześniej przejechały jeszcze dwa auta. Czy tak kierowcy respektują nowe przepisy? - opisuje nasz Czytelnik.

Za Rz: według statystyk policji za 2019 roku piesi giną dlatego, że kierowcy nie ustępują im pierwszeństwa na pasach – to 62,2 proc. wszystkich wypadków; nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierowcę to trzecia najczęstsza przyczyna wszystkich wypadków drogowych w Polsce (12 proc.).

Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (7)

czwartek, 10.06.2021 08:17
????Nie bardzo rozumię co autor miał na myśli?????Pieszego nie widać,stoi w głębi za autem,samochody jadą normalnym pędem...Dobrze,że kawaler ma dobrze poukładane w głowie i nie wylazł pod auto jak święta krowa.
środa, 09.06.2021 14:14
Kierowco z tą kamerką,nie było nic ciekawszego i sensownego do opublikowania???
DOBEK środa, 09.06.2021 14:01
ŁO KU LWA NAGRANIE ROKU BUHAHAH BUAHAHAH BUHAHAHAH - ALE CO TU WYMAGAĆ DO POZIOM DOBY
kierowca środa, 09.06.2021 13:45
No coz... Przepisy dotycza tez pieszych, ktorzy nie powinni gapic sie w telefon przechodzac przez przejscie. Ostatnio, na 1-go maja, babka wlazla na prosto na przejscie nawet nie patrzac co sie dzieje na jezdni oczywiście zapatrzona w telefon. brak slow
środa, 09.06.2021 10:05
A czy to bordowe auto nie zasłaniało tego chłopca?
Mieszkaniec środa, 09.06.2021 13:24
Oczywiście że zasłaniało. Z miejsca kierowcy jadącego z przeciwka nie było widać chłopaka. Trochę niefortunne miejsce tej zatoki parkingowej.
Ja jako pieszy widzę że bardzo się polepszyło. Autka ładnie stają, czasem to aż szkoda bo spokojnie mógłbym poczekać jeśli przejedzie auto, np. ciężkie , a tu się zatrzymują i można łatwo przejść. Pozdrawiam kierowców i pieszych!
środa, 09.06.2021 10:36
To teraz trzeba się zatrzymać wyjść i pytać czy zamierza przechodzić czy tylko stoi sobie, miałem takie przypadki pokazuje aby przechodził kiwa głową że nie więc ruszam pieszy też na przejście i co wina kierowcy???