Rusza pilotaż konkursu „Nasz Zabytek”. Zwycięski projekt zyska do miliona złotych na renowację

środa, 16.6.2021 11:44 216 0

Znasz zabytkowe miejsca, którym warto dać drugie życie? Weź udział w pilotażu konkursu „Nasz Zabytek” organizowanym przez Fundację Most the Most. Przyjmowanie zgłoszeń rozpoczęło się 7 czerwca i potrwa do 5 lipca. 

„Nasz zabytek” to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym chcą przywrócić świetność. Zwycięski projekt uzyska dofinansowanie (do 1 000 000 zł). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej. Ważne! W konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).

Konkurs „Nasz zabytek” jest podzielony na dwie części: I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie (start 7 czerwca 2021 r.); II Konkurs – wybór pomysłów na sposób użytkowania / nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start w sierpniu 2021 r. – po zakończeniu I Konkursu).   
W konkursie może wziąć udział każdy (osoba fizyczna),  kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. Jak to zrobić?

I Konkurs – na wybór 1 zabytku w województwie:

Znajdź zabytek w okolicy, który jest dla Ciebie ważny i wart nadania mu nowej funkcji społecznej.

Sprawdź czy miejsce, które chcesz zgłosić to na pewno zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej (należy np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).Zrób zdjęcie zabytku.

Wypełnij  i wyślij zgłoszenie.

Więcej informacji, wskazówki, jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie konkursu www.mostthemost.pl. Jeśli nie masz dostępu do internetu lub wypełnienie formularza sprawia Ci trudność, możesz zgłosić zabytek przez telefon: + 48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.  II Konkurs –  wybór zgłoszonych przez lokalną społeczność pomysłów na sposób użytkowania / nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytkuNabór zgłoszeń w sierpniu przez 4 tygodnie Wykreuj pomysł, w jaki sposób zabytek mógłby zostać wykorzystany w przyszłości? Jak może służyć Tobie i Twojej społeczności?  Jakie nowe funkcje mógłby pełnić? Opisz swój pomysł i uzasadnij zgodnie z kryteriami Konkursu: odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności, potencjał społeczny, funkcjonalność, propozycja promocji wśród lokalnej społeczności, użyteczność i atrakcyjność w środowisku lokalnym, międzypokoleniowe zaangażowanie i współpraca.Wyślij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)