Koronawirus paraliżuje pracę karetek

wtorek, 23.11.2021 12:11 2496 3

Polska walczy z czwartą falą pandemii koronawirusa, która z dnia na dzień przybiera na sile. W praktyce przekłada się to m.in. na coraz gorszą wydolność państwowej służby zdrowia. W efekcie zespoły ratownictwa medycznego w większości zmuszone są do udzielania pomocy chorym na Covid19 co z kolei ma znaczący wpływ na realizację innych interwencji.

Jak przewidują eksperci w ciągu najbliższych kilku dni w Polsce odnotowywać będziemy ponad 40 tysięcy zakażeń dziennie -  wynika z najnowszej prognozy rozwoju kolejnej fali pandemii autorstwa grupy MOCOS. Nie oznacza to jednak, że Polacy przestają chorować na inne schorzenia. W przypadku wezwania pogotowia ratunkowego muszą się jednak liczyć z wydłużonym czasem przyjazdu zespołu. Dlaczego?

- Obecnie obserwujemy wzrost wyjazdów naszych ratowników do chorych na Covid19. Niestety ze względu na to, że w naszym regionie brakuje miejsc dla takich pacjentów, nasze zespołu muszą odwozić chorych w inne, odleglejsze miejsca. Ostatnio karetka ze Świdnicy wyłączona była z dostępności w powiecie świdnickim przez 7 godzin ponieważ ratownicy odwozili pacjenta do Legnicy. Zanim go przekazali i dotarli z powrotem, minęło tyle czasu. Skutkuje to tym, że karetka w systemie jest, ale nie można jej dysponować do innych zdarzeń - wyjaśnia Małgorzata Jurkowska, dyrektorka Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy.

To jednak nie koniec problemów. Kilku ratowników przebywa obecnie na zwolnieniu chorobowym.

- Absencja pracowników wpłynęła na zachowanie ciągłości dyżurów na początku listopada. Przewidujemy, że przejściowe kłopoty wystąpią także pod koniec miesiąca - dodaje dyrektor Jurkowska.

Czy nieobecność medyków jest formą protestu i walki o podwyżki płac?

- Nie mnie to oceniać - ucina Małgorzata Jurkowska.

Według najnowszych danych resortu zdrowia z wtorku 23 listopada w Polsce mamy 19 936 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 398 osób. 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

wtorek, 23.11.2021 21:37
Jakim sposobem przy wyszczepieniu połowy społeczeństwa, ilość zachorowań zaraz będzie...
Marcin sobota, 27.11.2021 06:16
Wiesz co, wszystkie teorie spiskowe tzw.plasmoziemców,szurów,foliarzy,anty
kowidiotów...stają się dziś faktem....
Neutral sobota, 27.11.2021 06:05
Szpital w Siemianowicach śląskich,blisko 50% to w pełni zaaplikowani pacjenci....