komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

piątek, 22 stycznia 2021

Anastazego, Wincentego

Kraska: grupa osób objętych 100-procentowymi dodatkami do pensji szersza niż wynika z noweli tzw. ustawy covidowej

poniedziałek, 30.11.2020 09:44 , komentarze: 0 , odsłony: 108
kategorie artykułu:

Grupa osób objętych 100-procentowanymi dodatkami do pensji jest szersza niż przewiduje to nowela tzw. ustawy covidowej, ponieważ 1 listopada minister zdrowia skierował takie dodatki do wszystkich osób, które pracują tylko i wyłącznie przy Covid-19 - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W sobotę Sejm opowiedział się za tym, by dodatki w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwały jedynie tym pracownikom medycznym, którzy są zaangażowani w leczenie chorych na Covid-19, ale zostali do tej pracy skierowani przez wojewodę. Sejm odrzucił stanowisko Senatu, który opowiedział się za odrzuceniem w całości nowelizacji, uzasadniając, że narusza m.in. zawartą w konstytucji zasadę równości.

Kraska w poniedziałek w Polskim Radiu 24 pytany był, dlaczego nowela objęła wyłącznie medyków skierowanych do pracy przy Covid-19 przez wojewodę oraz co z innymi medykami, którzy robią to samo.

Wiceminister stwierdził, że "tu właśnie troszeczkę jest przekłamania". "Ta ustawa rzeczywiście umożliwia wypłacanie 100-procentowego dodatku, osobom, które są skierowane przez wojewodę. Ale wcześniej, już od 1 listopada, minister zdrowia takie dodatki skierował do osób, które pracują tylko i wyłącznie przy osobach zakażonych koronawirusem, czyli w szpitalach drugiego i trzeciego poziomu, ale także dla ratowników medycznych, laborantów, którzy pracują przy Covid-19, więc ta grupa jest zdecydowanie szersza" - tłumaczył wiceminister.

Podkreślił, że jest to ukłon w stronę grupy bezpośrednio zaangażowanej w walkę z Covid-19, czyli na co dzień stykającej się z osobami chorymi. "Oczywiście w całej Polsce służba zdrowia, także inni lekarze mogą mieć taka styczność, ale musieliśmy wybrać tę grupę najbardziej narażoną na ryzyko zakażenia koronawirusem i w jakiś sposób je wynagrodzić. Na pewno budzi to pewne emocje, ale to jest jakby ten element nagrodzenia właśnie tej grupy, która jest na pierwszej linii frontu" - powiedział.

1 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski wydał polecenie prezesowi NFZ, by osoby z personelu medycznego walczące z COVID-19, wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych otrzymywały o 100 proc. większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego. Polecenie weszło w życie z dniem podpisania.

W poleceniu przesądzono, że obejmie ono poza wcześniej wskazanym personelem medycznym szpitali II i III poziomu, również podmioty lecznicze, w których skład wchodzą jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub izby przyjęć, a także laboratoria podmiotów leczniczych będących szpitalami I, II i III poziomu, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o wykonywanie testów diagnostycznych RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2.

Minister zdrowia zapewnia, że lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni zaangażowani w walkę z epidemią otrzymają dodatki; a zwiększone wynagrodzenia są naliczane od początku listopada.

Nowelizacja ustawy covidowej powstała z inicjatywy posłów PiS, z powodu - jak uzasadniano - ich pomyłki w głosowaniu poprawek Senatu do poprzedniej noweli tzw. ustawy covidowej, w związku z czym do ustawy został wprowadzony zapis, że dodatki należą się wszystkim pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w walkę z epidemią, a nie tylko - jak pierwotnie zakładano - tym skierowanym do takiej pracy przez wojewodę.

Również w sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowana została - podpisana przez prezydenta 3 listopada - poprzednia nowelizacja zakładająca, że 100 proc. dodatki dostaną wszyscy pracownicy ochrony zdrowia zaangażowani w walkę z epidemią Covid-19 - ten przepis wszedł w życie w niedzielę z mocą od 5 września. Opozycja w listopadzie wielokrotnie apelowała o publikację tej nowelizacji. W odpowiedzi politycy PiS, w tym m.in. szef klubu i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki informowali, że nowela zostanie opublikowana, gdy przyjęta będzie nowelizacja "naprawiająca błąd" z głosowania.(PAP)

 

Wasze komentarze

Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD