ME Kuców: Potrójne złoto dla Francji i rekord świata dla Niemki

poniedziałek, 16.8.2021 08:38 1016 0

Francuzi byli bezkonkurencyjni w rozgrywanych w Strzegomiu Mistrzostwach Europy Kuców wygrywając zarówno w dyscyplinie WKKW, jak i w skokach przez przeszkody.
W WKKW po złoto sięgnęli indywidualne i jako drużyna. Srebrny krążek trafił do Niemców, a brąz do Irlandczyków. W klasyfikacji drużynowej nie było niespodzianek. Wszyscy medaliści prowadzenie objęli już po próbie ujeżdżenia i utrzymali je do końca rozgrywki.

Ekipę francuską reprezentowali: Zoe Ballot na Voltair De Lalande, Valentin Quittet Eslan na Winnetou, Mathieu Cuomo na Celeste Du Montier oraz Mae Rinaldi na Boston Du Verdon. Do tej ostatniej zawodniczki należy najlepszy wynik w teamie, a także w klasyfikacji indywidualnej.  15-latka pozycję liderki objęła po ujeżdżeniu i utrzymała przez wszystkie fazy konkursu. Udany występ na czworoboku, czysto, choć ze spóźnieniem, przejechany cross oraz bezbłędny parkur, z końcowym wynikiem 28,4 pkt. zapewniły jej tytuł mistrzyni Europy.

Jestem bardzo szczęśliwa z mojego zwycięstwa, ale też z wygranej całej drużyny. Dla mnie to spełnienie marzeń. Boston to świetny kuc, jest bardzo dobry we wszystkich trzech próbach, zawsze jest bardzo skoncentrowany, kocham go! – skomentowała Mae Rinaldi.

Srebrnym medalistą został Irlandczyk Ben Connors na Cornafest Fred – 30,03 pkt., który zarówno cross, jak i parkur przejechał bezbłędnie. Brązowy medal przypadł Holenderce Sophie Weening na kucu Hip Hop – 30,04.

Ujeżdżenie

Trzykrotnie po złoty krążek dyscyplinie ujeżdżenia sięgnęły reprezentantki Niemiec, wygrywając w klasyfikacji drużynowej, indywidualnej, a konkursie Freestyle ustanawiając nowy rekord świata.
Medalistki konkursu indywidualnego powtórzyły swój sukces podczas programu Freestyle i zdobyły podwójne medale. Sędziowie ponownie najwyżej ocenili fantastyczny występ Rose Oatley z Niemiec dosiadającej kuca Daddy Moon, która wynikiem 89,700 % pobiła rekord świata ustanowiony w 2015 roku. Srebro zdobyła jej rodaczka Antonia Roth na Daily Pleasure We - 85,090%, a brąz – Dunka Sophia Boje Obel Jorgensen na Adriano B - 83,050%.

Polka Veronica Pawluk na D'Artagnan 187 z wynikiem 76,970 % zakończyła rywalizację na ósmej pozycji.

Skoki przez przeszkody

W rozegranym na zakończenie mistrzostw finale indywidualnym w skokach przez przeszkody nie zabrakło emocji. Po dwóch nawrotach zasłużony złoty medal zdobyła jedyna amazonka, która nie popełniła ani jednego błędu w żadnym z 5 parkurów – była to reprezentantka Francji Jeanne Hirel dosiadająca ogiera Vedouz De Nestin.

Na miejscu drugim uplasowała się jej koleżanka z drużyny– Marie Ann Sullivan na Ken Van Orchid, kończąc zmagania z 3 punktami karnymi. To potwierdzenie doskonałej formy zawodniczek z Francji, które do domu wracają także ze złotym medalem drużynowym, zdobytym w piątek.

O medalu brązowym zadecydowała dwukonna rozgrywka, w której zwyciężyła para z Holandii – Siebe Leemans i Voodstock de L’Astree.

W Mistrzostwach Europy Kuców w Strzegomiu startowało ponad 160 młodych zawodników w barwach 21 krajów.