Miasto przejmie odpowiedzialność za utrzymanie brzegów Bystrzycy, potoku Witoszówka i zbiornika "Witoszówka I". Prezydent Moskal-Słaniewska podpisała porozumienie [SZCZEGÓŁY]

dzisiaj, 6 godz temu 193 0

Miasto Świdnica ponownie przejmie odpowiedzialność za utrzymanie brzegów rzeki Bystrzycy, potoku Witoszówka oraz zbiornika wodnego „Witoszówka I” w Parku Centralnym. W poniedziałek, 16 czerwca, porozumienie w tej sprawie z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Zarząd Zlewni w Legnicy podpisała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

- Dzięki umowie miasto będzie mogło jeszcze w tym roku zrealizować prace porządkowe, konserwacyjne oraz udrożnieniowe, które nie tylko poprawią estetykę tych terenów, ale także zwiększą ich bezpieczeństwo i funkcjonalność. Aktualnie trwa procedura wyboru wykonawców, a rozpoczęcie prac planowane jest na początek lipca. Świdnica od 2016 roku aktywnie wspiera działania związane z utrzymaniem rzeki, wspomagając zarządcę w realizacji zadań przeciwpowodziowych oraz dbając o wygląd skarp, brzegów i umocnień - wskazuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Dzięki zeszłorocznym pracom udało się m.in. udrożnić rzekę w rejonie stopnia wodnego Kraszowice przy ul. Przyjaźni. To działanie znacząco ograniczyło skutki ostatniej powodzi – informuje Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej – W najbliższych miesiącach przeprowadzone zostaną m.in. dalsze prace polegające na udrożnieniu koryta rzeki, w rejonie ul. Kraszowickiej -  Łąkowej, Wodnej - Kopernika, Wrocławskiej - Wadowickiej oraz oczyszczeniu koryta rzeki i wykaszaniu samosiewów drzew, krzewów oraz chwastów i traw wzdłuż brzegów.

Na realizację zadania miasto przeznaczy 250 tys. zł, a Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie 200 tys. zł. Środki te pozwolą zwiększyć przepustowość koryta Bystrzycy oraz poprawić stan techniczny i wizualny terenów przyległych do rzeki, potoku Witoszówka i zbiornika w Parku Centralnym. Zakończenie prac planowane jest na 31 października 2025 roku.

/UM Świdnica/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)