komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 30 września 2020

Wery, Honoriusza

Monodram ze Zbigniewem Walerysiem w Świdnickim Ośrodku Kultury

środa, 12.2.2020 11:39 , komentarze: 0 , odsłony: 936
kategorie artykułu:

Świdnicki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na monodram „JA JESTEM ŻYD Z WESELA” w wykonaniu ZBIGNIEWA WALERYSIA.

Wielokrotnie nagradzany monodram Zbigniewa Walerysia to rzecz o karczmarzu z Bronowic Małych, Hirszu Singerze – pierwowzorze Żyda z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Autor, umieszczając Singera w swoim dramacie, na stałe wpisał go do literatury polskiej. Zresztą, jak się później okazało, ze szkodą dla swego bohatera. Z literackim wizerunkiem karczmarza prawdziwy Singer nie mógł się bowiem pogodzić, a jego życie zamieniło się w dramat. Zdruzgotany ingerencją we własny los, Singer skończył marnie – rozwiódł się z żoną, rozstał z córką Pepką, której nowy image Racheli bardzo się spodobał, a na koniec zmarł w domu starców…

Opowiadanie Brandstaettera to rzecz nakazująca zrewidować nasze dotychczasowe myślenie na temat utworu Wyspiańskiego. To także rozważania o tym, na ile można ingerować w czyjeś życie i je upubliczniać. Dużo tu humoru, ale więcej ludzkiego nieszczęścia – obraz prawdziwej tragedii człowieka, który nie chce żyć narzuconym życiem. 

Zbigniew Waleryś  jest absolwentem Studium Aktorskiego przy Teatrze Polskim we Wrocławiu (1979). Współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Dramatycznym w Legnicy, Teatrem Polskim w Poznaniu oraz Teatrem im. Jaracza w Olsztynie. Znany jest szerokiej publiczności z seriali telewizyjnych  takich seriali jak „Komisja morderstw”, „Czas honoru”, „M jak miłość”, „Kobiety ze Lwowa”, „Korona Królów” oraz filmów „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza (2001), „Pianisty” w reż. Romana Polańskiego (2002) czy „Fugi” (2018) w reż. Agnieszki Smoczyńskiej. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę za rolę w filmie "Papusza" (2013) w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. 

Spektakl zostanie zaprezentowany 8 marca o godz. 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, bilety w cenie 25 zł (przedsprzedaż)/ 35 zł (w dniu spektaklu).

 

Wasze komentarze

Przedszkole Abrakadabra
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Kino Cinema3D
Muzeum Techniki
Eldomik serwis AGD
Wymarzone wesele
Fotograf Świdnica
TAXI Świdnica
Cukiernia Kasia