komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 4 sierpnia 2020

Dominika, Protazego

Muzeum Dawnego Kupiectwa ma nowego dyrektora

piątek, 6.12.2019 10:05 , komentarze: 10 , odsłony: 6406
kategorie artykułu:

Komisja konkursowa w składzie: Szymon Chojnowski – Zastępca Prezydenta Miasta, Maciej Rataj – Sekretarz Miasta, Joanna Trojan-Skała – kierownik Referatu Kultury UM w Świdnicy, Danuta Morańska i Ryszard Makowski – przedstawiciele Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy, Jan Górski – przedstawiciel Rady Muzeum oraz Radosław Skowron – przedstawiciel załogi Muzeum Dawnego Kupiectwa, jednomyślnie rekomendowała na stanowisko dyrektora Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy pana Dobiesława Karsta. Wybór ten został zatwierdzony przez prezydent miasta, Beatę Moskal-Słaniewską. Powołanie na stanowisko dyrektora muzeum nastąpi po otrzymaniu opinii stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez placówkę. 

Dobiesław Karst posiada dziewiętnastoletnie doświadczenie zawodowe. W Muzeum Dawnego Kupiectwa pracuje od listopada 2000 roku. Ukończył studia wyższe magisterskie na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku archeologia, uzyskał także tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie archeologii.  

W przedstawionej koncepcji pracy Muzeum Dawnego Kupiectwa nowy dyrektor zwraca uwagę na działania związane z promocją instytucji, nieustanny jej rozwój, czyli dostosowanie oferty i sposób prezentowania eksponatów do wymagań współczesnego odbiorcy z wykorzystaniem możliwości technicznych. 

- Moim celem jest otwarcie muzeum na turystów z zagranicy. Priorytetem jest uzupełnienie systemów audioguide w język angielski i niemiecki. Konieczne jest także wyposażenie ekspozycji w systemy multimedialne. które w postaci wyświetlanych rekonstrukcji cyfrowych, bądź filmów ukazywałyby sceny kupieckie lub zdarzenia z przeszłości Świdnicy. Chciałbym do nagrania tych multimediów zaangażować świdniczan oraz pracowników miejskich instytucji kultury – mówi Dobiesław Karst.  

Pozyskiwanie pozabudżetowych środków m.in. z programów ogólnopolskich skierowanych do instytucji kultury, dotacji unijnych czy też z fundacji, na realizację wyznaczonych celów - to kolejne tematy zawarte w autorskim programie działania muzeum. 

- Zamierzam przeprowadzić modernizację muzeum i w tym celu starać się o dofinansowanie tego zadania m. in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Modernizację stałych ekspozycji można także wesprzeć funduszami z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy tez z różnych fundacji np. Santander z programu „Tu mieszkam, tu zmieniam”  – dodaje Dobiesław Karst. 

Nowy dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa zostanie powołany na okres 3 lat. Swoją pracę rozpocznie 1 stycznia 2020 roku.  

 

Wasze komentarze

Gratulacje! Bardzo miły i sympatyczny człowiek a do tego z...
niedziela, 08.12.2019 14:19 autor: Mieszkaniec Świdnicy
Widać że gościowi dobrze z ...
piątek, 06.12.2019 17:35 autor: Bogu--miła
Żaden pisior nie potrafił by...
piątek, 06.12.2019 11:36 autor: listek w zadku
To raczej metody znane z okresu Słusznie minionego kiedy to...
piątek, 06.12.2019 13:28 autor: Nikt ważny.
dzisiaj, 8 godz temu
poniedziałek, 3.8.2020 13:53
niedziela, 2.8.2020 09:00
piątek, 31.7.2020 16:15
1
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Kino Cinema3D
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Przedszkole Abrakadabra
Cukiernia Kasia