komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 24 czerwca 2021

Jana, Danuty

Pensja burmistrza Świebodzic bez zmian. Rada nadal nie uchwaliła budżetu

piątek, 24.1.2020 11:06 , komentarze: 8 , odsłony: 5452
kategorie artykułu:

Burmistrz Świebodzic Paweł Ozga pozostanie z dotychczasowym uposażeniem, radni wciąż nie uchwalili budżetu miasta na 2020 rok.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach 23 stycznia najwięcej emocji wywołała debata na projektem uchwały obniżającej pensję burmistrza z 10300 zł na 7095 zł. W uzasadnieniu do uchwały wymieniono wiele błędów: brak wizji prowadzenia i zarządzania gminą, planów inwestycyjnych, próba zmniejszenia finansowania organizacji przede wszystkim o profilu sportowym, fatalna polityka kadrowa, niedotrzymanie kluczowych obietnic wyborczych, podejmowanie decyzji świadczących o braku wiedzy i umiejętności zarządzania, słabe wykonanie budżetu, niegospodarność finansowa - zwrot dotacji unijnej na remont OPS - budynku przy Piłsudskiego 8 - dofinansowanie 742,227 zł, brak stwarzania warunków do realnego rozwoju gospodarczego miasta oraz zwiększania miejsc pracy, podwyżki opłat za odbiór śmieci oraz dostarczenie wody, wbrew obietnicom wyborczym, nieuzasadnione zwalnianie pracowników, niezrealizowanie budżetu po stronie inwestycyjnej i wydatków majątkowych, nieznajomość gminy i jej problemów, opieszałość i brak kompetencji przy realizacji programu dla organizacji pozarządowych.

- W 2019 roku gmina wykonała 35 inwestycji na ogólną kwotę 5 mln 610 tys. zł. Można byłoby więcej zrobić, jednak poległa nam największa inwestycja – tereny zielone, za 7,5 mln. Wykonawca, który miał wykonać tę inwestycję dostał wypowiedzenie, bo nie realizował zadania – wyjaśniał radnym burmistrz Paweł Ozga.

Radny Bogdan Kożuchowicz nazwał zwrot dotacji unijnej na remont OPS-u „karygodnym zaniedbaniem”. Radny Łukasz Kwadrans pytał, dlaczego do tej pory radnym nie został przedstawiony projekt budżetu gminy i z jakiego powodu nie ogłoszono konkursu na tegoroczne dotacje dla organizacji pozarządowych. - Mówicie państwo, że rada nie przyjęła projektu budżetu, podczas kiedy my na dzisiejszej sesji po raz pierwszy mamy ten projekt przed oczami - skwitował radny Kwadrans

- W tym budżecie mamy deficyt, będzie trzeba obniżyć jego wartość, zrezygnować z zadań - mówiła sekretarz Sabina Cebula. - Byliśmy z panem burmistrzem i panią skarbnik w Regionalnej Izbie Obrachunkowej zapytać, jak będzie wyglądał budżet i jak do przygotowania projektu będzie podchodzić RIO. Zapytaliśmy, czy jeżeli ogłosimy jeden konkurs na dotacje dla organizacji pozarządowych na określoną kwotę, to czy możemy później powtórzyć. Odpowiedź była negatywna, dlatego czekaliśmy. 

Z kolei radny Adam Pofelski przekonywał radnych, że nie mają prawa oceniać burmistrza: - Uchwała o obniżeniu pensji burmistrza ma wyłącznie podłoże polityczne. Opozycja mająca większość głosów w Radzie Miejskiej w ten bezwzględny sposób usiłuje ośmieszyć i zniechęcić pana Pawła Ozgę do pracy na stanowisku burmistrza, a w efekcie nakłonić do złożenia rezygnacji. W uzasadnieniu wytacza argumenty jawnie polityczne albo i bezprawne. Dokonuje oceny pracy pana Ozgi, a od jej efektywności, którą mierzy według własnego uznania chce uzależnić w przyszłości wysokość wynagrodzenia. Oponenci zarzucają brak realizacji programu wyborczego. Uzurpują sobie w sposób nieuprawniony prawo do oceny działań , które jest przynależne wyborcom. To wyborach mieszkańcy oddając głos mają prawo popierać danego kandydata lub nie. Rada Miejska nie ma prawa dokonywania oceny pracy organu. Nie ma również prawa do oceny kompetencji i zdolności menedżerskich posiadanych przez osobę pełniącą funkcję burmistrza. Nie ma również prawa traktowania wynagrodzenia jako czynnika motywującego burmistrza do pracy.

Ostatecznie decyzją radnych burmistrz Ozga utrzyma wynagrodzenie na dotychczasowym poziomie. W głosowaniu nad projektem uchwały wzięło udział 20 radnych (jeden nieobecny), przy czym głosy za uchwałą - 8 (Halina Mądra, Zofia Marek, Sławomir Łukawski, Łukasz Kwadrans, Tomasz Czekaj, Aneta Dobosz, Sebastian Biały, Bogdan Kożuchowicz) głosy przeciwko – 10 (Patryk Biały, Grażyna Bieniada, Marcin Cichoń, Ewa Dziwosz, Jan Klepiec, Janusz Kościukiewcz, Zdzisław Pantal, Adam Pofelski, Adam Tobiasz, Jacek Żygłowicz, Zbigniew Opaliński), jeden radny (Krystian Wołoszyn) wstrzymał się od głosu.

Prognozowany deficyt w tegorocznym budżecie ma oscylować wokół kwoty 5 mln 838 tysięcy złotych. Projekt budżetu negatywnie zaopiniowały komisje rady. Za przyjęciem uchwały budżetowej głosowało 8 radnych, 12 było przeciw, jeden radny był nieobecny. Obowiązujące przepisy mówią, że budżet jednostki samorządu terytorialnego powinien zostać uchwalony do końca roku poprzedzającego rok budżetowy. Ustawodawca zdecydował jednak, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach ostateczny termin na podjęcie uchwały budżetowej upływa 31 stycznia roku budżetowego. Jeśli po upływie tego terminu zadanie nie zostanie wykonane, budżet gminy ustali regionalna izba obrachunkowa.

 

 
Dodajesz odpowiedź do
Co ty bierzesz?Ogranicz to,bo bardzo ci szkodzi!

piątek, 01.24 20:37 autor: Xxl


Wasze komentarze

Jak tylko dorwie się do władzy anty PIS to klapa....
sobota, 25.01.2020 20:21 autor: edi
PANIE OZGA DOCIERA DO PANA CO LUDZIE PISZA CZY DALEJ...
sobota, 25.01.2020 15:39 autor: Lato
Panie burmistrzu Ozga. Tak trzymac Walić tych pisiorow
piątek, 24.01.2020 16:00 autor: Autor
Co ty bierzesz?Ogranicz to,bo bardzo ci szkodzi!

piątek, 24.01.2020 20:37:28 autor: Xxl

dzisiaj, 12 godz temu
dzisiaj, 13 godz temu
środa, 23.6.2021 08:45
wtorek, 22.6.2021 13:15
wtorek, 22.6.2021 08:46
wtorek, 22.6.2021 08:45
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D