Oficjalne odsłonięcie Nagiej Panny po renowacji i spotkanie z twórcami

poniedziałek, 23.9.2019 14:47 1806 1

W czwartek 26 września 2019 roku, o godz. 18:00, na placu przed Nefrytem w centrum Żarowa, odbędzie się wydarzenie o nazwie "Zamorscy. Spotkanie wokół rzeźby Nagiej Panny". Po udanym procesie renowacji żarowskiej rzeźby AKT, znanej mieszkańcom gminy Żarów jako "Naga Panna",  Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zapraszają na uroczyste odsłonięcie odnowionej rzeźby "Akt". Wydarzenie dopełni spotkanie autorskie z: Anną Malicką-Zamorską, artystką i żoną autora rzeźby, nieżyjącego już Waldemara Zamorskiego, oraz Janem Zamorskim, artystą, synem autora rzeźby i autorem procesu renowacji.

Plenerowe spotkanie wokół rzeźby AKT ma na celu przybliżenie historii i okoliczności powstania żarowskiej "Nagiej Panny", która stoi w centrum miasta od końca lat 70-tych XX wieku. "Zamorscy. Spotkanie wokół rzeźby Nagiej Panny", to szansa na spotkanie z rzeźbiarzami, którzy bezpośrednio przyczynili się do powstania, a później do remontu jedynej żarowskiej rzeźby plenerowej, która choć nie jest zabytkiem wkomponowała się na stałe w krajobraz Żarowa i po odnowieniu cieszy oko mieszkańców miasta.

W przypadku złej pogody spotkanie autorskie, po oficjalnym odsłonięciu odnowionej rzeźby odbędzie się w Białym Lokalu Jacka Marczyńskiego, który znajduje się nieopodal, przy ul. Dworcowej 2A w Żarowie.

Na spotkanie zapraszamy mieszkańców gminy Żarów,  licząc na obecność wszystkich tych, którzy wsparli projekt za pomocą portalu zrzutka.pl, a także sponsorów głównych: firmę POTOCZNI Sp. z o.o., firmę Polska Ceramika Ogniotrwała "Żarów" S.A., firmę Martech Hennig Sp. J., oraz Agencję Reklamową GEOSPACE, bez których renowacja nie odbyłaby się. Już teraz dziękujemy za niezwykły mecenat nad lokalną kulturą i historią! 

Dzięki wsparciu firm i mieszkańców miasta, za zebraną kwotę ponad 5 tysięcy złotych, udało się przeprowadzić renowację „Nagiej Panny”, wyposażyć ją w metalowy parasol, który przewidziany był w autorskim projekcie koncepcyjnym, oraz ustawić przy rzeźbie tablicę informacyjną o historii  powstania "Nagiej Panny" i jej autorach.

Żarowska rzeźba, jest bliźniaczką tzw. “Mokrej Panny”,  która przez wiele lat stała w fontannie na Placu Magistrackim w Wałbrzychu w ramach Wałbrzyskiej Rzeźby Plenerowej (obecnie można ją podziwiać na skwerze przed hotelem wałbrzyskiego kompleksu sportowo-rekreacyjnego Aqua-Zdrój przy ulicy Ratuszowej). Autorem obu rzeźb był Ryszard Waldemar Zamorski, któremu asystowała jego żona, Anna Malicka-Zamorska. Szczególny splot wydarzeń spowodował, że poza wałbrzyskim kamionkowym oryginałem, powstała betonowa kopia, która po zakończeniu prac powinna zostać zniszczona. W atmosferze skandalu jednak przetrwała i do dziś stoi w Żarowie. O perypetiach związanych z powstaniem obu rzeźb, współpracą z Żarowskimi Zakładami Materiałów Ogniotrwałych w Żarowie, oraz o procesie renowacji dowiemy się z rozmowy podczas spotkania autorskiego z : Anną Malicką-Zamorską, artystką i żoną autora rzeźby Waldemara Zamorskiego, oraz Janem Zamorskim, artystą i synem autora rzeźby.

Autor. Maciej Wabik. 

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

walerian domanski poniedziałek, 23.09.2019 23:30
To teraz zrzutka na ubranie dla tej panny!