komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 27 października 2020

Iwony, Sabiny

Opryszczka narządów płciowych - najważniejsze informacje

czwartek, 24.9.2020 08:56 , odsłony: 126
kategorie artykułu:

Przenoszona drogą płciową opryszczka narządów płciowych nadal jest zaliczana do schorzeń wyjątkowo wstydliwych. Dziś wiemy, że do jej powstania przyczynia się wirus opryszczki typu 2. Choroba staje się szczególnie niebezpieczna, gdy zmagają się z nią kobiety ciężarne stając się wówczas zagrożeniem także dla płodu.

Jak można się zarazić opryszczką?

Opryszczka narządów płciowych to podstępna choroba, która u wielu osób nie daje jakichkolwiek objawów. Można ją przekazać zarówno partnerowi, jak i partnerce podczas stosunku płciowego. Gdy zaczyna dawać o sobie znać, jej rozpoznanie zwykle nie stwarza lekarzowi poważniejszych problemów. Przeważnie mamy do czynienia z dolegliwościami bólowymi, którym towarzyszą zmiany skórne. Pęcherze przeważnie pojawiają się tak w okolicy narządów płciowych, jak i krocza, zarówno u panów, jak i u pań. Bywa i tak, choć nie jest to sytuacja powszechna, że opryszczka atakuje także okolicę odbytu i pośladków. U niektórych pacjentów choroba ma przy tym charakter nawracający, choć jej obawy z czasem nie są już tak uciążliwe, jak ma to miejsce za pierwszym razem.

Objawy opryszczki narządów płciowych

Jak już wspomniano, choroba może mieć przebieg bezobjawowy, choć znacznie bardziej typowe wydają się zmiany zachodzące w obrębie skóry i błon śluzowych. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych. Istnieje ryzyko jej przeniesienia na płód, co może prowadzić do poważnych powikłań. W pierwszym trymestrze ciąży choroba znacząco zwiększa ryzyko poronienia samoistnego, a w drugim – tak zwanego porodu przedwczesnego. Szczególnie niebezpieczny może być poród drogami natury, w czasie którego noworodek ma bezpośredni kontakt z komórkami organizmu matki. Najbardziej typowymi objawami choroby są swędzenie, pieczenie oraz powstawanie pęcherzy charakteryzujących się dużą bolesnością. Pęcherze rosną przez około dwa tygodnie, po czym przeważnie pękają i dochodzi do ich zmiany w bolesne owrzodzenia. W trakcie choroby można zaobserwować także powiększenie węzłów chłonnych w pachwinach. Niektórzy pacjenci skarżą się także na ból odczuwany podczas oddawania morzu.

Opryszczka narządów płciowych – wizyta u lekarza

Każda podejrzana zmiana zachodząca w okolicach narządów płciowych powinna być sygnałem utwierdzającym w przekonaniu, że czas skontaktować się z ginekologiem. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do kobiet ciężarnych. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym mniejsze będzie ryzyko tego, że wirus będzie się rozprzestrzeniać. Jeśli choroba dawała już o sobie znać przed ciążą, zasadne wydaje się poinformowanie o tym lekarza. Dziś możemy korzystać z wielu testów serologicznych pozwalających na uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, czy jest się nosicielem wirusa opryszczki. Rozpoznanie choroby odbywa się zwykle w oparciu o jej typowe objawy kliniczne. Pomocny okazuje się także wywiad z pacjentem. Pytania mogą mieć osobisty charakter, szczere odpowiedzi na nie zwiększają jednak szansę na odpowiednie leczenie i szybsze uporanie się ze schorzeniem.

Dowiedz się więcej o przyczynach i objawach opryszczki narządów płciowych na ForumGinekologiczne.pl 

 
wczoraj, 19 godz temu
piątek, 23.10.2020 10:45
piątek, 23.10.2020 08:20
czwartek, 22.10.2020 12:16
czwartek, 22.10.2020 12:00
czwartek, 22.10.2020 09:58
czwartek, 22.10.2020 09:04
czwartek, 22.10.2020 09:02
środa, 21.10.2020 11:49
środa, 21.10.2020 11:48
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra