Piknik Kolarski z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

środa, 21.9.2022 13:25 184 0

We wtorkowe przedpołudnie, 20 września, Rynek w Świebodzicach wypełnili uczniowie świebodzickich placówek edukacyjnych – od przedszkolaków po uczniów klas ósmych, znakomita większość na rowerach. Dzieci i młodzież zgromadził – zorganizowany przez Klub Sportowy GVT przy wsparciu Gminy Świebodzice – III Piknik Kolarski, który wpisał się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

 Znakomita większość dzieci i młodzieży przyjechała na rowerach, a przedszkolaki również z transparentami, na których wypisane były hasła zachęcające do korzystania z jednośladów na co dzień. Taki był również cel organizacji tego wydarzenia.

 – Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu ma nam przypomnieć, żebyśmy częściej korzystali z innych środków komunikacji niż samochody, które zanieczyszczają środowisko, ale też przyczyniają się do powstawania korków, szczególnie w dużych miastach. Czasami wystarczy spróbować, żeby przekonać się, że o wiele przyjemniej do szkoły, pracy czy po zakupy jest dojeżdżać rowerem lub komunikacją miejską – powiedział Paweł Ozga burmistrz Świebodzic.

Rolę roweru w utrzymywaniu regularnej aktywności fizycznej podkreślał Zbigniew Gucwa, pomysłodawca wydarzenia i trener w KS GVT. – Rower to również źródło zabawy, sposób na przyjemne spędzenie wolnego czasu. Stąd już tylko krok do korzystania z regularnie, a w efekcie do uprawiania sportu czy chociaż rekreacji – zwrócił się do dzieci i młodzieży. – Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju naszego organizmu, szczególnie w tak młodym wieku – podkreślił.

 Liczący ponad 100 młodych ludzi peleton ruszył dookoła Rynku, który objechał kilkukrotnie. Po krótkiej rozgrzewce, pod okiem trenerów GVT rozpoczęły się zmagania na torze przeszkód, który wywoływał sporo emocji. Niektóre przeszkody wydawały się nie do pokonania, ale z każdym kolejnym przejazdem, również dzięki podpowiedziom i asyście prowadzących zajęcia stawały się coraz łatwiejsze. W tym czasie dzieci, które na Rynek dotarły bez rowerów, brały udział w wyścigu sztafet. Licznie oblegane były także trzy dmuchańce.

 Odbył się również krótki pokaz profesjonalnych rowerów, używanych przez zawodników GVT. Dzieci miały sporo pytań dotyczących zarówno sprzętu, jak i techniki jazdy oraz treningów i zawodów. Jak podkreślił Zbigniew Gucwa, na Piknik przyjechała spora grupa młodzieży już zaawansowanej w jeździe rowerem, co mieli okazję zaprezentować podczas pokonywania toru przeszkód. – Oni są najlepszym przykładem dla tych, którzy ciągle się wahają albo wydaje im się, że rower nie jest dla nich – powiedział. – Mam nadzieję, że będą kontynuować swoją przygodę z kolarstwem, jeśli nie w naszym klubie, w barwach dziecięcej i młodzieżowej Pho3nix GVT Akademia, to w innych teamach, których na szczęście w naszym regionie nie brakuje.

 III Piknik Kolarski nie jest ostatnim sportowym wydarzeniem w tym roku. Za dwa miesiące, 20 listopada, KS GVT planuje organizację „Świebodzickiej Piątki i Dychy”, czyli biegu na 5 km i 10 km. Wkrótce ruszą bezpłatne treningi, których zadaniem będzie przygotować do tego wyzwania wszystkich chętnych mieszkańców Świebodzic.
Zdjęcia: Andrzej Gucwa | Foto: Sztos

GVT BMC 3SOFT Świebodzice
GVT to grupa sportowa prowadzona przez Zbigniewa Gucwę, byłego zawodowego kolarza, który zakończył sportową karierę w 2013 roku, ale wciąż chciał zostać w ulubionej dyscyplinie. Założył więc, wraz z bratem Andrzejem, firmę GVT. Głównym przedmiotem działalności GVT stało się trenowanie zarówno kolarzy i triathlonistów zawodowych, jak i amatorów w obu tych dyscyplinach. Wkrótce wokół GVT zgromadziła się liczna grupa pasjonatów sportu, tworzący dziś odnoszący sukcesy team GVT BMC 3Soft, w barwach którego startują i zawodowcy, i amatorzy.

W ramach Pho3nix Academy powered by GVT team prowadzi bezpłatnie multisportowe zajęcia dla dzieci od 4. roku życia, a także trenuje młodzież powyżej 15. roku życia (do 23. roku życia), która w seniorskich kategoriach wiekowych zasili szeregi drużyny.
GVT pomaga również przedsiębiorstwom – przez sport – budować z załogi zgrany i skuteczny zespół, a także znacząco
zwiększyć udział pracowników w programach prozdrowotnych i prosportowych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)