Pokonują bariery w Mieszkaniu Treningowym

piątek, 14.4.2023 09:36 706 0

PSONI Koło w Świdnicy w  dniach od  1 kwietnia   2022r  do 31 marca  2023r.  realizowało projekt współfinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pt. „Pokonamy bariery w Mieszkaniu Treningowym”.

Jest to projekt o charakterze lokalnym, innowacyjny w powiecie świdnickim, który będzie realizowany w Świdnicy w lokalu mieszkalnym pozyskanym na potrzeby projektu. Mieszkanie, w którym będą odbywały się treningi składa się z trzech pokoi, kuchni, łazienki, wc i przedpokoju. Usytuowane jest w centrum miasta Świdnicy, blisko licznych punktów usługowych i użyteczności publicznej, m.in. poczta, biblioteka, centrum handlowo-usługowe, park i bank. Lokalizacja umożliwia łatwą dostępność do środków komunikacji miejskiej.

 Wsparcie beneficjentów projektu realizowane było w sposób ciągły tzn. 5 dni w tygodniu (od środy do niedzieli), przez 12 miesięcy w roku (średnio 50 tygodni - z wyłączeniem 2 tygodni w okresie urlopowym lipiec lub sierpień- do wyboru oraz 2 tygodni w przerwach świątecznych.

 - Udział w projekcie wzięło 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi w stopniu znacznym lub umiarkowanym - uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy (ŚDS) i Warsztatu Terapii Zajęciowej (WTZ). Wsparcie realizowane w ramach projektu nie będzie się pokrywało z terapią prowadzoną w placówkach i będzie udzielane po zajęciach w placówkach. Każda osoba niepełnosprawna powtarzała średnio 8 razy cykl treningowy, w każdym z poszczególnych okresów finansowania, w grupach 5 - osobowych. Projekt będzie prowadzony w indywidualnych i grupowych formach wsparcia - treningach. Realizowane będą treningi samodzielności takie, jak: psychologiczny, fizjologiczny poranny i wieczorny, oraz trening umiejętności prowadzenia życia codziennego. W projekcie zatrudnionych było 5 pracowników merytorycznych (asystentów), 1 psycholog, 1 koordynator projektu oraz 1 pracownik administracyjno-księgowy - informuje Dorota Imioła ze świdnickiego PSONI.

 Przez okres trwania projektu beneficjenci uczyli się jak żyć niezależnie i samodzielnie poza domem rodzinnym. Zadanie to było również wsparciem dla rodzin, odciążając ich na jakiś czas od obowiązków związanych z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny i pozwoli na "rozwinięcie skrzydeł" swoim dorosłym dzieciom.

 Projekt prowadzony był w indywidualnych i grupowych formach wsparcia poprzez treningi:

1)kształtowanie umiejętności w zakresie samoobsługi, w tym wyrabianie nawyków higieny osobistej oraz kształtowanie umiejętności dbałości o wygląd zewnętrzny, dbałości o stan zdrowia, w tym jego monitorowanie, poprzez przestrzeganie terminów wizyt lekarskich,

2)trening prowadzenia gospodarstwa domowego, w tym kształtowanie umiejętności organizacji i planowania dnia, samodzielnego przygotowywania posiłków i zdrowego żywienia, wyrabiania nawyków utrzymywania czystości w najbliższym otoczeniu, kształtowania umiejętności posługiwania się sprzętem RTV i AGD, załatwiania sprawa związanych z utrzymaniem lokalu, kształtowanie umiejętności gospodarowania własnymi środkami finansowymi, w tym uwzględniania wydatków na potrzeby życiowe i mieszkaniowe,

3)trening pełnienia funkcji społecznych, w tym wdrażanie do pełnienia prostych funkcji społecznych, rozwijanie kompetencji społecznych, doskonalenie umiejętności komunikowania się,

4)trening wykorzystywania w sposób konstruktywny czasu wolnego, w tym wdrażanie umiejętności organizowania czasu wolnego oraz korzystania z różnych form rekreacji, np. wyjście do kina, teatru itp.;

Całość oddziaływań w stosunku do danego uczestnika projektu podlegała ewaluacji przez zespół specjalistów realizujących projekt. Zespołowy model pracy - codzienna, bezpośrednia współpraca pracowników (asystent osoby niepełnosprawnej) pozwoli na zintegrowane postępowanie diagnostyczno - terapeutyczno - rehabilitacyjne dla osoby objętej projektem. Omawiane były zmiany lub utrzymanie stanu funkcjonowania beneficjenta w odniesieniu do założonego programu działań co pozwoliło na zoptymalizowanie dostosowanie terapii do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi.

Szeroki wachlarz oddziaływań realizowanych przez profesjonalną kadrę polegał przede wszystkim na podtrzymaniu i rozwijaniu umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia.

Celem głównym projektu było zwiększenie samodzielności życiowej i autonomii przez 30 podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy– PSONI Koło w Świdnicy. Rozwijanie ich kompetencji społecznych i zbudowanie relacji z innymi ludźmi       w środowisku lokalnym, społecznym poprzez treningi prowadzone w mieszkaniu treningowym.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)