komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 5 lipca 2020

Marii, Antoniego

Policja chce ukarania społeczników ratujących zwierzęta. Bo "złamali" zakaz przemieszczania się [AKTUALIZACJA]

piątek, 17.4.2020 09:46 , komentarze: 16 , odsłony: 4593
kategorie artykułu:

Kuriozalny wniosek, zdaniem obrońców zwierząt, złożyła do sanepidu wałbrzyska policja. Mundurowi chcą ukarania społeczników za złamanie zakazu przemieszczania się. Ma to związek z ostatnią interwencją, podczas której odebrano zwierzęta z rodziny, w której dochodziło m.in. do aktów zoofilii.

Na zdjęciu skrajnie zaniedbany pies odebrany przez DIOZ właścicielom ze Strzelec. Niestety, czworonóg nie przeżył

O tym pisaliśmy tu: [WIDEO] Dwaj młodociani zwyrodnialcy znęcali się nad zwierzętami a później nagrania wrzucali do sieci

W czwartek popołudniu DIOZ poinformował, że Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu skierowała wniosek do sanepidu o ukaranie inspektorów.

Na wniosek Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu przedstawiliśmy stanowisko Inspektoratu dotyczące zainicjowania przez Komendę Miejską Policji w Wałbrzychu postępowania administracyjnego w przedmiocie wymierzenia Inspektorom administracyjnej kary pieniężnej z tytułu naruszenia (bezprawnego) zakazu przemieszczania podczas odbioru zwierząt od zoofilów - wraz z krytyczną opinią dotyczącą sposobu interpretowania przepisów prawa przez funkcjonariuszy policji - mówią wolontariusze.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że los maltretowanych i zaniedbywanych zwierząt nie jest bliski wiceministrowi rolnictwa, który w piśmie skierowanym do Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych napisał, że zakaz przemieszczenia wprowadzony w Polsce obowiązuje m.in. przedstawicieli organizacji, których statutowym działaniem jest ochrona zwierząt.

O tym 8 kwietnia alarmowali opinię publiczną inspektorzy DIOZ.

Zarząd Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt kierując się potrzebą ratowania zwierząt ze środowiska patologicznych nadużyć oświadcza, że kwestionuje w całości stanowisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące zakazu przemieszczania się przedstawicieli organizacji, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt. W tym stanie rzeczy #DIOZ wykonuje swoje uprawnienia w postaci ratowania zaniedbanych zwierząt, do czasu, gdy w Polsce nie zostanie ogłoszony stan klęski żywiołowej, o którym rozprawia Konstytucja. Wskazuje się przy tym, że podczas prowadzonych interwencji w sprawach bezpośredniego zagrożenia życia zwierząt, Inspektorzy stosują wszelkie niezbędne środki ochrony osobistej w celu ochrony własnej, jak i osób, wobec których prowadzone są czynności interwencyjne. Wskazania wymaga, że zwierzęta w naszym kraju nie mogą pozostać bez jakiejkolwiek ochrony faktycznej i prawnej w czasie zarazy. Każdy racjonalnie myślący obywatel doskonale wie, że ciężar ochrony zwierząt spoczywa wyłącznie na organizacjach społecznych. Organy państwa są w tym zakresie całkowicie niewydolne, a ostatnią deską ratunku dla cierpiących istot są wyłączenie przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji prozwierzęcych. Rząd (w okresie pandemii) za zasadne uważa zezwolenie na mordowanie zwierząt podczas prowadzenia polowań zbiorowych, a jednocześnie twierdzi, że nie można w tym czasie ratować konających zwierząt. SPRZECIWIAMY SIĘ TAKIM PRAKTYKOM! - mówił Konrad Kuźmiński, z Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt .

Sprawa nastolatków, którzy brutalnie znęcali się nad dwoma psami i kotem trafiła już do prokuratury. Interwencję wobec chłopców podejmie także Rzecznik Praw Dziecka, który wystąpił do sądu o zbadania sytuacji rodzinnej 12 i 15-latka.

Do sprawy wrócimy.

AKTUALIZACJA, OŚWIADCZENIE POLICJI:

Dopiero dwa dni po podjętych przez siebie działaniach jedno ze stowarzyszeń postanowiło powiadomić wałbrzyską policję o sytuacji związanej z interwencją, jaką podjęło w lokalu zamieszkałym przez kobietę z dziećmi, w związku z podejrzeniem znęcania się nad zwierzętami. O sytuacji uzasadniającej zajęcie się sprawą, osoby te wiedziały z kolei na dwa dni przed podjętymi przez siebie działaniami. Mimo to, nie przekazały żadnej informacji wałbrzyskim funkcjonariuszom. Gdyby tak się stało, policjanci natychmiast podjęliby przewidziane prawem czynności w tej sprawie.

13 kwietnia w mediach społecznościowych pojawiła się informacja dotycząca działań, jakie podjęło jedno ze stowarzyszeń mających swoją siedzibę w Jeleniej Górze, wobec rodziny zamieszkałej na terenie Wałbrzycha. Działania te według materiałów, jakie pojawiły się w sieci, polegały na odebraniu zwierząt w związku ze stwierdzonym faktem znęcania się nad nimi przez domowników. O podjętych przez siebie działaniach, jak i sytuacji związanej ze znęcaniem się nad zwierzętami wałbrzyscy policjanci powiadomieni zostali przez stowarzyszenie dopiero po dwóch dniach. Była to pierwsza oficjalna informacja od stowarzyszenia w tej sprawie, jaka trafiła do wałbrzyskich funkcjonariuszy. Niemniej jednak jeszcze przed jej otrzymaniem, na podstawie materiałów, jakie pojawiły się w sieci, a dotyczących interwencji, którą podjęło stowarzyszenie, policjanci podjęli wszystkie przewidziane prawem działania mające na celu zabezpieczenie wszelkich dowodów w tej sprawie. Natychmiast powiadomiony został również sąd i prokuratura, pod nadzorem której wykonywane były czynności procesowe w mieszkaniu, gdzie przebywały czworonogi.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż funkcjonariusze, którzy natrafili na materiały w sieci, skontaktowali się także telefonicznie ze stowarzyszeniem pytając, czy ktokolwiek zamierza w tej sprawie skierować do policji jakiekolwiek zawiadomienie. Otrzymaliśmy wówczas informację, że „ktoś się tym zajmie”. Jak wynika z oficjalnej informacji przekazanej przez stowarzyszenie wałbrzyskim policjantom dopiero w dniu 15 kwietnia osoby, które podjęły działania w mieszkaniu jednej z rodzin, o sytuacji uzasadniającej przeprowadzenie działań w związku z podejrzeniem znęcania się nad zwierzętami, wiedziały już na dwa dni przed przeprowadzoną przez siebie interwencją, a więc już w dniu 11 kwietnia. Dziwić może fakt, że nie powiadomiły w tym czasie – przez dwie kolejne doby - policjantów, którzy z pewnością podjęli by natychmiastowe działania, dostosowując je do dodatkowej okoliczności, iż rodzina, której sprawa dotyczy, objęta jest kwarantanną. Niestety – jak wynika z okoliczności sprawy osoby, które podjęły działania na miejscu, zrobiły to na własną rękę, z niewiadomych przyczyn, nie przekazując wcześniej żadnych informacji policjantom. 
W powyższej sprawie w chwili obecnej prowadzone są przez wałbrzyskich funkcjonariuszy czynności mające na celu ustalenie okoliczności związanych z podejrzeniem znęcania się nad zwierzętami, jak też z drugiej strony z przebiegiem samych działań podjętych w mieszkaniu przez osoby ze stowarzyszenia.
W międzyczasie wpłynęły też niezależne zawiadomienia od dwóch różnych organizacji w sprawie sposobu działania stowarzyszenia, które na własną rękę podjęło działania w jednym z lokali, zamieszkałych przez kobietę z dziećmi. Analizując materiały, które znalazły się w sieci, policjanci podjęli również decyzję o powiadomieniu sądu o fakcie upublicznienia wizerunku jednego z małoletnich.
W związku z podejrzeniem przemieszczania się przez osoby, które podjęły działania w mieszkaniu na własną rękę, bez uzasadnionej przyczyny – biorąc pod uwagę brak wcześniejszego powiadomienia policji o całej sytuacji – funkcjonariusze skierowali również materiały w tej sprawie do służb sanitarnych. Samo skierowanie materiałów nie jest jednoznaczne z nałożeniem kary grzywny w tej sprawie. Pod tym kątem sytuacja będzie oceniana przez ten podmiot. 

Wszystkie zgłoszenia dotyczące okoliczności wskazujących na znęcanie się nad zwierzętami, są przez policjantów szczegółowo i z należytą starannością sprawdzane. Również wszystkie okoliczności związane opisywaną sprawą zostaną szczegółowo wyjaśnione.

 

Wasze komentarze

Nie, to nie ten pies.
sobota, 18.04.2020 14:13 autor: Domino
Jeszcze akt nie poszedł do sądu niestety
piątek, 17.04.2020 11:31 autor:
za ten wpis. Pozdrawiam
piątek, 17.04.2020 15:14 autor: i chwała
A jeśli nic nie działa to rozumiem że zwierzę ma...
piątek, 17.04.2020 16:06 autor: SEiLA
*rozniosa wirusa miało byc
piątek, 17.04.2020 16:07 autor: SEiLA
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia