komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

czwartek, 21 marca 2019

Lubomira, Benedykta

Przyznano stypendia Prezydenta Miasta Świdnicy w dziedzinie kultury

wtorek, 8.1.2019 12:00 , komentarze: 0 , odsłony: 642
kategorie artykułu:

Projekt fotograficzny pn. „Świdniczan portret z marzeń”, napisanie tekstu dramatycznego do inscenizacji, która opowie o okresie stacjonowania wojsk radzieckich w Świdnicy oraz przygotowanie i nagranie 12 audycji dźwiękowych i 6 nagrań video pt. „Między organami” o muzyce organowej, o instrumentach, a szczególnie o organach świdnickiej firmy organmistrzowskiej Schlag&Sohne, a także o organizacji koncertów - to projekty, które zrealizowane zostaną w tym roku w ramach stypendium Prezydenta Miasta Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej w dziedzinie kultury. Ideą stypendiów jest pomoc świdniczanom w zrealizowaniu ciekawych przedsięwzięć, związanych z twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.

Sylwia Brzęczek na projekt „Świdniczan portret z marzeń” i Zuzanna Bator na przygotowanie audycji i nagrań dotyczących muzyki organowej otrzymają po 5400 zł. Natomiast Andrzej Błażewicz na napisanie tekstu dramatycznego 4800 zł.  

Sylwia Brzęczek ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz podyplomowe Studium Menadżerskie na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Od zawsze związana była ze sztuką, a jej prawdziwą pasją od kilku lat stała się fotografia. Sukcesywnie zdobywa wiedzę w tej dziedzinie, uczestnicząc w wielu warsztatach i szkoleniach. W swoim dorobku ma już wiele nagród, m.in. I miejsce w konkursie fotograficznym organizowanym przez portal InterFoto, III miejsce w konkursie fotograficznym „O człowieku” organizowanym przez portal Szeroki Kadr, wyróżnienie w konkursie „Portret/Moda” na portalu To Dobry Kurs. Jej prace oglądać można było na kilku wystawach fotograficznych. Projekt, który realizować będzie w ramach przyznanego stypendium to seria 52 fotografii - portretów świdniczan wraz z ich atrybutami dotyczącymi ich zawodu, pasji czy też marzeń. Dodatkowo, do każdego z nich będzie przygotowana krótka ankieta dotycząca m.in. miejsca urodzenia, wyboru Świdnicy na swoje centrum życiowe, a także marzeń. Na koniec realizacji projektu przygotowana zostanie wystawa.  

Zuzanna Bator jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Musikhochschule w Stuttgarcie. Jest fundatorką i prezesem Fundacji Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit, która od 6 lat działa w Świdnicy. W ramach działalności Fundacji zorganizowała wraz z mężem, również organistą, ponad 120 koncertów na terenie Dolnego Śląska. Jest laureatką wielu nagród, m.in. zdobyła I miejsce w Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych we Wrocławiu w 2004 roku oraz w konkursie Wykonawstwa Muzyki Dietricha Buxtehudego na Akademii Muzycznej w Krakowie w 2008 roku. Regularnie dokonuje nagrań płytowych. W ramach przyznanego stypendium nagra cykl 12 autorskich audycji dźwiękowych oraz 6 nagrań video pt. „Między organami” o muzyce organowej, o instrumentach, szczególnie o organach świdnickiej firmy organmistrzowskiej Schlag&Sohne, a także o organizacji koncertów i życiu muzyka. Forma popularyzacji tej wiedzy dostosowana zostanie do współczesnego odbiorcy – nagrania będą dostępne bezpłatnie w Internecie, na stronie www autorki, na stronie Fundacji oraz na kanale Youtube, a promocja projektu odbędzie się w lokalnych mediach. Opracowana pisemna wersja audycji wydana zostanie także w formie papierowej.

Andrzej Błażewicz jest studentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na Wydziale Reżyserii i Dramatu, kierunek – reżyseria teatralna. Od 2011 roku uczestniczy w projekcie Świdnickiego Ośrodka Kultury - „Alchemia Teatralna”. Trzykrotnie zdobywał nagrody w konkursie na napisanie sztuki teatralnej. Jego teksty miały swoje premiery na deskach świdnickiego teatru. Stale współpracuje z festiwalem „Czas na Teatr. Teatr na Czasie”, prowadzi także warsztaty w zakresie sztuki scenicznej w ramach „Alchemii Teatralnej”. Był nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach o zasięgu ogólnopolskim – jest finalistą IX i X Metafor Rzeczywistości organizowanych przez Teatr Polski w Poznaniu; półfinalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej; finalistą 10. i 11. Połowu Poetyckiego organizowanego przez Biuro Literackie. Stale publikuje w pismach o tematyce artystycznej, w kwartalniku „Wyspa”, w piśmie „Format”, w magazynie „Cegła” oraz wrocławskiej „Odrze”. W ramach przyznanego stypendium napisze tekst dramatyczny, przygotowany do inscenizacji, który opowie o okresie stacjonowania wojsk radzieckich w Świdnicy. W swojej pracy Andrzej Błażewicz wykorzysta dostępną literaturę oraz wspomnienia świadków tamtych lat. Na koniec odbędzie się publiczne czytanie sceniczne napisanego tekstu oraz próby z aktorami.

 

 

Wasze komentarze


poniedziałek, 18.3.2019 13:37
piątek, 8.3.2019 13:00
środa, 30.1.2019 12:08
3
poniedziałek, 28.1.2019 12:37
sobota, 15.12.2018 08:28
poniedziałek, 10.12.2018 13:35
niedziela, 2.12.2018 12:32
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Majówka na Węgrzech
Majówka na Węgrzech
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork