komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 23 lutego 2020

Romany, Damiana

Radni nie przyjęli projektu uchwały. Regionalna Izba Obrachunkowa ustali budżet gminy Świebodzice

poniedziałek, 3.2.2020 10:01 , komentarze: 4 , odsłony: 1475
kategorie artykułu:

Pomimo wielu rozmów, wprowadzonych zmian w projekcie budżetu oraz argumentów burmistrza i skarbnika miasta radni po raz kolejny zdecydowali o nieprzyjęciu budżetu na rok 2020.

       Zdjęcie ilustracyjne/Fot.Doba.pl

Piątkowa sesja Rady Miejskiej miała tylko dwa, ale jakże ważne dla Świebodzic i mieszkańców projekty uchwał:

  • przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Świebodzice na lata 2020-2026;
  • uchwała budżetowa Gminy Świebodzice na rok 2020.

Projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej przedstawiony na posiedzeniu, został zmodyfikowany o zmiany sugerowane przez radnych, w szczególności o zmniejszenie deficytu o 2 000 000 zł, z kwoty 5 837 960 zł do kwoty 3 837 960 zł. Mimo podjętych rozmów i obszernego wyjaśnienia, udzielonego przez skarbnika gminy Luizę Gass-Sokólską, radni nie przyjęli projektu uchwały stosunkiem głosów: 7 za do 12 przeciw.

Brak budżetu blokadą dla mieszkańców

Kolejnym punktem posiedzenia była uchwała budżetowa. Do projektu wprowadzono zmiany, wniesione przez radnych, czy też przez kluby Rady Miejskiej. Burmistrz miasta Paweł Ozga szczegółowo przedstawił projekt i odpowiadał na liczne pytania radnych. Do zgromadzonych zaapelowała również skarbnik miasta, która wyczerpująco przedstawiła korzyści wynikające z przyjęcia i negatywne skutki nieuchwalenia projektu budżetu. Po długiej dyskusji i przedstawieniu przez przewodniczących klubów oficjalnych stanowisk w sprawie, radni nie podjęli projektu uchwały budżetowej, stosunkiem głosów 8 za, 12 przeciw.

- Dzisiejsza sytuacja jest dla mnie niezrozumiała i pokazuje, że nawet w tak małych gminach jak Świebodzice, polityka może wziąć górę nad współpracą i dbaniem o dobro mieszkańców. Odrzucony dziś przez Radę Miejską projekt budżetu, to wynik wielu kompromisów. Nieprzyjęcie tego projektu ma swoje konsekwencje zarówno dla inwestycji, które są prowadzone, jak i samych mieszkańców – podkreśla burmistrz Paweł Ozga.   

Sesja i brak przyjęcia projektu budżetu zamyka na obecną chwilę realizację zadań. Tym samym zgodnie z art. 240 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869 z późn. zm.) Regionalna Izba Obrachunkowa, w terminie do końca lutego br. ustali budżet Gminy Świebodzice w zakresie zadań własnych oraz zadań zleconych.

Źródło: świebodzice.pl 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 17.2.2020 08:47
poniedziałek, 17.2.2020 10:04
2
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SKUP AUT
SKUP AUT
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Pośrednictwo EUCO
Pośrednictwo EUCO
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra