Rozpoczyna się 21. Festiwal Księżnej Daisy

wtorek, 25.6.2024 14:44 0

Filharmonia Sudecka po raz pierwszy jest organizatorem Festiwalu Księżnej Daisy. Jego dwudziesta pierwsza edycja rozpocznie się już w najbliższy czwartek 27 czerwca i potrwa do niedzieli 30 czerwca. W programie festiwalu znajduje się osiem wydarzeń (koncerty, pokaz teatralny i prelekcja), które odbywać się będą w czterech lokalizacjach: Filharmonii SudeckiejZamku KsiążKościele Zbawiciela w Wałbrzychu oraz Kinie Zdrowie w Sokołowsku. Dyrektor artystyczny festiwalu, Marcin Markowicz proponuje spojrzeć na sztukę kameralną w szerokim zakresie gatunkowym, stylistycznym i estetycznym, dlatego program festiwalu charakteryzuje duża różnorodność.
Partnerami Festiwalu są: Zamek Książ w Wałbrzychu, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wałbrzychu, Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU.
Festiwal finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Gminy Wałbrzych.

Koncert Inauguracyjny – Sabała – Bastarda Trio, Anna Lobedan i Marcin Markowicz
Podczas koncertu, który zainauguruje 21. Festiwal Księżnej Daisy będą mieli Państwo okazję wysłuchać premierowego wykonania nowego projektu zespołu Bastarda Trio we współpracy z Anną Lobedan i Marcinem Markowiczem. Odnosi się on do muzyki polskiego Podhala, skupiając się na najbardziej archaicznych melodiach autorstwa legendarnego górala Jana Krzeptowskiego „Sabały“ żyjącego w XIX wieku. Jego twórczość Bastarda Trio interpretuje w swój autorski sposób, tworząc oryginalne nowe brzmienie.

Zespół Bastarda Trio został powołany do życia przez klarnecistę, improwizatora i kompozytora Pawła Szamburskiego, który zaprosił do współpracy niezwykle ciekawych muzyków – Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) oraz Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy). To nietypowe zestawienie instrumentów pozwoliło artystom uzyskać całkowicie nowe, niespotykane brzmienie, które stało się wyznacznikiem unikatowego stylu zespołu.

Trio Bastarda podejmuje odważną próbę reinterpretacji muzyki dawnej oraz stworzenia na jej podstawie autorskiego języka dźwiękowego. Kilkusetletnie śpiewy chorałowe, motety, czy litanie są jedynie punktem wyjścia, pretekstem do improwizacji; stale zmieniający się kontrapunkt wczesnej polifonii imploduje w minimalizm. Tradycje muzyczne minionych epok przeobrażają się w ten sposób we współczesną, oryginalną i osobistą wypowiedź artystyczną.
Trio Bastarda stworzyło wiele cenionych projektów wykorzystujących muzykę Piotra z Grudziądza, czy średniowieczne śpiewy chorałowe, psalmy pokutne, litanie i motety oraz ostatnio muzykę fado, starożydowską czy bałkańską.

27.06.2024, godz. 19:00
Sabała – Bastarda Trio, Anna Lobedan i Marcin Markowicz

Program:
Improwizacje na podstawie melodii Jana Krzeptowskiego „Sabały”Wykonawcy:
Bastarda Trio:
Paweł Szamburski — klarnet
Tomasz Pokrzywiński — wiolonczela
Michał Górczyński — klarnet kontrabasowy
oraz:
Anna Lobedan — śpiew
Marcin Markowicz — skrzypceCeny biletów: 30 / 50 zł

Bilety

Koncert Finałowy - Tajemnice fortepianu Chopina
Koncert będzie „spotkaniem z aurą brzmieniową epoki Chopina”. Na fortepianie pochodzącym z XIX wieku Piotr Pawlak, najlepszy Polak na II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych, wykona utwory F. Mendelssohna, W.A. Mozarta i F. Chopina. Będą mieli Państwo okazję spojrzeć na dzieło Mozarta z perspektywy czasów młodości Chopina i Mendelssohna. U progu lat trzydziestych XIX stulecia koncerty Mozarta chętnie zestawiano z dziełami symfonicznymi lub kameralnymi, to znowuż z premierami kompozycji lokalnych lub podróżujących wirtuozów. Muzyczny wieczór w jednym z ówczesnych polskich miast mógł zatem zostać „zaprogramowany” dokładnie tak samo, jak koncert finałowy 21. Festiwalu Księżnej Daisy.

Piotrowi Pawlakowi towarzyszyć będzie Wrocławska Orkiestra Barokowa zaliczana do najważniejszych polskich zespołów grających na instrumentach historycznych. Jej dorobek i wysoki poziom artystyczny owocują współpracą z największymi sławami międzynarodowej sceny muzyki dawnej. Za swoje wydawnictwa płytowe zespół kilkakrotnie otrzymał nagrodę Fryderyk oraz International Classical Music Award. Wrocławska Orkiestra Barokowa została założona w 2006 r. przez Andrzeja Kosendiaka, jest zespołem działającym w ramach Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, jednej z niewielu instytucji kulturalnych w Polsce mogących poszczycić się orkiestrą barokową grającą na instrumentach historycznych.

Przed koncertem odbędzie się spotkanie z Markiem Brachą i Michałem Brulińskim, którzy opowiedzą o fortepianie historycznym oraz idei wykonywania muzyki kameralnej na instrumentach z minionych epok.

30.06.2024, godz. 17:15
Tajemnice fortepianu Chopina
17:15 — prezentacja fortepianu historycznego, spotkanie z Markiem Brachą i Michałem Brulińskim
18:00 — koncertProgram:
F. Mendelssohn — String Symphony No. 10 in B minor
W.A. Mozart — Koncert fortepianowy A-dur KV 414
F. Mendelssohn — String Symphony No. 13 in C minor
F. Chopin — I Koncert fortepianowy e-moll op. 11Wykonawcy:
Piotr Pawlak — fortepian historyczny
Wrocławska Orkiestra Barokowa

Koncert realizowany w ramach nagrody Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca dla najlepszego Polaka na II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych.
Organizatorzy koncertu: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partner koncertu: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety

Pozostałe wydarzenia festiwalowe

Kwartety epok - Shoven Quartet

28.06.2024, godz. 18:00
Bilety: 30 / 50 zł


Propozycja dla miłośników tradycyjnej kameralistyki. Shoven Quartet w składzie: Wojciech Sojka (I skrzypce),
Olivia Bujnowicz-Wadowska (II skrzypce), Wiktoria Błaszczak (altówka), Wojciech Bafeltowski (wiolonczela) zaprezentuje program będący eksploracją języka muzycznego trzech kompozytorów, których kwartety smyczkowe pomimo lat, które je dzielą, opierają się na idei kształtowania wspólnego, jednorodnego brzmienia. Kwartet wykona utwory Josepha Haydna, Andrzeja Panufnika i Claude’a Debussy’ego.

Bilety

Pokaz teatralny: Mój boski rozwód – Aneta Todorczuk


29.06.2024, godz. 12:00Kino Zdrowie, Sokołowsko29.06.2024, godz. 18:00
Filharmonia Sudecka, Wałbrzych
Bilety: 30 / 50 zł

Monodram Geraldine Aron w reżyserii Anny Gryszkówny z Anetą Todorczuk w roli głównej, który interpretować można jako „perypetie Bridget Jones dziesięć lat później”. Jest to słodko-gorzka opowieść o nadziei, rozpaczy, walce o siebie, radości i miłości opowiedziana słowem i muzyką, z błyskotliwymi tekstami i wpadającymi w ucho piosenkami.

Bilety - Sokołowsko
Bilety - Wałbrzych

Złota Warszawa lat 30. – Masecki & Markowicz

29.06.2024, godz. 20:00
Zamek Książ, Wałbrzych
30.06.2024, godz. 12:00
Kino Zdrowie, Sokołowsko
Bilety: 30 / 50 zł

Duet Masecki & Markowicz zabierze publiczność do „Złotej Warszawy lat 30.” – ekscytującej stolicy wibrującej energią swingu i dixielandu. Muzycy zaprezentują kameralną wersję projektu Jazz Band Młynarski-Masecki przywracającego do pamięci współczesnych słuchaczy przedwojenny polski jazz. W programie koncertu znajdą się między innymi kompozycje: Henryka Warsa, Zygmunta Karasińskiego czy Szymona Kataszka.

Bilety - Sokołowsko
Bilety - Wałbrzych - wyprzedane

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)