komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 22 lutego 2020

Marty, Malgorzaty

Rzecznik Praw Pacjenta po śmierci 2-letniego Filipa: pouczyć pisemnie personel

poniedziałek, 9.12.2019 10:35 , komentarze: 4 , odsłony: 3847
kategorie artykułu:

Po raz kolejny wracamy do sprawy 2-letniego Filipa, który nie został przyjęty do szpitala Latawiec i po kilku dniach zmarł w wyniku sepsy i rozległego obrzęku mózgu. Postępowanie wyjaśniające podjął Rzecznik Praw Pacjenta. Są już zalecenia pokontrolne.

Przypomnijmy:

Filip zaraz po urodzeniu przeszedł operację usunięcia jednego z płatów płuca, w wyniku choroby. Później wykryto u niego hemofilię. Pomimo przeciwności losu, nie poddawał się i dzielnie znosił wszystkie zabiegi i procedury medyczne. Feralnego dnia (24.12) chłopiec uskarżał się na bóle brzucha, miał też wysoką gorączkę. Po wizycie w przychodni, rodzice otrzymali skierowanie do szpitala. Po godzinie malucha zbadał w końcu pediatra dr Arnold W., uznając jednocześnie, że nie ma wskazań do hospitalizacji chłopca, wypisując rodzicom jedynie leki na przeziębienie. Do bólu brzucha, jak relacjonują rodzice, odniósł się jedynie stwierdzeniem, że może to być problem z wypróżnieniem.

Stan 2-latka uległ drastycznemu pogorszeniu ok.godz. 16 tego samego dnia. Filip stracił przytomność, dwukrotnie ustała akcja serca, którą udało się przywrócić. Został przetransportowany do Wrocławia, gdzie wprowadzono go w stan śpiączki farmakologicznej. W między czasie lekarze wykonywali mnóstwo badań i okazało się, że maluch ma sepsę, która powstała prawdopodobnie w wyniku infekcji pęcherza. Jakby tego było mało doszedł jeszcze obrzęk mózgu. Niestety, pomimo wysiłków lekarzy, chłopiec zmarł 28 grudnia.

Z protokołu sekcji zwłok Filipa wynikało, że bezpośrednią przyczyną śmierci była sepsa oraz obrzęk mózgu. Państwo Kowalowie otrzymali na swoją skargę także odpowiedź ze szpitala Latawiec. Została ona rozpatrzona negatywnie. Wobec pediatry nie zostaną wyciągnięte żadne konsekwencje służbowe. Nadal pracuje więc w szpitalu.

Rodzice złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury, osobnym pismem powiadomili także dyrekcję szpitala oraz Izbę Lekarską i Rzecznika Praw Pacjenta.

Ten ostatni stwierdził jednoznacznie, że przytoczone w dokumentacji medycznej okoliczności rzecznik nie zgodził się ze stanowiskiem szpitala mówiącym o tym, że nie naruszono praw pacjenta. Jego zdaniem działanie placówki w pierwszym etapie leczenia opóźniło wdrożenie odpowiedniej terapii i diagnozy. Rzecznik stwierdził jednoznacznie, że nastąpiło naruszenia praw małego Filipa i wniósł do szpitala o pisemne pouczenie personelu medycznego, pisemne poinformowanie personelu o uchybieniach znajdujących się w piśmie od rzecznika oraz wdrożenie działań naprawczych w organizacji świadczeń, szczególnie nadzoru.

Cała historia Filipa: Mały wojownik umarł, a mógł żyć

REPORTAŻ TVN UWAGA: TUTAJ

 

Wasze komentarze

sqrwysyny!!!
środa, 11.12.2019 13:41 autor: j234
Nic tylko urwać łby i nasrać do szyi - lekarza...
wtorek, 10.12.2019 17:58 autor: jarozbaw
poniedziałek, 17.2.2020 09:18
środa, 29.1.2020 08:10
piątek, 17.1.2020 00:00
poniedziałek, 20.1.2020 08:24
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
SKUP AUT
SKUP AUT
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Pośrednictwo EUCO
Pośrednictwo EUCO
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele