Sprawdź swoją trzeźwość zanim wsiądziesz za kierownicę!

czwartek, 2.1.2025 12:39 174 0

Wiele osób uważa, że nawet znaczną ilość wypitego dzień wcześniej alkoholu nasz organizm „strawi” przez noc. Uczucie trzeźwości może być jednak złudne, a konsekwencje kierowania pojazdem mechanicznym po alkoholu – tragiczne w skutkach. Zanim popełnisz ten błąd, sprawdź, czy na pewno jesteś w stanie umożliwiającym prowadzenie pojazdów. Wystarczy przyjść do jednostki Policji i wykonać bezpłatne badanie. Ogólnodostępne samoobsługowe alkomaty znajdziecie Państwo w: Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy, Komisariacie Policji w Strzegomiu, Komisariacie Policji w Jaworzynie, Posterunku Policji w Marcinowicach.

Wydawałoby się, że nawet niewielką ilość wypitego dzień wcześniej alkoholu nasz organizm „strawi” przez noc. Uczucie trzeźwości może być jednak złudne, a konsekwencje kierowania pojazdem mechanicznym po alkoholu tragiczne w skutkach. Zanim popełnisz ten błąd, sprawdź, czy na pewno jesteś w stanie umożliwiającym prowadzenie pojazdów.

Każdy może przyjść do jednostki i sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie.

Warto skorzystać z gólnodostępnych samoobsługowych alkomatów, które znajdziecie w:

Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy,

Komisariacie Policji w Strzegomiu,

Komisariacie Policji w Jaworzynie

Posterunku Policji w Marcinowicach.

zwłaszcza w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy już możemy wsiąść za kierownicę.

Obsługa alkomatu jest bardzo prosta, nie wymaga udziału policjanta. Wystarczy jedynie z zainstalowanego w alkomacie podajnika wyjąć jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w przeznaczonym do tego miejscu. Następnie trzeba postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami i odczytać wynik - dzięki któremu będzie wiadomo, czy możemy już usiąść za kierownicą pojazdu.
Badanie oczywiście jest bezpłatne. Serdecznie zapraszamy.

Jeśli alkomat podczas badania wykaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się „w stanie po użyciu alkoholu” i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to stan kierowcy określany jest jako „nietrzeźwy”, a kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK.

Pamiętajmy, że każdy przypadek nietrzeźwego kierowcy na drodze to sprawa życia i śmierci.
Dlatego reagujmy, gdy widzimy osobę chcącą wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, być może nasz sprzeciw uratuje komuś życie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)