komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 14 czerwca 2021

Bazylego, Elwiry

Sprawdzamy aktywność świdnickich radnych

poniedziałek, 10.5.2021 08:30 , komentarze: 2 , odsłony: 1926
kategorie artykułu:

Po 2,5 roku od wyboru nowej rady miejskiej postanowiliśmy przyjrzeć się aktywności świdnickich radnych. Wykonując tą funkcję mają oni prawo m.in. do składania interpelacji pisemnych, wniosków czy zapytań. Jak aktywni zatem byli nasi radni w tym zakresie?

Czym jest interpelacja? To indywidualny środek kontrolno-interwencyjny, za pomocą którego radny może domagać się od organu wykonawczego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) podjęcia określonych czynności w sprawach jednostki samorządu terytorialnego, w tym w szczególności – udzielenia informacji na interesujący go temat, który jej dotyczy. 

Należy zauważyć, że nie tylko liczba składanych interpelacji jest wyznacznikiem pracy danego radnego. Do jej oceny należy wziąć pod uwagę także pracę w poszczególnych komisjach, branie udziału w spotkaniach z mieszkańcami oraz aktywność na sesjach.

Mimo wszystko jest to jakiś wyznacznik pracy przedstawicieli mieszkańców w radzie. Kto zatem w Świdnicy składa ich najwięcej a kto najmniej?

Okres brany pod uwagę to początek kadencji, czyli 2018 rok do 7.05.2021 r.

Niekwestionowanym rekordzistą jest oczywiście radny Wiesław Żurek, który złożył 60 interpelacji. Jako druga w naszym zestawieniu znalazła się Aldona Struzik z 51 interpelacjami. Stawkę zamyka radny Andrzej Ora z 45 złożonymi zapytaniami.

Nie wszyscy są jednak pracowici tak samo, choć tak jak ich koledzy z rady, również pobierają diety. Przez ten okres tylko jedną interpelację, złożyli radny Marcin Wach i Tomasz Kempa. Trochę bardziej aktywna była radna Danuta Morańska składając 3 interpelacje. Na trzeciej pozycji znaleźli się Joanna Gadzińska oraz Józef Cygan, którzy złożyli po 4 zapytania. Dla porównania radna Wioletta Wiercińska, która na ostatniej sesji złożyła ślubowanie, zdążyła podnieść dwie interpelacje.

Pozostali radni:

Lech Bokszczanin:7 

Jan Dzięcielski:28

Rafał Fasuga: 10

Krzysztof Grudziński: 32

Jan Jaśkowiak: 23

Mariusz Kuc: 15

Krzysztof Lewandowski: 43

Ryszard Makowski: 7

Luiza Nowaczyńska: 19

Marcin Paluszek: 21

Lesław Podgórski: 10

Magdalena Rumiancew-Wróblewska:  20

Zofia Skowrońska-Wiśniewska: 34

Władysław Wołosz: 10

 

 

Wasze komentarze

Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica