Startuje nabór wniosków na dofinansowanie do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków i szczelnych zbiorników bezodpływowych w gminie Świdnica

piątek, 12.5.2023 08:00 280 0

W terminie od 22 maja 2023 r. do 16 sierpnia 2023 r. będzie można składać wnioski na dofinansowanie do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków lub szczelnych zbiorników bezodpływowych. O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym z miejscowości: Lutomia Dolna, Lutomia Górna, Lutomia Mała, Stachowiczki, Mokrzeszów od nr 139A do nr 139F.

Wnioski należy składać w Punkcie Informacyjnym Urzędu Gminy Świdnica stanowisko nr 100 w wyznaczonym terminie. Wszystkie wnioski złożone przed lub po w/w terminie nie będą rozpatrywane.

Wysokość dofinansowania do budowy jednego przedsięwzięcia wynosi maksymalnie:

  • dla przydomowej oczyszczalni ścieków – 90 % udokumentowanych kosztów, jednak w wysokości nie większej niż 12 000,00 zł,
  • dla szczelnego zbiornika bezodpływowego (szamba) na ścieki bytowo - gospodarcze 70% udokumentowanych kosztów, jednak w wysokości nie większej niż 10 000,00 zł.

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest niezaleganie przez Wnioskodawcę w podatkach, opłatach lokalnych oraz opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz Gminy Świdnica.

DOFINANSOWANIEM OBJĘTE BĘDĄ TYLKO INSTALACJE WYKONANE PO ZŁOŻENIU WNIOSKU O DOFINANSOWANIE I PODPISANIU UMOWY.

Do wniosku należy dołączyć:

1.W przypadku budowy przydomowych oczyszczalni ścieków:

a) dokumenty potwierdzające możliwość wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków zgodnie z odrębnymi przepisami (kserokopia prawomocnych pozwoleń i decyzji administracyjnych wydanych przez właściwy organ, a w przypadku zgłoszenia budowy oczyszczalni zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu),

b) pozwolenie wodnoprawne wydane przez właściwy organ jeżeli jest wymagane,

c) zgłoszenie wodnoprawne na wykonanie urządzeń wodnych służących do wprowadzania do ziemi ścieków oczyszczonych w przydomowej oczyszczalni ścieków na potrzeby zwykłego korzystania z wód wraz z zaświadczeniem o nie wniesieniu sprzeciwu do zgłoszenia,

d) kopię planu zagospodarowania terenu z naniesioną lokalizacją instalacji.

2. W przypadku budowy szczelnego zbiornika bezodpływowego:

a) kopię pozwolenia na budowę dla zbiorników o pojemności powyżej 10m3,

b) zaświadczenie o nie wniesieniu sprzeciwu do zgłoszenia wydane przez właściwy organ w przypadku zbiorników o pojemności do 10 m3.

3. W przypadku współwłaścicieli pisemną zgodę właścicieli/współwłaścicieli na realizację inwestycji, a także na rozliczenie dofinansowania przez jednego, wskazanego imiennie właściciela/współwłaściciela, posiadającego pełnomocnictwo do reprezentowania w postępowaniu o udzielenie i rozliczenie dotacji, w tym do zawarcia umowy o udzielenie dotacji.

4. W przypadku ustanowienia pełnomocnika należy dołączyć pisemne pełnomocnictwo.

5. W przypadku współwłasności małżeńskiej należy dołączyć zgodę małżonka.

6. W przypadku wniosku składanego przez wspólnotę mieszkaniową, z wnioskiem występuje Zarządca wspólnoty lub osoba wskazana do reprezentacji, załączając do niego uchwałę o wyrażeniu zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie przydomowej oczyszczalni ścieków/szczelnego zbiornika bezodpływowego wraz z pełnomocnictwem do reprezentowania wspólnoty.

7. Tytuł prawny do dysponowania nieruchomością – aktualny wypis z rejestru gruntów lub odpis z księgi wieczystej (nie starszy niż 6 miesięcy).

Dofinansowaniu podlegają:

1. Przydomowe oczyszczalnie ścieków spełniające normę PN-EN 12566-3, których przepustowość nie przekracza 7,5 m³ na dobę, gdzie procesy biologicznego oczyszczania ścieków zachodzą na złożu biologicznym lub przy udziale osadu czynnego.

2. Szczelne zbiorniki bezodpływowe na ścieki bytowo-gospodarcze.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)