Świdniccy policjanci ostrzegą – Nie wpuszczaj obcych do domu! Nie dawaj obcym pieniędzy!

czwartek, 23.7.2020 10:08 1021 0

Policjanci świdnickiej komendy przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania wobec osób obcych, które pukają do drzwi naszego mieszkania i z jakiegoś powodu próbują wejść do środka.

DRODZY SENIORZYNIE KAŻDY kto dzwoni lub puka  do WASZYCH drzwi ma uczciwe zamiary!DRODZY SENIORZYNIE WPUSZCZAJCIE OBCYCH DO MIESZKAŃ!NIE DAWAJCIE OBCYM PIENIĘDZY!   Świadomość seniorów niewątpliwie rośnie, stali się bardziej czujni i coraz częściej właściwie reagują na próby oszukania ich przez osoby podszywające się pod pracowników instytucji państwowych czy członków rodziny. 

Oto kilka najczęściej stosowanych przez oszustów metod, przy użyciu których chcą nas pozbawić oszczędności i wszelkich wartościowych przedmiotów:

  • "na wnuczka" – przeważnie sprawcy dzwonią na telefon domowy, przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż faktycznie dzwonią osoby z rodziny). Tłumaczą „dziadkowi” lub „babci”, że są sprawcami kolizji lub wypadku. W związku z tym proszą o pożyczenie pieniędzy w celu wypłacenia odszkodowania, by uniknąć odpowiedzialności za spowodowanie zdarzenia. Oszuści informują, że nie mogą osobiście przyjechać po pieniądze, podając jakiś błahy powód. W związku z czym, wyślą po nie swojego dobrego znajomego lub kolegę. Po jakimś czasie ów znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary po pieniądze.
  • "na litość" - do mieszkań pukają osoby, które proszą o coś do jedzenia lub picia, twierdząc, że niedawno zmarł im ojciec, a matka przebywa w szpitalu lub też znajdują się w innej bardzo trudnej sytuacji. Starsze osoby nie zastanawiając się ani przez chwilę nad udzieleniem pomocy, przygotowują posiłek bądź nalewają szklankę wody, a w tym czasie oszuści okradają mieszkanie.
  • "na parawan" - oszuści podając się za pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego, PCK, ZUS-u, gazowni, wodociągów czy administracji, wyłudzają pieniądze, twierdząc, iż zostało nam przyznane świadczenie pieniężne lub materialne, zwrot podatku, większa emerytura bądź renta, w związku z czym muszą coś wypełnić. Wtedy na ogół są zapraszani do mieszkań i zaczynają obserwować domowników. Potem wyłudzają fikcyjne opłaty, np. na znaczki skarbowe. Czasami jednak działanie to ma na celu ustalenie miejsca, gdzie przechowujemy pieniądze. Później złodziej prosi o podanie np. szklanki wody. Nieświadoma niczego osoba idzie do kuchni, a gdy wraca, nie ma już ani oszusta, ani pieniędzy.

Przestrzeganie kilku zasad może uratować nasze, często długo odkładane, oszczędności życia, dlatego stosujmy się do wskazówek, dzięki którym nasze pieniądze i cenne przedmioty nie będą zagrożone:

  • policjanci nigdy nie dzwonią z informacją o prowadzonej akcji,
  • nigdy nie poproszą Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
  • nigdy nie karzą wpłacać pieniędzy w ramach tzw. kaucji,
  • nie wpuszczajmy obcych osób do domu, najlepiej nie otwierajmy w ogóle w takich przypadkach drzwi,
  • pamiętajmy, że jeśli chcemy sprawdzić wiarygodność dzwoniącego do nas człowieka podającego się, np. za policjanta, najpierw się rozłączmy, a dopiero potem wybierzmy numer alarmowy 112 – tylko takie połączenie jest prawidłowe,
  • jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość, co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to- bezwzględnie zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną,
  • nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu
  • rozmawiajmy z bliskimi o wszelkich podejrzanych sytuacjach czy telefonach, ostrzegajmy się nawzajem.

Policjanci świdnickiej komendy  apelują do seniorów o zachowanie rozsądku i rozwagi w kontaktach z osobami, co do których mamy wątpliwości i czy ich intencje są aby na pewno czyste.

 

Oficer Prasowy KPP w Świdnicy sierż. szt. Magdalena Ząbek 

źródło Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)