komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 25 listopada 2020

Erazma, Katarzyny

Świdnicka kampania przeciwdziałania przemocy w rodzinie

środa, 18.11.2020 11:38 , komentarze: 0 , odsłony: 380
kategorie artykułu:

Jak wynika z badań społecznych, w czasie pandemii problem przemocy domowej w dobie kwarantanny i izolacji przybiera na sile. Szczególnie narażone na przemoc są kobiety i dzieci, dlatego też Świdnica aktywnie włącza się w różne działania edukacyjne i profilaktyczne w tej dziedzinie.

25 listopada został uznany  Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, zaś 10 grudnia - Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Od kilku lat na całym świecie prowadzona jest Kampania 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na płeć. Tak wyznaczone dni  mają na celu podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka, a przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw człowieka, a nie sprawą prywatną. Uczestnicząc w tej kampanii miasto Świdnica również chce zwrócić uwagę na istotny problem społeczny, jakim jest przemoc  w rodzinie, przemoc wobec kobiet.

Wstępem do obchodów było przeprowadzenie w październiku szkolenia dla nauczycieli w ramach warsztatu „Przyjaciele Zippiego”. Następnie program był realizowany w szkołach i przedszkolach wśród dzieci w wieku 6 i 7 lat. „Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci. Jest to cykl 24 spotkań, realizowanych przez nauczyciela lub wychowawcę. Program został zbudowany na założeniu, że małe dzieci można nauczyć radzenia sobie z problemami i trudnościami, dzięki czemu będą lepiej funkcjonować w młodości i w życiu dorosłym, korzystając z tych umiejętności. 

Od 25 listopada na przystankach autobusowych będzie można oglądać plakaty z zakresu profilaktyki przemocy w rodzinie oraz podziwiać iluminację świetlną w Rynku poświęconą kampanii. Niestety, z uwagi na sytuację epidemiczną, cieszące się dużym zainteresowaniem wśród kobiet warsztaty z samoobrony zostaną przełożone na późniejszy okres. Pod dużym znakiem zapytania stoi uliczna akcja pn. „Biała wstążka” mająca na celu edukację i zwrócenie uwagi na zjawisko przemocy.

 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 23.11.2020 12:10
poniedziałek, 23.11.2020 10:06
piątek, 20.11.2020 13:49
poniedziałek, 16.11.2020 09:37
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D