Świdnicki Sklep sKŻynka z promocjami na Walentynki

poniedziałek, 11.2.2019 08:41 8103

Święto zakochanych  przypadające na 14 lutego obchodzone jest w Europie od średniowiecza. Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Jednak popularność zyskały dopiero w latach 90. XX wieku. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie tego dnia. Ze świętem  tym łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami dlatego Sklep sKŻynka przygotował specjalną ofertę dla NIEJ i dla NIEGO.  

- Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy  ładnie zapakowane zestawy składające się z 3 piw dla niej lub dla niego w doskonałej, promocyjnej cenie  – mówi Krzysztof Żyliński, właściciel sklepu. - Każdy zestaw jest inny, skomponowany tak, by przypadł do gustu osobie obdarowanej. Nasi pracownicy z przyjemnością doradzą wybór odpowiedniego zestawu tak, by bliska nam osoba poczuła się wyjątkowo, odkrywając smaki cudownych niepospolitych piw. Warto wiedzieć, że na świecie rozróżnia się ok. 120 styli piwnych. W Polsce przed tzw. piwną rewolucją dostępne były trzy – jasne, ciemne i porter. I chociaż piwna rewolucja trwa już u nas od 8 lat, to nadal zdarzają się klienci którzy twierdzą, że lubią piwo, które smakuje jak piwo (w domyśle – koncernowy jasny lager). Oczywiście o gustach się nie dyskutuje i każdemu smakuje co innego, jednak warto poznać inne piwa, by wyrobić sobie własne zdanie na temat trunków spożywanych na całym globie.

Jakie piwa dla Pań?

Nie ma piw „męskich” i „damskich”. Można jednak doszukać się pewnych gatunków, które statystycznie chętniej są pijane przez Panie niż Panów.

Zdecydowanym faworytem są tutaj wszelkie piwa pszeniczne, od klasycznych Weizenów, przez piwa owocowe, aż po Wheat IPA i American Wheat.

Piwa te zazwyczaj są pełne, gładkie, aksamitne, o chlebowo-zbożowym aromacie, co jest zasługą użytego słodu pszenicznego. Duża zawartość białka sprawia że piwo jest mgliste  i posiada wspaniałą, sztywną pianę. Większość klasycznych pszeniczniaków, tych bez dodatków, charakteryzuje się goździkowo-bananowym smakiem, który jest zasługą użycia odpowiednich chmieli.

Równie chętnie wybierane przez kobiety są piwa belgijskie. Oczywiście nie mówimy tutaj o pilsach (80% produkcji Belgii to pilsy), ale o piwach klasztornych i Trapistów oraz piwach fermentacji spontanicznej.

Te pierwsze to dość mocne piwa, z zawartością alkoholu od 6% do nawet 10%, ale alkohol uzyskany metodą podwójnej, a czasem potrójnej fermentacji, jest zupełnie niewyczuwalny. To co czujemy to bardzo duża słodowość, nuty karmelu oraz bogactwo owoców – przede wszystkim melon, ale też śliwki, winogrona, rodzynki i  gruszki. Wszystko to sprawia że piwem delektować się można godzinami, zwłaszcza w towarzystwie dobrych serów, orzechów i owoców. Jest aromatyczne i rozgrzewające, czyli doskonałe na tę porę roku. Warto wspomnieć, że najlepsze piwo świata - Westvleteren XII jest właśnie piwem Trapistów.

Lambiki to uwielbiane przez Panie piwa belgijskie powstałe przy użyciu dzikich drożdży. Wyróżniamy tutaj trzy główne nurty: Gueze to mocno nagazowane,  lekkie i kwaskowe piwa o wyraźnym smaku zboża, słodu, mokrej trawy oraz nut owocowych i waniliowych. Faro to słodkie, delikatne, codzienne piwo z dodatkiem karmelizowanego cukru lub melasy. Natomiast Kriek to cudowne, kwaskowe, owocowe piwo które powstaje dzięki leżakowaniu gotowego Lambika  w beczce wypełnionej wiśniami przez okres od kilku miesięcy do kilku lat. Dostępne są również piwa robione z wykorzystaniem jabłka, czarnej porzeczki lub brzoskwini.

A co dla mężczyzn?

Większość Panów pija jasne lagery i niechętnie spogląda na inne style zwąc je „wynalazkami”. Ale zawsze można znaleźć coś podobnego, a zarazem ciekawszego.  Dobre czeskie Pilsy są zawsze mile widziane. Ich jakość bije na głowę produkty koncernowe. Browary rzemieślnicze również produkują piwa w podobnych stylach, dlatego warto spróbować piw typu Bitter, American Lager, Dortmunder, piwo marcowe,  a nawet Schwarzbier.

Portery Bałtyckie nazywane są piwowarskim skarbem Polski i są stylem bardzo szanowanym przez piwoszy. Mówi się że jakość browaru poznaje się po jego porterze. Piwo jest bardzo pełne i gładkie, w smaku słodowe, delikatnie palone, wytrawne. Można doszukać się smaków palonej kawy i suszonej śliwki. Wysoka zawartość alkoholu sprawia, że piwo jest rozgrzewające, doskonałe na zimowe wieczory.

I na koniec prawdziwa petarda dla twardzieli – piwa wymrażane. Procesowi wymrażania poddawane są różne style piwne, dlatego nie da się pisać o smaku, czy aromacie gotowego wyrobu – zależy co było wymrożone. Sam proces polega na ochłodzeniu gotowego, mocnego piwa do temperatury lekko  poniżej 0 stopni. Następuje wtedy zamrożenie wody znajdującej się w piwie, natomiast alkohol, który jest nośnikiem smaku i aromatu pozostaje płynny. Kryształki lodu zbiera się z powierzchni uzyskując w ten sposób samą esencje piwa bazowego. Uzyskany produkt jest skoncentrowany, gęsty i bardzo mocny. Rekordzistą światowym jest szkockie piwo Snake Venom, które ma bagatela 67,5% alkoholu ! Oczywiście tak mocne piwo jest bardziej kolekcjonerską ciekawostką niż trunkiem do wypicia, ale w sprzedaży znajdują się piwa wymrażane mające po 12-18% a to już jest warte spróbowania. Należy pamiętać, że po procesie wymrażania ze 100 litrów piwa powstaje bardzo niewiele  butelek, więc cena jest wysoka, ale przecież takiego piwa nie kupuje się co dzień.

Jeżeli szukasz nietypowego prezentu na Walentynki, koniecznie odwiedź w najbliższych dniach Sklep sKŻynka i zapytaj o zestaw Walentynkowy.

Sklep sKŻynka
Komunardów 20
58-100 Świdnica

https://www.facebook.com/sKZynka/


CZYTAJ TAKŻE - Co oferuje nowo otwarty sklep sKŻynka w Świdnicy?