komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 5 lipca 2020

Marii, Antoniego

Świdniczanin, który rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem zostanie nagrodzony

piątek, 10.4.2020 10:37 , komentarze: 3 , odsłony: 5510
kategorie artykułu:

Profesor Politechniki Wrocławskiej, pochodzący ze Świdnicy Marcin Drąg rozpracował enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Za ogromny wkład w polską naukę i medycynę zostanie nagrodzony przez prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka.

Nasz wkład w epidemię COVID-19. W pełni zbadaliśmy naszą technologią jeden z najważniejszych medycznie enzymów w nowym wirusie – proteazę SARS-CoV-2 Mpro i porównaliśmy z proteazą z SARS z 2003 roku. Wyniki mogą być wykorzystane do projektowania leków i testów diagnostycznych. Nie założyłem na te dane patentu więc korzystajcie dla dobra wszystkich. Jak zwykle wspaniała współpraca z prof. Rolfem Hilgenfeldem - napisał wówczas na fb profesor. - Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego klucz.

Badacze z Wrocławia mogli wykonać swoje badania tak szybko dzięki temu, że prof. Drąg opracował wcześniej nową platformę technologiczną, umożliwiającą otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych.

Wypracowana przez niego Hybrydowa Kombinatoryczna Biblioteka Substratów (HyCoSuL) pozwala projektować i otrzymywać wysoce aktywne i selektywne narzędzia chemiczne. Platforma technologiczna wykorzystuje szeroką gamę aminokwasów (które nie występują w naturze), do monitorowania aktywności enzymów proteolitycznych. Może ona służyć do opracowywania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych. Za badania te doceniony został właśnie w 2019 r. Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Dlatego profesor Marcin Drąg zostanie uhonorowany Nagrodą Wrocławia.

 Konsultowałem to z rektorem Politechniki Wrocławskiej Cezarym Madryasem. Profesor Drąg wraz ze swoim zespołem stworzył unikatowe laboratorium obrazowania, czym otworzył drogę do leku na koronawirusa. Rozpoznał kluczowy enzym wirusa i za to jemu i jego zespołowi bardzo dziękujemy - powiedział Jacek Sutryk, cytowany przez Wyborczą.

***

Marcin Drąg urodził się 30 lipca 1975 w Świdnicy. Chemią i biologią zainteresował się w liceum. W 1999 ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a stopień doktora uzyskał na Politechnice Wrocławskiej, po czym habilitował się na tej samej uczelni w 2011 roku, a w 2016 otrzymał tytuł profesora. Zawodowo związany z Zakładem Chemii Bioorganicznej Politechniki Wrocławskiej, specjalizuje się w chemii biologicznej i medycznej. Autor 9 patentów i ok. 110 publikacji.

Wielokrotny stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, beneficjent grantów Narodowego Centrum Nauki oraz innych polskich i zagranicznych instytucji. Nagradzany Nagrodą Rektora Politechniki Wrocławskiej i Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2019 r. został laureatem nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego/Politechnika Wrocławska

 

Wasze komentarze

Sądzę że darem od Pana ...
piątek, 10.04.2020 15:40 autor: suweren
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD