komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

piątek, 30 października 2020

Zenobii, Przemyslawa

Świdniczanin Maciej Bator podwójnym stypendystą

wtorek, 1.9.2020 12:45 , komentarze: 0 , odsłony: 563
kategorie artykułu:

Świdnicki Organista Maciej Bator w roku 2020 został wyróżniony dwoma stypendiami twórczymi. Od stycznia 2020 r. jako stypendysta prezydenta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej opracowuje chorały luterańskie na świdnicki kurant (dzwony znajdujące się w wieży przy Placu Pokoju).Organista otrzymał także Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”.

Od sierpnia do października 2020 r. realizuje koncerty i audycje muzyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych na temat organów i muzyki Organowej. Projekt nosi wdzięczną nazwę „Niech to Schlag!” i nawiązuje do nazwiska wybitnego świdnickiego organmistrza Christiana Schlaga, założyciela fabryki organów „Schlag i Synowie”. W ramach Stypendium Maciej Bator skupi się na instrumentach świdnickiej wytwórni organów, która na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku zatrudniała w swojej fabryce ponad stu pracowników, budujących instrumenty znane na całym świecie. Świdnickie organy stoją do dziś wielu zakątkach świata, między innymi w Meksyku i RPA. Program Kultura w Sieci, w ramach którego Maciej Bator otrzymał stypendium, jest skierowany do artystów, którzy w dobie pandemi koronawirusa tworzą i promują swoją sztukę za pośrednictwem nowych mediów elektronicznych. Maciej Bator nagrywa koncerty w Świdnicy, między innymi w Kościele Pokoju. Nauczyciele szkół będą następnie udostępniać jego nagrania swoim uczniom, za pomocą elektronicznego dziennika i poczty mailowej. Dzięki temu uczniowie będą mieli okazję posłuchać mało znanej muzyki organowej, a także zobaczyć instrument z bliska i poznać ciekawostki na jego temat.

Nauczycieli chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem strony internetowej: www.fundacjadobrejmuzyki.pl

 

Wasze komentarze

sobota, 24.10.2020 13:12
poniedziałek, 5.10.2020 07:54
czwartek, 17.9.2020 09:10
czwartek, 10.9.2020 13:49
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica