komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 9 lipca 2020

Lukrecji, Weroniki

Świdniczanka pokonała czerniaka, teraz walczy o refundowaną terapię dla wszystkich pacjentów

czwartek, 7.5.2020 10:00 , komentarze: 10 , odsłony: 6386
kategorie artykułu:

Natalia Wojnowska ma 23 lata i mieszka w Świdnicy. Trzy lata temu zachorowała na czerniaka, nowotwór skóry. Chorobę szczęśliwie udało się pokonać, ale świdniczanka nie złożyła broni i postanowiła zawalczyć o pozostałych pacjentów.

- Wraz z chorymi stworzyliśmy petycję zaadresowaną do Ministra Szumowskiego, staramy się o refundację terapii adjuwantowej w leczeniu czerniaka. Mimo wielu korzyści medycznych, ale też finansowych nadal nie jest ona refundowana w Polsce. Mimo  starań czołowych Profesorów onkologii w Polsce, apeli, także listu który sama napisałam, wciąż słyszymy o "trwających rozmowach". Tymczasem chorzy nie mają czasu. W Polsce w ciągu ostatnich 10 lat zachorowalność wzrosła o 74%. To choroba, która nie wybiera, chorują młodzi, osoby w wieku moich rodziców i starsi. Rozumiem, że w czasach epidemii, większość tematów jest skoncentrowana na koronawirusie, ale kiedy epidemia się skończy, możemy zmierzyć się ze wzrostem zachorowalności na inne choroby, w tym czerniaka - opowiada kobieta.

Sporą szansę na wyzdrowienie stwarza chorym innowacyjna metoda leczenia nowotworu metodą molekularną. Jak tłumaczą eksperci, pacjenci z zaawansowaną postacią czerniaka (w III i IV stopniu) stanowią grupę, w której ryzyko nawrotu choroby jest bardzo wysokie. Aby je zminimalizować wprowadza się leczenie adiuwantowe. Terapia ta stosowana jest po wycięciu zmiany nowotworowej – zanim pojawi się nawrót choroby.

- Gdybyśmy wiedzieli, że jest lek na koronawirusa, pewnie zrobilibyśmy wszystko żeby go zdobyć. Pacjenci chorzy na czerniaka wiedzą, że jest lek, który może ocalić ich życie i też staramy się robić, co w naszej mocy, żeby terapia uzupełniająca była refundowana - dodaje pani Natalia.

Dlatego świdniczanka postanowiła wystosować do ministra zdrowia petycję. 

Czy porozumienie możemy uzyskać tylko poprzez nagłaśnianie sprawy w mediach? Czy naprawdę w Polsce chorzy będą musieli wiecznie organizować zbiórki na leczenie na własną rękę? Może warto żeby Ministerstwo Zdrowia także bardziej zapoznało się z hasłem „się pomaga” i pomogło odzyskać zdrowie chorym. Oczekujemy, że odpowiedzią na tę petycję będzie jak najszybsze włączenie do refundacji terapii stosowanych w adjuwantowym leczeniu czerniaka, a nie kolejne pisma zapewniające nas o "trwających rozmowach", pisane za pośrednictwem osób trzecich. Być może w ogóle nie widział Pan wcześniejszych apeli, dlatego liczymy na to, że teraz nie zignoruje Pan nas wszystkich podpisanych pod tą petycją - napisała świdniczanka.

Petycję można podpisać tu: KLIKNIJ

 

Wasze komentarze

Sliczna
wtorek, 12.05.2020 17:55 autor: Mua
BRAWO BRAWO PIĘKNA IDEA !!!!!!!
piątek, 08.05.2020 11:54 autor: POPIERAM
Ja też 17 lat temu chorowałam na czerniaka. Lekarz dermatolog...
piątek, 08.05.2020 00:02 autor: Szprotka
Popieram i podpisuję petycję
czwartek, 07.05.2020 22:37 autor:
Brawo Natalio za wygraną batalie z czarnuszkiem i dumny jestem...
czwartek, 07.05.2020 23:26 autor: Sadowski
poniedziałek, 29.6.2020 11:01
piątek, 26.6.2020 10:30
1
niedziela, 21.6.2020 17:59
2
środa, 17.6.2020 14:37
5
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia