komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 8 sierpnia 2020

Cypriana, Emiliana

Trwa dramatyczna walka o życie Moniki. Możesz pomóc!

środa, 19.2.2020 14:11 , komentarze: 0 , odsłony: 7969
kategorie artykułu:

Monika ma 37 lat, męża i dwoje dzieci. Mieszka w Grodziszczu skąd dojeżdżała do pracy w Świdnicy. W zeszłym roku zrobiła badania kontrolne, i dowiedziała się, że jest śmiertelnie chora. Jedyną szansą dla kobiety jest przeszczep szpiku kostnego. Dzięki zaangażowaniu przyjaciół pani Moniki już od czwartku 27 lutego wraz z fundacją DKMS i wsparcia Urzędu Miasta w Świdnicy odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców. Każdy z nas może stać się genetycznym bliźniakiem i dać szansę drugiej osobie na życie.

Świdniczanie na co dzień okazują solidarność z osobami chorymi na nowotwory krwi odwiedzając stanowiska rejestracyjne. Dotychczas w Świdnicy odbyło się 28 akcji, podczas których zarejestrowało się 2 618 potencjalnych dawców. Wśród nich jest już 15 osób, które oddały cząstkę siebie, aby podarować szansę na życie potrzebującym Pacjentom. W organizacji akcji zawsze biorą udział wolontariusze, bez których zarejestrowanie tylu potencjalnych dawców byłoby niemożliwe. „

- Bohater to nie ktoś kto nosi pelerynę, ale ktoś kto umie się podzielić najważniejszym co ma... życiem! - mówi Bartek, wolontariusz, który wielokrotnie był udział w wrocławskich akcjach rejestracji.

- Wszystko zaczęło się w listopadzie ubiegłego roku od zwykłych badań kontrolnych. Po 3 dniach zapadła diagnoza, która brzmiała jak wyrok…ostra białaczka szpikowa. Moja codzienność została zamieniona na szpitalne łóżko. Jednak pomimo choroby dalej pozostaje pozytywnie nastawioną osobą, a mój optymizm zaraża innych. Sama bardzo lubię pomagać innym. Dlatego jeśli możesz poświęć chwilę swojego czasu i daj szansę na nowe życie mi, bądź innej osobie chorej na nowotwór krwi - proszę zrób to! Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku i pomóż mi wrócić do „normalnego” życia! - opowiada pani Monika.

Rodzina i przyjaciele Moniki zaczęli więc działać. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem: „Świdnica kontra białaczka- pomóż Monice i Innym!” ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media. 

Rejestracja podczas akcji będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Całość potrwa ok. 10 minut. 

Wątpliwości co do zostania dawcą ie miał Wojciech Olszówka, który dwa lata temu podarował szansę na życie mężczyźnie, mieszkańcowi USA.

- Podobna akcja do tej, która ma odbyć się w Świdnicy zorganizowana została w mojej rodzinnej miejscowości na rzecz kuzynki mojej mamy. Wtedy podjąłem decyzję o zarejestrowaniu się. Po 5 latach odebrałem telefon z fundacji. To były bardzo wzruszające i szczęśliwe chwile. W grudniu tego roku miną dwa lata i jeśli ten człowiek będzie chciał mnie poznać to na pewno się na to zgodzę. Sama procedura przebiegła bardzo sprawnie, nie odczuwałem prawie żadnych dolegliwości z tytułu pobrania i samego przygotowania. Jedynie czułem się tak jakbym miał zachorować na grypę. Wziąłem wówczas paracetamol i wszystko przeszło - opowiada Wojtek.

W tym miejscu warto wspomnieć, że z samej Świdnicy do bazy dawców udało się zapisać ponad 2600 osób z czego 16 mieszkańców pomogło pacjentom potrzebującym przeszczepu. Baza DKMS naszego kraju liczy ponad 1,6 miliona Polaków.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Metody pobrania:

- Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej . Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

- Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z
2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

HARMONOGRAM AKCJI W POWIECIE ŚWIDNICKIM

27 lutego 2020 r.

10:00 - 17:00, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy,Leśna 27-29, Świdnica

28 lutego 2020 r.

10:00 - 17:00, Intermarche Świdnica,M. Skłodowskiej- Curie 2, Świdnica

10:00 - 17:00, Galeria Świdnicka, Westerplatte 29, Świdnica

10:00 - 17:00, Tesco, Strzegomska 2, Świdnica

29 lutego 2020 r.

09:00 - 16:00, Intermarche Strzegom, Wincentego Witosa 5, Strzegom

10:00 - 17:00, Galeria Świdnicka, Westerplatte 29, Świdnica

1 marca 2020 r.

10:00 - 13:00, Parafia pw. Przemienienia Pańskiego, Lutomia Dolna 73, Lutomia Dolna

11:00 - 14:00, Parafia pw. Św. Anny, Grodziszcze 2, Grodziszcze

 

Wasze komentarze

piątek, 7.8.2020 17:22
piątek, 7.8.2020 17:19
czwartek, 6.8.2020 09:40
czwartek, 6.8.2020 08:49
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki