komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 17 czerwca 2021

Laury, Marcjana

Trzydzieści lat dobrego sąsiedztwa - rocznicowe obchody Fundacji "Krzyżowa"

poniedziałek, 7.6.2021 11:24 , komentarze: 0 , odsłony: 117
kategorie artykułu:

Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 roku. Celebrując trzydziestą rocznicę tego wydarzenia Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zaprasza na szereg wydarzeń, które odbędą się w czerwcu i nadchodzących miesiącach, pod hasłem „8 x pojednanie”.

Podpisanie traktatu dobrosąsiedzkiego rozpoczęło szeroko zakrojoną współpracę polsko-niemiecką, zwłaszcza na gruncie kultury, nauki, wymian młodzieży i rozwoju regionów przygranicznych. Od samego początku uczestniczyła w niej Fundacja „Krzyżowa”, aktywnie działająca na rzecz budowania dobrych relacji pomiędzy Polakami i Niemcami. Owoce tej trzydziestoletniej współpracy popularyzuje rozpoczynający się właśnie projekt „8 x pojednanie”, realizowany we współpracy z Fundacją im. Freyi von Moltke na rzecz Krzyżowej oraz Fundacją Konrada Adenauera.

Tytuł projektu nawiązuje do treści traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, w którym osiem razy pada słowo pojednanie, użyte w kontekście różnych aspektów stosunków polsko-niemieckich. W symboliczny sposób odnosząc się do tych treści, Fundacja „Krzyżowa” zaprasza do udziału w ośmiu wydarzeniach jubileuszowych oraz do wspólnej refleksji nad tym, jak podpisany trzydzieści lat temu traktat wpłynął na nasze życie. W programie wydarzeń znajdą się spotkania z dyplomatami zaangażowanymi w proces tworzenia i realizacji traktatu, spotkania z potomkami uczestników procesu pojednania polsko-niemieckiego, koncert w ramach Festiwalu Krzyżowa-Music, wystawa „Sąsiedzi w Europie”, prezentacja filmu „Z ducha traktatu” oraz spotkania autorskie.

Pierwsze z cyklu wydarzeń pod nazwą „Dzieci pojednania” odbędzie się już w najbliższą środę, 9 czerwca o godzinie 16.00. Będzie to spotkanie online z Elisabeth Seidler, córką Manfreda Seidlera, rzecznika Komisji Polskiej Kręgu Bensberskiego, oraz z Wojciechem Mazowieckim, synem Tadeusza Mazowieckiego premiera Polski. W spotkaniu weźmie udział również młodzież z gmin partnerskich Świdnica i Lampertheim, która zaprezentuje aktualną współpracę swoich szkół. Uczestniczyć w tym wydarzeniu można za pośrednictwem platformy Zoom oraz Facebooka Fundacji „Krzyżowa”. 

Więcej informacji: https://bit.ly/3g7HNxz

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 1 godz temu
wtorek, 15.6.2021 08:26
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D