komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 14 czerwca 2021

Bazylego, Elwiry

U mnie i u ciebie, czyli ratusz spotyka się w rathaus

czwartek, 6.5.2021 09:02 , komentarze: 0 , odsłony: 345
kategorie artykułu:

Istnieje ponad 800 polsko-niemieckich partnerstw gmin i powiatów, które obrały sobie za cel bezpośredni kontakt i wymianę między społeczeństwami obywatelskimi obu krajów. Wśród nich jest gmina Świdnica i miasto Lampertheim, współpracujące ze sobą od ponad 15 lat. Pandemia koronawirusa nie pozwoliła spotkać się w Bremie, zatem konferencja pt. „Ratusz spotyka się w Rathaus” przez najbliższe 3 dni odbywa się na platformie ZOOM. Już w pierwszym dniu zgromadziła blisko 100 uczestników, reprezentujących gminy, miasta i powiaty zarówno z Polski jak i z Niemiec.

Co trzy lata PNWM określa obszar tematyczny, który jest szczególnie aktualny i istotny w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. W tym okresie PNWM intensywnie podejmuje i popularyzuje projekt „U mnie, u Ciebie” w swojej działalności, zarówno programowej, jak i dotacyjnej.

Alternatywą do polsko-niemieckiej wymiany młodzieży odbywającej się w rzeczywistości realnej stały się dziś spotkania wirtualne. Choć jak wielokrotnie mówili uczniowie ze Szkoły im. Alfreda Delpa z Lampertheim oraz ze Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Pszennie nic nie zastąpi bezpośrednich spotkań. Od ponad roku nie są możliwe spotkania face to face, mamy jednak nadzieję, że niebawem się to zmieni – podkreślali zgodnie Dirk Eichenauer z partnerskiego miasta Lampertheim oraz Janusz Waligóra rzecznik prasowy z Urzędu Gminy Świdnica, na co dzień odpowiedzialni za kontakty w ramach partnerstwa miast i gmin.

W październiku 2020 roku Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprosiła wszystkie partnerstwa do udziału w programie szkoleniowo-sieciującym „U mnie i u Ciebie. Spotkania młodzieży w ramach polsko-niemieckich partnerstw gmin i powiatów”, aby między partnerami wzmocnić wymianę młodzieży oraz współpracę pomiędzy instytucjami pracującymi z młodzieżą.

Ponad 150 gmin, miast i powiatów wyraziło swoje zainteresowanie ww. programem. Ze względu na bardzo pozytywny odzew, PNWM przyjęła więcej zgłoszeń i stworzyła dwie grupy, które w latach 2021-2022 wezmą udział w programie.

Pierwsza grupa uczestników właśnie dzisiaj rozpoczęła swoje działania zainaugurowane spotkaniem sieciującym na platformie ZOOM.

Druga grupa rozpocznie program w październiku 2021 roku. Do udziału w niej zaproszono kolejne 28 partnerstw gmin, miast i powiatów.

Stałe elementy dwuletniego programu szkoleniowo-sieciującego to:

  • spotkanie sieciujące w pierwszym roku. Na początek spotkają się pracownicy administracji miejskiej i powiatowej, odpowiedzialni za partnerstwa miast i pracę z młodzieżą. Spotkanie służy wzajemnemu poznaniu się i wymianie dotyczącej celów, formatów, tematów i możliwości finansowania międzynarodowych spotkań młodzieży;

  • indywidualne plany współpracy. Każde partnerstwo zdecyduje, w jakim obszarze tematycznym chce otworzyć lub rozbudowywać wymianę młodzieży i zaangażuje w nią lokalne organizacje i instytucje, pracujące z młodymi ludźmi i chcące uaktywnić się w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży;

  • oferta szkoleniowa i doradcza PNWM. Partnerstwa gmin i powiatów, które biorą udział w programie, mogą zamawiać dla zaangażowanych miejscowych instytucji i organizacji seminaria kontaktowe i szkolenia online na tematy związane z wymianą młodzieży oraz korzystać z konsultacji z doświadczonymi trenerkami i trenerami. Koszty tych szkoleń i konsultacji ponosi Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży;

  • spotkanie podsumowujące w roku następnym. Na spotkanie to zaproszeni zostaną wszyscy przedstawiciele administracji samorządowej i organizacji pozarządowych, instytucji i szkół, które w toku programu zaangażowały się w polsko-niemiecką wymianę młodzieży między partnerami. Spotkanie służy pokazaniu sobie wzajemnie, jakie pierwsze kroki podjęto, aby stworzyć silną lokalną sieć dla polsko-niemieckiej wymiany młodzieży i jakie projekty wymiany zrealizowano.

Podczas konferencji organizatorzy przedstawili jeden z wielu filmów będący przykładem dobrze zrealizowanego projektu w Krzyżowej, z udziałem młodzieży z Polski i Niemiec.

Link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=D5elUx1XrVI

Zaprezentowana została także sieć polsko-niemieckich partnerstw gmin, miast i powiatów.

Miłym i niezwykle wzruszającym akcentem pierwszego dnia konferencji była możliwość ponownego spotkania się ówczesnej wychowawczyni ze swoją uczennicą. Warto dodać, że od ostatniego kontaktu minęło ponad 40 lat. Wychowawczynią jednej z klas w Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy była wtedy pani Helena Taranczewska, a uczennicą pani Dorota, obecnie nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie. Pani Helena od kilkudziesięciu lat przebywa w Niemczech i jest odpowiedzialna za polsko-niemieckie kontakty w ramach partnerstwa miast i gmin.

 

Wasze komentarze

piątek, 11.6.2021 09:25
czwartek, 10.6.2021 10:22
czwartek, 10.6.2021 08:34
czwartek, 10.6.2021 08:33
środa, 9.6.2021 12:26
wtorek, 8.6.2021 08:27
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra