Uczą się samorządności

środa, 26.11.2014 12:31 987 0

Pomimo, że wybory samorządowe za nami, na naukę nigdy nie jest za późno. 19 listopada w Witoszowie Dolnym odbyły się międzyszkolne warsztaty dla przedstawicieli samorządu uczniowskiego szkół podstawowych gminy Świdnica pn. Uczmy się samorządności! Patronat nad tym wydarzeniem objęła wójt gminy Świdnica – Teresy Mazurek.

W pierwsze tego typu spotkanie liderów szkolnych samorządów uczniowskich zaangażowali się uczniowie szkół podstawowych z Pszenna, Lutomi Dolnej, Bystrzycy Górnej, Grodziszcza oraz Witoszowa Dolnego.

- Celem podjętych działań przez pomysłodawczynie i koordynatorki programu Dorotę Nowakowską i p. Monikę Janiszewską - było wzmocnienie motywacji uczniów do samodzielnych twórczych inicjatyw na terenie szkół oraz podjęcie współpracy między szkołami poprzez realizację wspólnego przedsięwzięcia – dodaje dyrektor GZO Maria Jaworska.

Przeprowadzone zajęcia przebiegały w przyjaznej i otwartej na współpracę atmosferze. W pierwszej części, której istotnym elementem było zintegrowanie zespołów pochodzących z różnych placówek, uczniowie mieli okazję wykazać się kreatywnością oraz docenić dobrą komunikację pracy w grupie. W tej części prowadzące przekazały też zaproszonym na spotkanie uczestnikom istotne treści związane z funkcjonowaniem samorządu uczniowskiego oraz planowaniem i realizacją projektów. Uczniowie chętnie wymieniali się pomysłami, poznawali siebie nawzajem, omawiali ważne kwestie dotyczące życia społeczności szkolnej oraz przedstawiali oryginalne rozwiązania i doświadczenia pochodzące ze swoich szkół.

W drugiej bardziej praktycznej części przedstawiciele samorządów uczyli się, jak planować szkolne przedsięwzięcia, jak precyzyjnie określać cel, wyznaczać zadania i podzadania. Przeprowadzone ćwiczenia uświadomiły młodym uczestnikom, jak ważne jest przemyślenie i planowanie działań, wyznaczanie osób odpowiedzialnych oraz dzielenie się pracą w zintegrowanym zespole. Uczniowie przywołali dobre przykłady działań, które z powodzeniem realizują w swoich placówkach. Były to m.in. znane uroczystości włączające tylko społeczność szkolną oraz wydarzenia o szerszym zakresie – odbywające się w środowisku lokalnym i ogólnopolskim - angażujące większy krąg odbiorców. Istotnym punktem warsztatów była wspólna deklaracja uczniów zmierzająca do wcielenia w życie pomysłu, który podczas spotkania został wymyślony i zaakceptowany do realizacji we wszystkich szkołach.

- Dzięki warsztatom uczniowie przekonali się, że mają rzeczywisty wpływ na to, co się dzieje w ich uczniowskim życiu. Czują się odpowiedzialni za atmosferę w szkole, za swoje działania, którym mogą z powodzeniem nadawać zaplanowany charakter i szerszy zakres włączając w nie przyjazne im środowisko lokalne - podkreślały koordynatorki projektu.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)