Uczniowie strzegomskiego LO wzięli udział w projekcie polsko-niemiecko-czeskim

czwartek, 14.10.2021 11:00 648 0

W dniach 4-8 października br. uczniowie z Czech, Niemiec i Polski spotkali się w niemieckim mieście Goerlitz, w schronisku młodzieżowym DJH Jungendherberge Goerlitz „Altstadt”.

Wymiana ta została zorganizowana przez Europa Direkt i Europejskie Ministerstwo Saksonii. Polskę reprezentowali: Maja Dulemba (z 1c), Wiktoria Pawlik, Wiktoria Luzak, Emilia Rój, Martyna Mikuszewska (z 3ap), Marta Kisielewicz, Oliwier Kanikuła, Dominik Czyczerski (z 3dp). Opiekunami grupy były nauczycielki: Elżbieta Farion i Małgorzata Chęcińska. Głównym tematem projektu była przyszłość Europy.

W poniedziałek odbyła się integracja uczestników wymiany oraz przedstawienie harmonogramu zajęć. Zapoznaliśmy się także z platformą future eu.europa.eu. Wieczorem był czas wolny, podczas którego można było zwiedzić Goerlitz. Jest to urokliwe miasto położone nad Nysą Łużycką, pełne zabytkowych kamienic i tajemniczych uliczek, które pięknie wyglądają pod osłoną nocy.

Następnego dnia odbyła się ciekawa animacja językowa. Polegała na poznaniu języka obcego poprzez zabawę. Po południu odbyła się gra miejska, dzięki której mogliśmy dokładnie poznać Goerlitz i Zgorzelec. Podzieleni byliśmy na międzynarodowe drużyny, w których posługiwaliśmy się językiem angielskim. Musieliśmy szukać odpowiedzi na podane zagadnienia, a po powrocie przedstawiliśmy je na forum. Wieczorem odbyła się prezentacja regionów i miast, z których pochodzili uczestnicy. Grupa z Czech zaprezentowała nam swoją miejscowość - Karlovy Vary. Niemcy pokazali uroki powiatu Vogtland oraz zabytki Drezna.

W środę mieliśmy kolejną animację językową, której tematem była Europa. W Open Space byliśmy podzieleni na grupy pro, które argumentowały „za” i grupy contra, opowiadające się „przeciw” danemu tematowi, niezależnie od osobistych opinii. Dyskutowaliśmy na temat aborcji, jednolitej waluty w Europie, małżeństw jednopłciowych i darmowego transportu w krajach Unii Europejskiej. Po kolacji mieliśmy wolny wieczór.

Kolejnego dnia przygotowywaliśmy postulaty, które zamieściliśmy na platformie future eu.europa.eu. Opracowaliśmy pytania do polskich i niemieckich polityków. Byli to: Lucie Hammecke, Jacek Pilawa, Rafał Gronicz, Harald Prause-Kosubek. Potem spotkaliśmy się z nimi i dyskutowaliśmy o prawach człowieka, edukacji, zmianach klimatycznych.

Ostatniego dnia odbyło się podsumowanie projektu. W Goerlitz poznaliśmy wielu ciekawych ludzi, zawiązaliśmy nowe przyjaźnie, podszkoliliśmy język niemiecki i angielski, poznaliśmy również wiele zwrotów w języku czeskim. Dzięki temu projektowi poznaliśmy kuchnię, kulturę, obyczaje oraz tradycje Niemiec i Czech. Dowiedzieliśmy się też, jakie prawa obowiązują u naszych sąsiadów.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)