Weź udział w badaniach w kierunku wykrycia raka jelita grubego

wtorek, 31.8.2021 09:54 994 0

Do końca września w Samorządowej Przychodni Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej można odebrać bezpłatne testy do samodzielnego pobrania próbki w kierunku wykrycia nowotworu jelita grubego. Badania realizowane są w ramach programu profilaktycznego realizowanego w oparciu o porozumienie gminy Jaworzyna Śląska z Urzędem Marszałkowskim. 

Program Profilaktyka Raka Jelita Grubego realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. W ramach projektu mieszkańcy naszej gminy mogą wziąć udział w badaniach przesiewowych, które są pierwszym etapem diagnostyki raka jelita grubego. Mieszkańcy mają dostęp do bezpłatnych testów do samodzielnego pobrania próbki pod kątem wykrycia krwi utajonej. Testy można odebrać w Samorządowej Przychodni Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej. Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzyma informację, gdzie będzie mógł wykonać badanie kolonoskopowe. Pozwoli to na szybką diagnozę, a w szczególnych wypadkach kompleksowe leczenie w Dolnośląskim Centrum Onkologii. 

W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:• osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego• osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego• osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

Z badań i statystyk wiemy, że pacjenci zgłaszający się do specjalisty, trafiają tam zdecydowanie za późno. Nasz projekt jest właśnie po to, by przesunąć moment wizyty u lekarza na wcześniejsze stadium zaawansowania choroby. Dzięki naszym działaniom do koalicji przystępują kolejne samorządy lokalne. Punktów na mapie Dolnego Śląska, gdzie mieszkańcy mogą odebrać darmowy test na krew utajoną w kale, ciągle przybywa. W projekt zaangażowane są również 4 podmioty marszałkowskie we Wrocławiu oraz wojewódzkie szpitale specjalistyczne w Legnicy, Wałbrzychu oraz Jeleniej Górze. Serdecznie zapraszam i zachęcam do skorzystania z profilaktyki raka jelita grubego. Dbajmy o swoje zdrowie - mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, pomysłodawca projektu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)