Wycieczka klas humanistycznych LO w Strzegomiu

poniedziałek, 13.1.2020 16:20 2031 1

W czwartek (19.12. 2019 r.) uczniowie klas humanistycznych - Iap oraz IIa wybrali się wraz ze swymi wychowawczyniami: Joanną Marciniszyn, Małgorzatą Kucharską oraz nauczycielką historii Kamilą Mazur na wycieczkę edukacyjną do Wrocławia. 

W jej programie znalazły się m.in.: edukacyjna gra terenowa, zorganizowana W Rynku we Wrocławiu; zwiedzanie Muzeum Pana Tadeusza, które mieści się w jednej z piękniejszych wrocławskich kamienic ("Pod Złotym Słońcem"); spacer i drobne zakupy na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Pierwszym celem naszej podróży do Wrocławia było dostarczenia do Biblioteki Pedagogicznej produktów żywnościowych, zabawek, artykułów szkolnych i higienicznych, które zostały przygotowane przez uczniów naszego liceum w ramach "Świąteczna zbiórka darów dla Rodaków na Kresach", organizowanej co roku przez Fundację Studio Wschód wraz z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu i Telewizją Polonia. Produkty żywnościowe, artykuły szkole i higieniczne zebrano w szkole jeszcze przed wyjazdem.

Następnie cała grupa skierowała się do Rynku i mogła zrobić drobne zakupy na stoiskach Jarmarku Bożonarodzeniowego. Niektórzy nabywali prezenty, inni mogli poświęcić czas na zwiedzanie tej części Wrocławia, gdzie rozstawione zostały rozmaite stoiska przywodzące na myśl święta i wprowadzające zwiedzających w świąteczny nastrój (co było trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę warunki pogodowe panujące w Polsce w grudniu). Cały plac spowity był magiczną aurą pachnących choinek i lukrowanych pierników.

Dodatkowo panie nauczycielki przygotowały dla uczniów specjalne zadania, które miały na celu przybliżenie historii miasta, a także zgłębienie wiedzy na temat wrocławskich kamienic. Zostaliśmy zatem podzieleni na grupy. Każda z nich zajmowała się zbadaniem historii jednej z pierzei Rynku, jej cech charakterystycznych, znanych obiektów i pamiątek.

Dzięki tej terenowej grze dowiedzieliśmy się m.in., że w Rynku stoi pomnik Aleksandra Fredry. Monument ten, autorstwa Leonarda Marconiego, odsłonięty został we Lwowie w 1879 roku, a do Wrocławia przeniesiono go w 1956 r. W jednej z kamienic w 1945 roku mieściła się pierwsza siedziba Polskiego Radia. Przy wejściu do Piwnicy Świdnickiej znajduje się pomnik niedźwiadka z brązu. Na fasadzie kamienicy nr 26 - "Pod Złotym Pucharem - znajduje się płaskorzeźba z wizerunkiem Josepha Bernarda, a także płaskorzeźba wyobrażająca statek. Można zauważyć również aniołki, które znajdują się na kolumnach oraz różne zdobienia. Z kolei łaciński napis ("Verbum Domini manet in aeternum") na fasadzie kamienicy na 23 - "Pod Zieloną Dynią" - oznacza: "Słowo Pana pozostaje na zawsze". Podczas zwykłych spacerów po Rynku we Wrocławiu nie dostrzegany szczegółów. Zadaniem jeden z grup było zbadanie historii pierzei północna tzw. Targiem Łakoci. Nosi ona taką nazwę ze względu na to, że dawniej znajdował się tam targ, a obecnie ulokowane są tam sklepy z różnorakimi słodyczami.

Większość wrocławian nie ma jednak wiedzy na ten temat. "Pod Złotą Palmą" (w kamienicy numer 58) mieści się Dolnośląska Biblioteka im. Tadeusza Mikulskiego, a na parterze "Galeria pod Plafonem". Natomiast "Pod Złotym Jeleniem - numer 44 - restauracja "Prime Grill".

Kolejnym punktem w planie wycieczki było zwiedzanie Muzeum "Pana Tadeusza". Klasy podzielone zostały na dwie grupy. Obie grupy z klasy IIa uczestniczyły w zajęciach z romantyzmu. Multimedialna wystawa miała również przypomnieć uczniom klasy humanistycznej twórczość Adama Mickiewicza. Z kolei klasie Iap w udziale przypadła wystawa oraz lekcja dotycząca II wojny światowej, walki z komunizmem i działaczy polskich XX w.

Dzięki lekcjom muzealnym uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę z języka polskiego i historii. Natomiast świąteczna atmosfera panująca na wrocławskim Rynku miała wpływ na niesamowity nastrój, który obudził w wycieczkowiczach ducha świąt i długo pozostanie w ich pamięci.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

poniedziałek, 13.01.2020 16:37
Powinni jechać do Torgau i zobaczyć jak bawiła się "szlachta"...