komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 14 lipca 2020

Ulryka, Bonawentury

Zamiast koszenia trawników- łąki kwietne? Tak, ale tylko w jednym miejscu

piątek, 28.6.2019 13:12 , komentarze: 3 , odsłony: 3248
kategorie artykułu:

ŚWIDNICA. Coraz więcej miast stawia na łąki kwietne. Pozwala to samorządom zaoszczędzić sporo funduszy na koszeniu traw i powoduje ochronę klimatu poprzez minimalizację emisji spalin. W Świdnicy o takim rozwiązaniu wspomniał radny Marcin Paluszek. 

Za miedzą, bo w pobliskim Wałbrzychu, postawiono na łąki kwietne. Pierwsze rośliny posiano wzdłuż ulicy de Gaulle’a na Podzamczu. Są to ekologiczne korytarze dla owadów, które lada chwilą będą biec przez całe miasto. 

- Łąki bardzo dobrze tłumią hałas i absorbują zanieczyszczenia. Tworzą siedliska dla różnych zwierząt. Najczęściej sadzimy bazylię pospolitą, chabry bławatki, goździki brodate, krwawnik pospolity, łubin niski, maki polne, nagietki lekarskie i złocień właściwy - wyliczał miejski ogrodnik Wałbrzycha.

Z pomysłem posadzenia łąk, zamiast koszenia licznych trawników, wyszedł w interpelacji radny Marcin Paluszek.

- Sterylne trawniki wymagają koszenia nawet kilkanaście razy w roku. Utrzymanie ich w dobrym stanie generuje duże koszty. Z tego powodu wciąż w mieście wiele terenów, pasów zieleni pozostaje zaniedbanych. Łąki mogą stanowić doskonały element urozmaicający krajobraz świdnickiej zieleni (...). Łąki kwietne są tanie w utrzymaniu, nie wymagają nawadniania i częstego wykaszania. Zatem niskim nakładem środków poprawimy stan miejskiej zieleni - napisał w interpelacji radny.

- Informuję, że założenie łąki kwietnej jest zaplanowane na terenie Parku Młodzieżowego, który już wkrótce będzie rewitalizowany. Jednocześnie pragnę dodać, że trawniki miejskie koszona są cztery w ciągu sezonu wegetacyjnego, zgodnie z obowiązującą umową na utrzymanie zieleni miejskiej - odpowiedział zastępca prezydent Świdnicy, Jerzy Żądło.

fot. pixabay

 

Wasze komentarze

Jestem za najlepiej od prof. dr hab. Łukasza Łuczaja ,...
środa, 03.07.2019 21:14 autor: Piotr
;)
piątek, 28.06.2019 18:21 autor:
Proponuję obsiać wszystkie łąki "ziołem "...
piątek, 28.06.2019 19:19 autor:
niedziela, 12.7.2020 19:51
piątek, 10.7.2020 14:17
2
środa, 8.7.2020 11:26
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia