Zmiana wysokości opłat w egzekucji należności pieniężnych

poniedziałek, 15.3.2021 09:33 274 0

20 lutego weszły w życie zmienione przepisy regulujące wysokość opłat pobieranych przez Urząd Skarbowy w postępowaniu egzekucyjnym należności pieniężnych.

Zgodnie z 64 § 1 EgzAdmU, w brzmieniu obowiązującym od 20.2.2021 r., organ egzekucyjny pobiera opłatę manipulacyjną za wszczęcie postępowania egzekucyjnego dotyczącego należności pieniężnej. Opłata manipulacyjna wynosi 40 zł, a w przypadku wszczęcia egzekucji administracyjnej opłata ulega podwyższeniu i wynosi 100 zł. Przy czym, omawiane orzeczenie dotyczy tego przepisu w brzmieniu sprzed nowelizacji.

Opłatę za dokonane czynności egzekucyjne można pobrać wyłącznie wówczas, gdy nastąpi faktyczne zajęcie wierzytelności pieniężnych. Wynika to bowiem wprost z art. 64 § 7 EgzAdmU, zgodnie z którym obowiązek zapłaty opłaty egzekucyjnej powstaje z chwilą:

1.  wyegzekwowania należności pieniężnej, odsetek z tytułu niezapłacenia jej w terminie lub kosztów upomnienia;
2. zapłaty po wszczęciu egzekucji administracyjnej organowi egzekucyjnemu lub wierzycielowi należności pieniężnej, odsetek z tytułu niezapłacenia jej w terminie lub kosztów upomnienia;
3. wydania postanowienia o podjęciu zawieszonego postępowania egzekucyjnego w przypadku, gdy w okresie tego zawieszenia należność pieniężna, odsetki z tytułu niezapłacenia jej w terminie lub koszty upomnienia zostały przekazane organowi egzekucyjnemu przez dłużnika zajętej wierzytelności lub zapłacone przez zobowiązanego lub przez podmiot wymieniony w art. 71ca § 1 pkt 3 i 5 EgzAdmU (chodzi o małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę zobowiązanego, a także inny podmiot - jeżeli łączna wysokość tych należności nie przekracza 5000 zł).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)