[AKTUALIZACJA godz. 15.50] Zator śryżowy na Nysie Kłodzkiej

poniedziałek, 8.2.2021 19:57 5290 0

Służby meteorologiczne potwierdziły zator śryżowy na Nysie Kłodzkiej. Poziom wody w rzece w Bardzie po południu przekroczył stan ostrzegawczy i zbliża się do stanu alarmowego.

[AKTUALIZACJA godz. 15.50] W związku z dużymi opadami śniegu oraz występującymi niskimi temperaturami, od wczoraj od godz. 20.00 monitorowany jest stan wody na Nysie Kłodzkiej przez OSP Bardo na odcinku od "Skałki" do ul. Skalnej. Jest to odcinek, gdzie może tworzyć się zator. Wczoraj na wizję lokalną do Barda przyjechał przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie O/Kłodzko. Ponadto, DUW Wydział Zarządzania Kryzysowego zadeklarował swoje wsparcie oraz jest informowany o sytuacji na bieżąco przez Powiatowe Zarządzanie Kryzysowe w Ząbkowicach Śl. Mamy deklarację, iż w razie koniecznej interwencji zostanie uruchomione wojsko. Obecnie stan wody jest stabilny i na godz. 15.00 wynosił 247 cm. Jest to poniżej stanu alarmowego, który wynosi 250 cm. O sytuacji będziemy informować na bieżąco - poinformowała gmina Bardo. 

[AKTUALIZACJA 9.02. godz. 8.30] Według wskazań we wtorek 9 lutego na godz. 8.20 stan wody w Nysie Kłodzkiej w Bardzie przekroczył stan alarmowy i wynosi 250,2 cm. 

fot. ilustracyjne

 

- W związku z niskimi temperaturami oraz związanym z tą sytuacją rozwojem zjawisk lodowych, na Nysie Kłodzkiej w profilu Bardo potwierdzono zator śryżowy. W zależności od dalszego rozwoju sytuacji meteorologicznej stany wody będą rosły z możliwością przekroczenia stanu alarmowego - ostrzega IMGW, Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych we Wrocławiu. 

Według pomiarów w miejscowości Bardo, z powodu zatoru poziom wody w rzece stale się podnosi. W poniedziałkowe popołudnie 8 lutego przekroczony został stan ostrzegawczy (180 cm). Zgodnie z pomiarami z godziny 19.35 poziom wody wynosi 233,5 cm i zbliża się do stanu alarmowego, który wynosi 250 cm. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)