komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 19 marca 2019

Józefa, Bogdana

Dzień Patrona Gimnazjum Publicznego w Kamieńcu Ząbkowickim

wtorek, 8.1.2019 09:37 , komentarze: 0 , odsłony: 698
kategorie artykułu:

 Dzień Patrona Gimnazjum Publicznego – Adama Mickiewicza tradycyjnie odbył się w ostatnim dniu przed szkolną przerwą świąteczną. 18 lat istnienia gimnazjum dało nauczycielom i uczniom  możliwość wypracowania tradycji i obrzędowości tak ważnej w życiu każdej szkoły, dlatego celebrujemy ważne dla szkoły wydarzenia w ogromną  pieczołowitością. Tak było również i tym razem.  Uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej pod kierunkiem Doroty Twardowskiej i współpracy Izabelli Rudkowskiej przygotowali piękne przedstawienie pokazujące Adama Mickiewicza jako postać romantyczną i hołdującą wartościom uniwersalnym jak miłość, wiara i prawda.

Uroczystość składała się z dwóch części. W pierwszej z nich uczniowie odebrali nagrody i dyplomy za udział w konkursach: „ Konkurs ortograficzny o Złote Pióro Adama Mickiewicza”, „Konkurs wiedzy o życiu, twórczości i czasach Adama Mickiewicza” oraz „Konkurs krasomówczy”. 

Dyrektor szkoły serdecznie podziękowała również Iwonie Bukańskiej-Flincie za zorganizowanie akcji dla najbardziej potrzebujących uczniów  - „ I Ty możesz zostać Św. Mikołajem”. Podziękowania z udział w akcji otrzymali również nauczyciele i rodzice, którzy włączyli się w akcję.

Po części oficjalnej zostaliśmy przeniesieni, podobnie jak Adaś- współczesny nastolatek- w romantyczny  świat mickiewiczowskich ballad i wierszy. W rolę wieszcza wcielił się Adam Bielas, który zaprezentował się nie tylko jako wiarygodny poeta, który z przekonaniem opowiada o tym , co w życiu ważne, ale też jako utalentowany solista i tancerz wraz z Julią Białek, wykonując kilka utworów, które ubarwiły przedstawienie. Równie wiarygodna w swym szaleństwie okazałą się Martyna Waligóra jako Karusia z utworu „Romantyczność”. Motyw zbrodni i kary został podkreślony w inscenizacji „Świtezi”, gdzie w rolę dziewczyny wcieliła się Roksana Postawa, natomiast strzelca odegrał Jakub Dziatczyk.  Rozedrgana, balansująca na krawędzi rzeczywistości była również kreacja Klaudii Niemiec jako Zosi – bohaterki II części Dziadów.  Warto tu przytoczyć słowa jednego z uczniów, który powiedział o Adamie Mickiewiczu:

                                              „ Szczęśliwy naród, który ma poetę

                                          I w trudach swoich nie kroczy w milczeniu” .

W przedstawieniu nie brakowało odniesień do Świąt Bożego Narodzenia. Piosenki w wykoniu Kamili Cymbały, Kaludii Skotnickiej, Adama Bielasa, Oliwii Kołosowskiej, Martyny Waligóry prowadziły nas przez świat romantyczny świat poety i wprowadzały świąteczny nastrój wzruszenia i radości. Wszak taki był tytuł przestawienia „ Miej serce i patrzaj w serce”.

Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia pani dyrektor, która podziękowała za  wyjątkowe chwile wzruszenia oraz złożyła życzenia nauczycielom i uczniom oraz władzom gminy na czele z wójtem Marcinem Czerniecem.

Pan wójt również złożył życzenia świąteczne i podkreślił wkład szkoły w kulturalne życie Kamieńca Ząbkowickiego.

Choć to ostatni rocznik gimnazjum mógł świętować Dzień Patrona Adama Mickiewicza, to wszyscy jesteśmy przekonani , że nie wolno nam zapominać ani o tym największym wieszczu narodowym , ani o tradycji wypracowanej przez osiemnaście lat.  Uczniowie podkreślali znaczenie poety słowami”. Policz jego dzieła i na pokoleń śpiew je przełóż”.

 

 

Wasze komentarze


sobota, 16.3.2019 08:54
piątek, 15.3.2019 10:55
czwartek, 14.3.2019 11:14
środa, 13.3.2019 10:08
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa