[FOTO]100-lecie Odzyskania Niepodległości w Bardzie

poniedziałek, 12.11.2018 01:09 3951 0

Z okazji jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości na uroczystej sesji w Bardzie odznaczono zasłużonych dla miasta i gminy, uczczono pamięć minionych pokoleń walczących o niepodległość i uroczyście odśpiewano Hymn Polski, by następnie przy koncercie pieśni patriotycznych wspólnie biesiadować podczas pikniku.

Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się w Bardzie uroczystą sesją Rady Miejskiej.

- Niebywały entuzjazm naszych przodków z odzyskania Niepodległości powinien udzielić się i nam inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy takie bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków - mówił burmistrz Barda Krzysztof Żegański - Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego z nas. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny (...) A motywem przewodnim uroczystości niech będzie porozumienie ponad wszelkimi podziałami i w imię dobra narodu. Manifestujemy nasz patriotyzm, nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski, uczmy nasze dzieci miłości do Ojczyzny. Wierzę, że dzięki temu będziemy państwem silnym, takim z którym będą się liczyć inne narody. Składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń. 

Podczas sesji wręczono odznaczenia i wyróżnienia zasłużonym mieszkańcom gminy Bardo, także tym już nieżyjącym, a o których dokonaniach nadal się pamięta. 

- Pragniemy uhonorować wyjątkowe osoby, które na przestrzeni wielu lat swoją pracą, zaangażowaniem w życie społeczne gminy i jej mieszkańców oraz szlachetną postawę, zasłużyły na nasze wyjątkowe uznanie i podziw - mówił Krzysztof Żegański. 

Wyróżnienia otrzymali:

Maria Duma – pierwsza dyrektor nowo wybudowanej  Szkoły Podstawowej w Bardzie, dyrektor Szkoły Specjalnej w Opolnicy, nauczyciel języka polskiego, Wieloletnia przewodnicząca koła Caritas koło w Bardzie. Osoba niezwykle ciepła, której zaangażowanie w życie społeczne mieszkańców gminy to codzienność. W 2003 roku otrzymała tytuł zasłużonej dla Gminy Bardo.

Krystyna Domska-Bujnowicz – wieloletni dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Opolnicy, była radna rady miejskiej w Bardzie, społecznik, artystka, inicjatorka i organizatorka zawodów szachowych Memoriału im. Janusza Bujnowicza. Dzięki jej zaangażowaniu w zawodach uczestniczą rzesze zawodników z całego powiatu już od 16 lat. W 2004 roku została nagrodzona tytułem zasłużona dla Gminy Bardo.

Kazimierz Bobula – założyciel i wieloletni Prezes Koła Związku Sybiraków Koło w Bardzie, jest żywym świadectwem okrucieństw, jakie przeszli Polacy z rąk agresorów podczas II wojny światowej. Pielęgnuje pamięć o sybirakach zmarłych od nieludzkiego traktowania na obczyźnie. Obecnie Honorowy Prezes Związku Sybiraków w Bardzie. Za swoje zaangażowanie w 2004 roku otrzymał tytuł zasłużony dla Gminy Bardo.

Andrzej Witek – przez 4 kadencje radny powiatowy i członek zarządu powiatu ząbkowickiego przez 4 kadencje radny rady miejskiej w Bardzie. Po 13 latach przerwy reaktywował Klub Sportowy Unia Bardo, którego był prezesem przez 24 lata. Wieloletni dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Bardzie. Dzięki jego działalności w rozwój klubu, Unia Bardo obecnie awansowała do IV ligi rozgrywek piłkarskich. Do dnia dzisiejszego angażuje się w życie sportowe Barda oraz udziela społecznie na wielu płaszczyznach.

Katarzyna Grabań - społecznik, była sołtys, z wielkim zaangażowaniem działa na rzecz swojej małej ojczyzny – wsi Janowiec. Pisze projekty i organizuje wiele przedsięwzięć angażując do tego liczne grono mieszkańców Janowca. To z jej inicjatywy zorganizowano pierwszą Noc Świętojańską w Bardzie. Dzięki jej staraniom oraz jej męża w Janowcu powstała świetlica wiejska. Jako jedna z pierwszych osób założyła gospodarstwo agroturystyczne w powiecie.

Maria Majkowska - była radna rady miejskiej w Bardzie oraz przewodnicząca rady miejskiej, pierwsza dyrektor pierwszego powstającego gimnazjum, ceniony przez młodzież i rodziców nauczyciel historii.

Fryderyk Żaba – były radny rady miejskiej w Bardzie, działacz i członek zarządu Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. Były sołtys wsi Przyłęk i wielki społecznik, szczególnie zaangażowany w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyłęku, będąc jego wieloletnim prezesem. Jego działalność społeczna została doceniona tytułem Zasłużonego dla Gminy Bardo w 2006 roku.

Edward Ostaszewski – były radny rady miejskiej w Bardzie, sołtys Brzeźnicy. Jeden z najprężniej działających rolników w gminie. Jako działacz i społecznik w 2005 roku został nagrodzony tytułem zasłużony dla Gminy Bardo. 

Henryk Rożniatowski – wieloletni sołtys Przyłęku, aktywista i społecznik. Były prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyłęku. Jego pracę doceniają wszyscy mieszkańcy Przyłęku, wybierając go kolejny raz na swojego reprezentanta. Niezwykle oddany pracy na rzecz społeczności, dzięki jego uporowi i dążeniu do obranych celów powstało wiele cennych inwestycji oraz inicjatyw w sołectwie. Na szczególnie uznanie zasługuje podkreślenie jego zaangażowania w budowę Gimnazjum Publicznego w Przyłęku. W 2005 roku otrzymał tytuł Zasłużonego dla Gminy Bardo.

Leszek Anklewicz – były radny rady miejskiej, wieloletni sekretarz w urzędzie miasta i gminy Bardo, a następnie przez trzy kadencje burmistrz miasta i gminy Bardo. Rozpoczął ważne inwestycje w Gminie, które spełniają swoje funkcje do dziś. 

Carl Hamerling – otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Bardo w  2007 roku oraz tytuł Zasłużony dla Gminy Bardo. Od prawie 30 lat prowadzi fundację pomocy Polsce. Dzięki niemu do kraju trafiła niezliczona ilość darów w postaci sprzętu rehabilitacyjnego, mebli, odzieży, sprzętu gospodarstwa domowego i sprzętu szkolnego. Wspomagał pieniężnie osoby niepełnosprawne (m.in. dla mieszkanki ul. Głównej przeznaczył na zakup protezy znaczną sumę pieniędzy). Niezwykłą pomoc i wsparcie mieszkańcy gminy otrymali podczas powodzi stulecia w 1997 roku.

śp. Adolf Liżewski – były radny rady miejskiej w Bardzie oraz przewodniczący rady miejskiej.  Nadleśniczy Nadleśnictwa Bardo Śląskie, bardzo aktywnie uczestniczył w życiu społecznym oraz wspierał mieszkańców Barda

śp. Leon Piątak – były radny rady miejskiej w Bardzie, lekarz oraz długoletni kierownik Przychodni Zdrowia w Bardzie. Społecznik za swoją działalność na rzecz gminy w 2003 roku nagrodzony tytułem Zasłużonego dla Gminy Bardo.

śp. Jan Majkowski – dyrektor Bardzkich Zakładów Papierniczych oraz dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Bardzie. Ogromny miłośnik przyrody i esteta. Dzięki jego pasji do kwiatów i roślin powstało wiele pięknie ukwieconych miejsc w Bardzie. Jego życie społeczne było równie ważne, na pierwszym miejscu stawiał pomoc drugiemu człowiekowi.

śp. Bogdan Ziętek – wielki artysta, malarz i rzeźbiarz. W jego pracach pojawiał się stały motyw – uwielbienie kobiety.  "Mam powołanie do pięknych kobiet. Są tylko moje. A ja żyję tylko dla nich. To cały mój świat". Był autorem wielu wystaw oraz bohaterem filmów dokumentalnych realizowanych przez studentów z szkoły filmowej w Łodzi. W 2004 roku przyznano mu tytuł Zasłużony dla Gminy Bardo.

 Ponadto Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych koło w Bardzie odznaczył Marię Siwicką, Janinę Topolanek i Kamilę Stachniuk. A burmistrz podziękował także za czteroletnią współpracę radnym obecnej kadencji. 

Podczas sesji ogłoszono także, że w Bardzie powstanie pomnik upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległości, który ma stanąć w rynku w Bardzie.

Spotkanie zakończyło się programem artystycznym przygotowanym przez przedszkolaki.

Następnie odbyła się uroczysta liturgia w intencji ojczyzny, a potem zebranie w pochodzie przeszli przed urząd miejski, gdzie odśpiewano hymn i bawiono się podczas biesiady patriotyczne przy koncercie pieśni patriotycznych.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)